nášLiberec

Search

Vybrané body, které se budou probírat na zastupitelstvu 28.3. 2013

Březnové zastupitelstvo budou dohánět stíny z minulosti. Jedním je nepříjemný spor se státem kvůli 19. milionům za porušení podmínek smlouvy, na základě které Liberec získal budovu Uranu. Porušení se dopustila v roce 2010 radniční vláda Jiřího Kittnera (ODS), ale vypadá to, že to zase zaplatí Liberečáci ze svého. Město také musí prodat zatím nikým nechtěné nemovitosti nebo mu hrozí nemalý rozpočtový deficit. A zajímavé budou argumenty pro změnu územního plánu, která, jak to vypadá, má zajistit přípravu na prodej dalšího klíčového majetku.

Bod č. 4 – zpráva o inventarizaci městského majetku

Město poslední dvě léta připravuje každoroční porovnání úbytku a navýšení městského majetku, včetně jeho soupisu. Chvályhodná, jinde obvyklá a samozřejmá činnost. Málokoho v Liberci asi překvapí, že v době, kdy liberecké politice dominovala ODS a městského majetku hromadně (a často za podivných okolností) ubývalo, nikdo podobnou inventarizaci nedělal. Více zde.

Bod č. 5 – majetkoprávní operace

Město se chystá prodat technickou budovu ve Frýdlantské ulici, pozemky v Rochlicích nebo Machníně. Zbavit se chce i dvou budov na Jablonecké třídě (naproti bývalé Textilaně), z nichž jedna je historicky unikátní. Více zde.

Body 6 až 8 – snížení cen nemovitostí

Liberci se nedaří prodat řadu pozemků, ale i dalších nemovitostí, jako je například mohutná historizující vila na Masarykově třídě. Nyní chce vedení města snížit cenu nemovitostí a spoléhá na to, že tímto krokem přiláká nové zájemce. Radnice některé z těchto nemovitostí prodat musí, s výnosy z jejich prodeje počítala při loňském sestavování rozpočtu a ten má již dnes díky tomu díru zhruba 25 milionů. Více zde nebo zde.

Bod č. 21 – 71. změna územního plánu

Vedení města předkládá změnu územního plánu, která se má týkat klíčových městských pozemků (namátkou – objekt LVT, oční léčebny v Machníně nebo téměř 20 tisíc metrů zeleně pod Makrem v Doubí). Tlak na změnu povahy pozemků dává tušit, že je chce v budoucnu radnice prodat za účelem výroby nebo výstavby. Více zde.

Bod č. 23 – spor se státem ohledně budovy Uranu

Zastupitelé mají pověřit primátorku, aby se ujala právního sporu se státem, který po Liberci požaduje necelých 19 milionů za porušení podmínek smlouvy, kterou stát v minulosti daroval městu budovu Uranu na třídě 1. Máje. Ve smlouvě z roku 2010 bylo několik podmínek, které město nesmí porušit. Jednou z nich například bylo, že budova musí nejméně po dvacet let nadále sloužit pro úřednické účely, nebo že nesmí být zastavena. Proto Úřad pro věci zastupování státu ve věcech majetkových obvinil město z porušení smluvní dohody a soud uložil zadluženému Liberci pokutu ve výši 18,64 milionů korun. Podmínky smlouvy porušila vláda ODS a ČSSD za primátorování Jiřího Kittnera, který měl na starosti ekonomiku. Více zde.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní listopadové zastupitelstvo bylo přeci jen o něco jiné, než bývají ta ostatní. Jednak se projednávaly závažné věci, které městskou ekonomiku ovlivní na dlouhé
Listopadové zastupitelstvo se ponese na vlně vyrovnávání se města se soukromými společnostmi. A to nejen (ač zřejmě v nejkontroverznějším bodě jednání) na základě podivného
Včerejší zastupitelstvo nebylo obzvlášť dlouhé, ale místy obzvláště zajímavé. Hádka kolem hospicu, kolem úrokového zajištění dluhopisu, kdy bývalý primátor Jiří Kittner na město pravděpodobně
Město musí šetřit. A šetřit bude a bude se i snažit získávat prostředky. Což by bylo v pořádku, kdyby se šetřilo na pro město