Únorové zastupitelstvo: krátké a věcné

Ku podivu všech trvalo včerejší únorové zastupitelstvo jen něco málo přes pět hodin. Ne že by se na něm neobjevily místy až tvrdé a osobní střety, ale většina bodů byla projednána v klidu a s věcným nadhledem. Místy bylo až šokující, to když ODS, naprosto v kontrastu se svou libereckou tradicí, požadovala důslednou diskusi nad příští podobou města nebo když se podařilo zabránit oklešťujícím regulím v jednacím řádu, ač to navrhovala Změna pro Liberec.

Za zmínku jistě stojí, že avizovaná směna pozemků se stavebním a realitním podnikatelem Petrem Turkem, ve které se měl městu vrátit jeho původní pozemek, který figuroval v kauze perštýnské jámy, nakonec odhlasována nebyla. Vyzval k tomu nakonec náměstek Jiří Šolc (LO), jelikož zájemce od směny na poslední chvíli ucouvl od podmínky, že s pozemky ve směně, které chtěl na stavbu hangáru, koupí i letiště.

Na valnou hromadu Krajské nemocnice Liberec (KNL) byl jmenován náměstek Šolc, který podle svých slov nebude bránit majoritnímu vlastníkovi nemocnice, tedy Libereckému kraji, v tom, koho chce delegovat do dozorčí rady a koho ne. Rozhodnutí o nominaci Jiřího Šolce se sice snažila zvrátit Dana Lysáková (KSČM), která chtěla navrhnout Petra Černého (nezařazený, zvolený za VV). Ten minulý měsíc odmítl jako pověřenec města potvrdit krajské delegáty za Změnu, čímž nastala patová situace, kdy kraj jako většinový vlastník (83%) KNL ztratil nad tímto zařízením kontrolu.

Diskuse proběhla i nad chystanou Změnou územního plánu, kdy Karolína Hrbková ze Změny pro Liberec poukázala na skutečnost, že je zde zařazen i pozemek dosuhlasený jako neprivatizovatelná zeleň. Nejednalo se jen o nějaký cípeček, ale rovnou o 18 tisíc metrů čtverečních ve Vesci, které oddělují bydlení občanů od výrobních a prodejních zón. Proč město chtělo změnit účel neprivatizovatelného pozemku, ví asi jen náměstek Jiří Rutkovský (USZ).

V rámci debat na územním rozvojem nejde nezmínit chvályhodnou připomínku předsedy ODS Tomáše Hampla, směřovanou k areálu bývalého LVT mezi Masarykovou ulicí a Tržním náměstím. Tomáš Hampl se zasazoval o důkladnou diskusi nad tváří této urbanisticky významné plochy. Škoda jen, že se liberecká ODS takto (a nejen deklarativně) nestavěla v minulosti, když zdejší stavební lobby, která je jí víc než blízká, nebohatla na jednom obchodním domě za druhým a na konci byl prázdnými supermarkety zdevastovaný střed města.

Největší a místy i nejostřejší debata proběhla v závěru, nad novou podobou jednacího řádu. Změně pro Liberec (Jaromír Baxa) se, díky podpoře ostatních zastupitelů (např. Věra Skřivánková za KSČM, Kamil Jan Svoboda z LO, ale i podstatné části ODS) podařilo zabránit nejdrastičtějším omezením. Prošlo tak zachování doslovných zápisů a omezení počtu vystoupení na tři příspěvky k tématu bylo omezeno a nebude se vztahovat na rozpočet, územní plán, strategický plán a významné investice, finanční operace a majetkoprávní operace. Naopak neprošlo rychlejší zveřejňování audiozáznamů, zápisů a usnadnění záznamů pořizovaných veřejností. Ale aspoň že tak…

Na konci ještě tradičně odmítali Jana Kašparová a František Hruša na dotazy opozice sdělit, jaká je jejich náplň práce v nemálo placených dozorčích radách Teplárny a KNL, Milan Šír taky (a taky opět) nechtěl říci, kolik bere a za co ve (pro něj nově zřízené) funkci náměstka TSML, kam byl jmenován bez výběrového řízení a zastupitelé se mohli v klidu po osmé rozejít domů.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní listopadové zastupitelstvo bylo přeci jen o něco jiné, než bývají ta ostatní. Jednak se projednávaly závažné věci, které městskou ekonomiku ovlivní na dlouhé
Listopadové zastupitelstvo se ponese na vlně vyrovnávání se města se soukromými společnostmi. A to nejen (ač zřejmě v nejkontroverznějším bodě jednání) na základě podivného
Včerejší zastupitelstvo nebylo obzvlášť dlouhé, ale místy obzvláště zajímavé. Hádka kolem hospicu, kolem úrokového zajištění dluhopisu, kdy bývalý primátor Jiří Kittner na město pravděpodobně
Město musí šetřit. A šetřit bude a bude se i snažit získávat prostředky. Což by bylo v pořádku, kdyby se šetřilo na pro město