Firma patřící Syneru nabízí realizaci zakázky o 25 milionu levněji

Vedení Libereckého kraje ústy náměstkyně pro zdravotnictví Zuzany Kocumové a dozorčí rada minulý měsíc své pochybnosti ohledně veřejné zakázky na zateplení nemocnice v České Lípě. Důvodem byl nestandartní postup původní soutěže i možné předražení, na které ukazovalo odborné stanivosko, které si vedení kraje nechalo zpracovat. Ihned přišla vlna kritiky od ČSSD, KSČM a ODS, že jde o neuvážený krok, který ohrozí zdravotnictví celého kraje. Dnes přišla sama vítězná firma CL Evans s návrhem, že zakázku realizuje o celých 25 milionu korun levněji.

Zpráva pochází z dnešního odpoledne a zveřejnili ji zástupci Změny pro Liberecký kraj. Zastupitelé Libereckého kraje dnes obdrželi dopis od společnosti CL Evans, která vyhrála veřejnou zakázku na zateplení nemocnice v České Lípě. Píše se v něm, že CL Evans nabízí slevu ve výši 25 milionů (při započtení rezervy ve výši 5 mil. zahrnuté v rozpočtu, která by nyní prý už neměla být potřeba). Zástupci vítězné firmy razantní ponížení nákladů zdůvodnili tím, že jim dodavatelé nabídli lepší ceny materiálů, než původně počítali. Zároveň by prý celou stavbu také zvládla firma CL Evans realizovat rychleji.

 Jedním z důvodů velkých pochybností vedení Libereckého kraje i dozorčí rady nemocnice je zpráva společnosti Energy Benefit Centre, která označila projekt zateplení českolipské nemocnice o 30 milionů korun předražený. Vedle této skutečnosti vadil novému vedení kraje i postup při zadávání původní veřejné zakázky – více zde.

Vedení nemocnice v České Lípě v minulosti připravilo projekt na zateplení fasád nemocnice a výměnu oken tří hlavních budov. V roce 2010 se jí podařilo získat příslib dotací z evropských fondů, a to ve výši zhruba 43 milionů korun (přislíbeno je napevno ovšem jen 28,5 milionu). Posléze byl ve veřejné soutěži vybrán vítěz – stala se jí  firma CL Evans s nejnižší nabídkovou cenou 123,67 milionu korun. Většinovým vlastníkem firmy CL Evans je firma S group holding (Syner).

Jmenovitě náměstkyně Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj) se dočkala ostré kritiky  zejména od ČSSD a KSČM. Byla napadána její kompetentnost. Argumenty Zuzany Kocumové pro její postoj si můžete přečíst zde. V orgánech nemocnice v České Lípě přitom působili zástupci ČSSD, kteří jsou dnes obvinění policií, že zde (a nejen zde) pobírali neprávem odměny.

Náměstkyně Kocumová k dosavadnímu překvapivému vývoji uvedla: „Jsem dnešním návrhem firmy CL Evans poněkud překvapená. Určitě se musíme ještě poradit zda by fakt, že na tuto podmínku přistoupíme neznamenal možnost, že přijdeme o slíbenou dotaci, jelikož by to znamenalo zásadní změnu projektu. Budeme také trvat na tom, aby novou projektovou dokumentaci nedělala vítězná firma, jak stojí v návrhu, ale přímo investor – tedy Liberecký kraj.“

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce