nášLiberec

Search

První týdny protikorupčního projektu Rekonstrukce státu

V úterý 12. března byl veřejně představen projekt Rekonstrukce státu – společný projekt protikorupčních organizací, řady renomovaných expertů, firem a regionálních podporovatelů.

Celý tento projekt inicioval Ekologický právní servis, který ho také společně s Transparency International a Oživením řídí. Projekt Rekonstrukce státu má reálný plán, jak ještě v tomto volebním období prosadit 9 zákonů, které výrazně omezí korupci.

Historie projektu Rekonstrukce státu

Projekt Rekonstrukce státu se pečlivě připravoval rok. Přes 40 odborníků na protikorupční legislativu vybralo 9 hlavních oblastí zlepšení. Pro každou oblast existuje odborná skupina, která se tématu komplexně věnuje a společně s některými poslanci nyní připravuje návrhy zákonů.

V okamžiku startu podporovalo projekt Rekonstrukce státu 22 poslanců a senátorů za TOP 09, ČSSD, LIDEM, ODS, VV, KSČM a Piráty. Dvanáct z těchto zákonodárců podepsalo Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu ještě před zahájením projektu. V každém z krajů České republiky působí krajští ambasadoři, kteří mají za úkol kontaktovat poslance a senátory za jejich kraj s cílem získat jejich podporu pro 9 restů – připravovaných zákonů. Aktualizovaný seznam politiků, kteří podporují projekt Rekonstrukce státu, najdete na internetových stránkách projektu.

Kdo zastupuje v Parlamentu Liberecký kraj

Liberecký kraj zastupuje v Parlamentu celkem 8 poslanců a 3 senátoři. V poslanecké sněmovně za Liberecký kraj zasedají:

 • Mgr. Jan Farský (Top09 a Starostové) – podporuje projekt Rekonstrukce státu
 • Mgr. Václav Horáček (Top09 a Starostové)
 • MUDr. Vít Němeček, MBA (Občanská demokratická strana)
 • JUDr. Ivana Weberová (Občanská demokratická strana)
 • Pavel Ploc (Česká strana sociálně demokratická)
 • Cyril Zapletal (Česká strana sociálně demokratická)
 • Petr Skokan (Věci veřejné)
 • JUDr. Marie Nedvědová (Komunistická strana Čech a Moravy)

V senátu Liberecký kraj zastupují:

 • MUDr. Přemysl Sobotka (Občanská demokratická strana)
 • Jaroslav Zeman (Občanská demokratická strana)
 • Ing. Karel Kapoun (Česká strana sociálně demokratická)

Jako krajští ambasadoři jsme začali s oslovováním poslanců a senátorů. První schůzky proběhly se senátorem Přemyslem Sobotkou (ODS) a poslanci Pavlem Plocem a Cyrilem Zapletalem (ČSSD). Další schůzky budou následovat v nejbližších dnech.

Rádi bychom vás také pozvali na besedu, která se k tomuto projektu bude konat 17. dubna 2013 v knihkupectví U Fryče za účasti analytika Transparency International Jiřího Fialy a redaktora Hospodářských novin Jindřicha Šídla.

Pavel Felgr a Petr Medřický
krajští ambasadoři

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Projekt Rekonstrukce státu se opírá o odborné znalosti padesátky expertů, včetně bývalých náměstků a vysokých státních úředníků. Tématem rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu všech
Poslanec Ivan Pilný (ANO) odpověděl Rekonstrukci státu na otevřený dopis, který obdržel na základě pokusu potopit zákon o zveřejňování smluv, jehož byl spolupředkladatelem. Rekonstrukce
Otevřený dopis Rekonstrukce státu poslanci ANO a předsedovi hospodářského výboru Ivanu Pilnému, který odmítl návrh zákona o registru smluv. Ivan Pilný (ANO) podpořil projekt
Rekonstrukce státu se ohrazuje proti účelovému tvrzení, že expresní projednávání “rekonstrukčních” zákonů vychází vstříc jejím požadavkům. U složitých norem, jako je zákon o státní