Červnové zastupitelstvo – arogance a zákulisní hry

Podle očekávání trvalo poslední červnové zastupitelstvo dlouho. Zastupitelé si museli dokonce odhlasovat prodloužení jednání po 22. hodině. Důvod k tomu byl. Liberečtí zastupitelé zase jednou předvedli, jak jsou jim volní občané Liberce, pokud ne i zákony celé země. Svévolně změnili text otázek k referendu, které si svými podpisy vynutily tisíce Liberečanů. Nůž do zad vrazila vládnoucí velká opozičně smluvní koalice mladým aktivistům, kteří se snaží zachránit kino Varšava i obyvatelům bytového domu v Jungmannově ulici.

O rozruch se mezi zastupiteli postaralo hned v začátku zasedání vedení města, které, opět, chaoticky a na poslední chvíli předkládalo ke schválení důležité body, které si tak přítomní zástupci lidu nemohli nastudovat ani prodebatovat.

Téměř hodinu trvala diskuse občanů, kde dominovala otázka budoucnosti kina Varšava. Na zastupitelstvu vystoupili jednatelé občanského sdružení Zachraňme kino Varšava, kteří se dlouhou dobu, usilovně a systematicky snaží o záchranu nejstaršího libereckého biografu, secesního kina Varšava, kterou nechaly předchozí městské vlády ostudně zpustnout.

Město jim, přes všechny deklarace a fráze, ale stejně usilovně hází klacky pod nohy. Ještě v pondělí to vypadalo, že ale vše dobře dopadne.  Vedení Liberce se s občanským sdružením zavázalo podepsat smlouvu a to by tak mohlo žádat na opravu Varšavy, která zůstane v městských rukou, evropské dotace. Ale v úterý rada města své rozhodnutí revokovala, protože se, až po termínu, objevil nový zájemce, nikomu nic neříkající společnost z Prahy, která by Varšavu ráda i odkoupila (ale zároveň si ji nechala zhodnotit evropskými dotacemi) a vše je jinak.

Zástupci občanského sdružení Zachraňme kino Varšava, byli tímto jednáním celkem šokováni. Není se jim co divit. Podle vlastního vyjádření by tak padly stovky hodin práce, desítky tisíc vlastních investic, ale hlavně víra v dobrou budoucnost kdysi tak oblíbeného kulturního stánku. Ovšem síla velké tiché koalice je veliká. Proti snaze zejména ČSSD  vystupovali zejména zastupitelé Změny pro Liberec, KSČM a dlužno dodat, že za původní plán občanského sdružení Zachraňme kino Varšava se postavil i náměstek Kamil Jan Svoboda i další představitelé Liberece občanům (Václavík, Šolc).

Debata proběhla i kolem dalšího kontokorentu pro město.  Ten má být na celých 40 milionů.  Do sebe se pustili zejména náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) a Jaromír Baxa(Změna pro Liberec). Jiří Šolc tvrdil, že město na tom zdaleka není tak špatně, jak Změna často tvrdí a kontokorent jde jen finanční nárazník a pojistka. Jaromír Baxa zase trval na svém, že radnice vytlouká klín klínem a dluhy splácí dalšími dluhy. Kontokorent byl nakonec schválen. Laického pozorovatele ale nemohla nenapadnout otázka, že kdyby na to město s dvou miliardovým rozpočtem nebylo tak špatně, možná by si nemuselo brát úvěr kvůli čtyřiceti milionům..

Stažen z jednání musel být i bod o kapitalizaci dluhu vůči Sportovnímu areálu Ještěd. I zde jeho představitelé (předseda představenstva Petr Černý  zvolený za VV) nebyli s to odpovídat na otázky opozičních zastupitelů. Pikantní na tom je, že právě stávající orgány této městské akciovky měly být těmi odbornými garanty, kteří nahradí „nezkušenou lyžařku“ Zuzanu Kocumovou. Včera to tak ovšem vůbec nevypadalo.

Zastupitelé si rovněž odhlasovali i záměr prodeje vnitrobloku v Jungmannově ulici, což se nepodařilo ani vládě Jiřího Kittnera. Navíc původní návrh byl i snížit cenu nemovitosti oproti ceně, kterou vytvořil odhadce. Argumentace, že se všech 150 domácností neshodlo na koupi vnitrobloku (zázrak by byl, kdyby ano a ne každý má tolik peněz na svůj podíl), působí směšně, ale vtipné to není. Lidem jednoho z největších činžovních domů v centru teď hrozí, že si zeleň, kterou dosud používali koupí spekulant a udělá z ní třeba placené parkoviště. Takových příkladů je v českých zemích více. Ale když vedení města nezná jiný způsob, jak plnit městskou kasu než prodejem svěřeného majetku (tak jako posledních dvacet let), nedá se asi nic dělat…

Klíčový a ostrý spor pak doprovázel závěr zastupitelstva ve večerních hodinách. Velká opozičně smluvní koalice ČSSD, LO, část USZ a ex-VV prohlašovala návrh ODS, který posouvá liberecké refendum o prodeji letiště, TSML a dalšího majetku již na letošní říjen, oproti návrhu přípravného výboru, který jej chtěl uspořádat spolu s parlamentními volbami v roce 2014.

Je pravda, že vším mohou zamíchat předčasné volby do parlamentu, se kterými se referendum může spojit, ale nešlo nevidět snahu velké koalice o to, aby se osud referenda, který pomohla vyvolat Změna pro Liberec  nenaplnil, respektive, aby bylo těžší dosáhnout účasti 35 % voličů pro jeho platnost.

Zda je zatím politická závist, žárlivost, strach nebo jen snaha zabránit tomu, aby Liberečané řekli NE rozprodeji zbytkům klíčového majetku, těžko říci. Možná od všeho troochu. Rozhodně to ale nenapomáhá tomu, aby si poprvé v dějinách obyvatelé našeho města mohli rozhodnout o klíčových otázkách městské politiky a hospodářství. Třešničkou na dortu byla ještě odsouhlasená změna textu otázek, které se mají v referendu pokládat. Tento návrh ODS, podpořený vládnoucí koalicí byl fackou všem těm skoro deseti tisícům lidem, kteří referendum podepsali.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní listopadové zastupitelstvo bylo přeci jen o něco jiné, než bývají ta ostatní. Jednak se projednávaly závažné věci, které městskou ekonomiku ovlivní na dlouhé
Listopadové zastupitelstvo se ponese na vlně vyrovnávání se města se soukromými společnostmi. A to nejen (ač zřejmě v nejkontroverznějším bodě jednání) na základě podivného
Včerejší zastupitelstvo nebylo obzvlášť dlouhé, ale místy obzvláště zajímavé. Hádka kolem hospicu, kolem úrokového zajištění dluhopisu, kdy bývalý primátor Jiří Kittner na město pravděpodobně
Město musí šetřit. A šetřit bude a bude se i snažit získávat prostředky. Což by bylo v pořádku, kdyby se šetřilo na pro město