Protikorupční komise zahájí práci

Jedna z priorit Změny pro Liberecký kraj, kterou je boj proti korupci, dostala zřetelnější obrysy. Rada kraje jmenovala na svém zasedání 16. dubna protikorupční komisi a Liberecký kraj tak bude prvním krajem, který bude mít komisi zřízenou speciálně k tomuto tématu.

Protikorupční komise se bude skládat ze 4 expertů navržených jednotlivými stranami zastoupenými v krajském zastupitelstvu (s výjimkou ODS, která žádnou nominaci nedodala) a také tří expertů nominovaných významnými neziskovými organizacemi, které se dlouhodobě problematice boje proti korupci věnují.

Předsedou komise bude Jan Korytář (Změna pro LK), místopředsedkyní Věra Skřivánková (KSČM), členy dále Michal Hron (SLK/LO),  Martin Hanke (ČSSD) a Lenka Petráková (Oživení), Jiří Fiala (Naši politici) a Petr Leyer (Transparency International)

O co bude komise usilovat?

Korupce je významný problém, o který se ale nemalá část politiků zajímá pouze v rámci předvolebních kampaní a po volbách jejich zápal pro řešení problémů v této oblasti poněkud uvadá. Nejde přitom jen o předražené zakázky či braní úplatků, ale o celý soubor dalších aktivit spojených s hospodařením s veřejnými penězi – rozdělování dotací, výběr investičních priorit, způsob obsazování jednotlivých pozic či zveřejňování informací.

Mezi hlavní priority, kterým se bude komise věnovat, bude příprava návrhu ucelené protikorupční strategie a také přípravy vyhlášení grantů na protikorupční aktivity. Na protikorupční komisi, stejně jako na další krajské komise, se se svými podněty budou moci obracet také pracovníci krajského úřadu a krajských organizací, ale i samotní občané. Jeden z důvodů, proč se na poli boje proti korupci daří postupovat vpřed jen pomalu je to, že kapacity státních orgánů i neziskových organizací jsou ve srovnání se samotným problémem značně poddimenzované.

Proto Změna pro Liberecký kraj navrhuje vyhlášení nového dotačního programu zaměřeného právě na tuto oblast, pro rok 2013 ve výši 2 mil. Kč. Náklady samotné fungování této komise  – odměny všech sedmi členů budou v součtu činit 18.000 Kč měsíčně.

Pokud by se ukázalo, že do dvou let od svého vzniku nebude mít činnost komise prokazatelně pozitivní vliv na fungování Libereckého kraje a konkrétní výsledky práce, jsem připraven navrhnout ukončení její činnosti. Chci však udělat maximum proto, aby práce této komise veřejností vnímána jako jednoznačně přínosná.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Koncem minulého týdne vydalo vedení Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj+ ČSSD+ odpadlíci od Změny) tiskovou zprávu, která pravděpodobně vstoupí do historie. Jako reakce
Několik velkých sociálních zařízení v Libereckém kraji má nové ředitele. Ovšem způsob, jakým je Rada Libereckého (Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD, odpadlí členové Změny pro
Stávající koalice Změny pro Liberec a ANO celkem hlasitě avizovala, že změní systém zastoupení v městských společnostech. Od počátku jejího fungování uběhly téměř čtyři měsíce
Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál,