Zatýkání v Praze, naděje pro celou zemi

Dnes v nočních hodinách začali pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatýkat významné politiky a úředníky, zejména napojené na vládnoucí ODS. Předsedkyně senátu Miroslava Němcová (opět) straší, jak je demokracie v ohrožení a jak ji nikdo nevaroval, premiér Nečas se schovává jako malý kluk a významní pražští kmotři jako Ivo Rittig, Roman Janoušek nebo Tomáš Hrdlička jsou v zahraničí. Něco se děje a kolem luxusních rezidencí obchází strach. A je to dobře.

Zatčení se mají týkat bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu z ODS, vrchní ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka či bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka.

Protimafiánský útvar zasahuje v bydlištích i firmách pražských kmotrů jako jsou Ivo Rittig nebo Roman Janoušek, kteří ovšem právě nejsou v republice. Zabavují se peníze, zlato, dokumentace. Policie zasahuje a zabavuje materiál na úřadu české vlády, na pražském magistrátě, na vybraných vysokých státních úřadech, ministerstvy počínaje.

Policie nezasahuje jen v Praze, ale i ve Středočeském a Východočeském kraji, celé několikaměsíční vyšetřování, které vedlo k dnešní akci, dlouhodobě dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Dost možná největší korupční skandál této lobbisty soužené země se sice, jak jinak, odehrává v sídelním městě, ale dost možná bude mít dopad i do regionů. I tam si zvykli, na úkor veřejných rozpočtů, žít a „podnikat“ lidé typu Iva Rittiga, kterého s ním nespojují jen vlastnictví soukromých tryskáčů (jako je tomu u jednoho z majitelů Syneru), ale především styl zákulisní politiky, který táhne ke dnu celé regiony.

Ač celá akce, která, zdá se, nemá v Českých zemích obdoby, probíhá jen několik hodin, možná bude mít vliv na příští roky, možná desetiletí. Může se stát začátkem nové éry a koncem té, které (až na těch pár zainteresovaných) mají všichni plné zuby. Měla by.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.