Zatýkání v Praze, naděje pro celou zemi

Dnes v nočních hodinách začali pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatýkat významné politiky a úředníky, zejména napojené na vládnoucí ODS. Předsedkyně senátu Miroslava Němcová (opět) straší, jak je demokracie v ohrožení a jak ji nikdo nevaroval, premiér Nečas se schovává jako malý kluk a významní pražští kmotři jako Ivo Rittig, Roman Janoušek nebo Tomáš Hrdlička jsou v zahraničí. Něco se děje a kolem luxusních rezidencí obchází strach. A je to dobře.

Zatčení se mají týkat bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu z ODS, vrchní ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka či bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka.

Protimafiánský útvar zasahuje v bydlištích i firmách pražských kmotrů jako jsou Ivo Rittig nebo Roman Janoušek, kteří ovšem právě nejsou v republice. Zabavují se peníze, zlato, dokumentace. Policie zasahuje a zabavuje materiál na úřadu české vlády, na pražském magistrátě, na vybraných vysokých státních úřadech, ministerstvy počínaje.

Policie nezasahuje jen v Praze, ale i ve Středočeském a Východočeském kraji, celé několikaměsíční vyšetřování, které vedlo k dnešní akci, dlouhodobě dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Dost možná největší korupční skandál této lobbisty soužené země se sice, jak jinak, odehrává v sídelním městě, ale dost možná bude mít dopad i do regionů. I tam si zvykli, na úkor veřejných rozpočtů, žít a „podnikat“ lidé typu Iva Rittiga, kterého s ním nespojují jen vlastnictví soukromých tryskáčů (jako je tomu u jednoho z majitelů Syneru), ale především styl zákulisní politiky, který táhne ke dnu celé regiony.

Ač celá akce, která, zdá se, nemá v Českých zemích obdoby, probíhá jen několik hodin, možná bude mít vliv na příští roky, možná desetiletí. Může se stát začátkem nové éry a koncem té, které (až na těch pár zainteresovaných) mají všichni plné zuby. Měla by.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na