Stavební firmy napojené na ODS mají pojištěné zakázky u Severočeské vodárenské

Několik stavebních společností získá na čtyři roky exkluzivní smlouvy na budování kanalizací, vodovodů či jiných staveb v celém Ústeckém a části Libereckého kraje. Zajistila jim je Severočeská vodárenská společnost (SVS), která vlastní a udržuje vodovody, kanalizace, úpravny vody a čističky. Mezi vítěznými firmami jsou společnosti napojené na známé představitele severočeské ODS i stavební společnost Syner. Liberecko v SVS pak zastupuje Jiří Kittner. Na severu Čech je voda podstatně dražší než jinde.

Největší tuzemská vodárenská společnost vyhlásila zakázku loni v březnu a zajišťovala ji pro ni firma Vaharina, která sídlí v domě firmy patřící ústeckému zastupiteli za ODS Tomáši Indrovi. Ten je v SVS předsedou představenstva. Vedení vodárenské společnosti se k vypsání výběrového řízení rozhodlo poté, co sněmovnou loni prošel nový zákon o veřejných zakázkách. A ten by podle společnosti mohl přinést problémy především v délce výběrových řízení. Jako první přišel se zprávou zpravodajský sever aktuálně.cz

Vítězné firmy spojené s ODS

A které firmy budou v příštích letech zajišťovat pro SVS zakázky? Například Severočeská stavební, kde v dozorčí radě zasedá manželka známého vlivného podnikatele a muže s rozhodujícím vlivem v ústecké ODS, Patrika Oulického. Další známý a vlivný byznysmen a občanský demokrat, nyní odsouzený za korupci, Alexandr Novák má zase vliv ve další vítězné firmě AMP Chomutov, kde pro změnu figuruje zase jeho manželka i obchodní partner.

V Ústeckém kraji bude mezi realizátory zakázek pro SVS i firma Viamont, která je spojená s někdejším ministrem dopravy a zázračně zbohatnuvším politikem Alešem Řebíčkem z ODS. Jednatelem další úspěšné stavební firmy  – FRK je člen ústecké regionální rady ODS Ahmad Raad.

V Liberci také Syner

Mezi firmami, které budou mít na starost zakázky SVS v Libereckém kraji je i člen S group holding Syner VHS Vysočina nebo zmíněná Severočeská stavební. Společnosti ze stáje S group holding mají se zakázkami od SVS bohaté zkušenosti. Od roku 2006 získala zakázky v hodnotě přes 1,1 miliardy Kč. Přitom teprve od loňského roku platí zákon, který přikazuje společnostem jako SVS dělat na tyto zakázky otevřená výběrová řízení.

Předsedou dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS), je Jiří Kittner, bývalý dlouholetý primátor Liberce za ODS. V této funkci pobírá měsíčně 24 500 Kč. Proti jeho angažmá v SVS vystoupili v Liberci pouze zastupitelé Změny pro Liberec.

Jiří Kittner je také bývalým ekonomickým ředitelem stavební společnosti Syner a s majiteli této firmy ho vážou dlouholeté přátelské vztahy. Jeden z majitelů Syneru, Petr Syrovátko, je členem ODS, z prostředí Syneru přišlo do liberecké politiky několik osobností (většinou v barvách ODS) a Syner v minulosti patřil mezi sponzory občanských demokratů.

Jedna z nejvyšších cen vody v zemi

Na severu Čech je zároveň jedna z nejvyšších cen vody v celé republice. Z toho bohatne právě akciová společnost SVS (Severočeská vodárenská společnost a.s. – je vlastněna obcemi a městy Libereckého a Ústeckého kraje. Vlastní a udržuje vodovody, kanalizace, úpravny vody a čističky), která pak rozděluje zmíněné zakázky.

Průměrný spotřebitel zaplatí za vodné a stočné bezmála o 1 000 Kč ročně více než třeba v Litomyšli, Trutnově či České Třebové. Cena za kubík vody (1 000 litrů) je u největšího dodavatele SČVK (Severočeské vodovody a kanalizace a.s.- firma, která si pronajímá infrastrukturu od SVS a obchoduje s vodou) v loňském roce již 83,30 Kč, což je o plných 31 Kč (60 % ) dráž než třeba právě v Litomyšli. Ročně tento rozdíl dělá u čtyřčlenné rodiny bezmála 4 000 Kč.

V celém kraji je to pak u domácností napojených na SČVK přes 300 mil. Kč ročně. V roce 2010 vytvořila společnost SČVK zisk ve výši 402 milionů Kč, v roce 2011 pak 410 milionů Kč. Tři čtvrtiny zisku si rozdělili akcionáři, zejména Veolia (nadnárodní francouzská firma, která svůj díl získala v privatizaci) a SVS. SVS pak ze svých zisků financuje veřejné zakázky, které nyní získaly zmíněné firmy.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový