Rozhodnutí exministra Drábka několikanásobně prodražilo vyplácení dávek, tvrdí NKÚ

Nový systém vyplácení sociálních dávek, který prosadil někdejší ministr sociálních věcí Jaromír Drábek, nebude stát 435 milionů, ale okolo dvou miliard korun. Pětinásobné prodražení zajišťuje osm dodatků, které Drábek podepsal s dodavatelskými subjekty. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jaromír Drábek donedávna působil jako krajský předseda TOP 09 Libereckého kraje, z ministerstva musel loni odejít  kvůli korupčnímu skandálu.

K zajištění nového systému využilo Ministerstvo práce a sociálních věcí rámcovou smlouvu, kterou uzavřelo Ministerstvo vnitra s poskytovatelem licencí k produktům Microsoft v červenci 2011. Podle této smlouvy mělo MPSV uhradit 435 milionů korun. Tato cena zahrnovala služby v hodnotě 107 milionů a licence k produktům za 328 milionů korun.

Ministerstvo však uzavřelo k rámcové smlouvě osm dodatků, kvůli kterým cena postupně vylétla ze 107 milionů na 1,6 miliardy korun. Celková částka tak narostla na 2 miliardy, tedy na pětinásobek původní ceny. Zakázka navíc byla vypsána bez výběrového řízení, ač se před její realizací Jaromír Drábek tvrdil, že výběrové řízení vypsáno bude. Za tento postup uštědřil ÚOHS ministerstvu pokutu půl milionu korun.

Vedle rekordního prodražení doprovází nový systém chaos a kroky Jaromíra Drábka, TOP 09 i celé někdejší Nečasovy vlády sklidily velkou kritiku od pracovníků úřadů, ale například i organizací osob se zdravotním postižením, kterým měly být dávky také směřovány.

Jaromír Drábek pro média uvedl, že zpráva NKÚ je zkreslená a samotný úřad je zpolitizovaný. Naopak trvá na tom, že jeho kroky státu pomhly výrazně ušetřit.

Vazby na firmy, které zakázku získaly

Jaromír Drábek působil dlouhé roky jako podnikatel a angažoval se v orgánech Hospodářské komory. 26. května 2009 se stal spoluzakladatelem firmy iDTAX Česká republika, s.r.o., ve které byl statutárním zástupcem jeho pozdější první náměstek  Vladimír Šiška. Jako společník byl Jaromír Drábek 2. listopadu 2009 z této firmy vymazán.  Společnost iDTAX, která je od počátku roku 2011 vlastněna společností akciovou společností Vítkovice IT Solutions anonymními akciemi, se později stala jediným potencionálním dodavatelem „elektronických účtenek”, pro kontrolu využívání tzv. sociálních karet, které prosazovalo ministerstvo práce a sociálních věcí pod Drábkovým vedením.

Začátkem října 2012 byl Vladimír Šiška spolu s vedoucím odboru informatiky MPSV Milanem Hojerem zatčen a obviněn z podplácení. Jaromír Drábek pak po počátečním váhání rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí.

Vladimír Šiška, ministrův přítel a nejbližší spolupracovník a později jeho náměstek, se kterým dříve samotný Drábek podnikal (vlastnil 24% v  jedné ze společných firem) bývá označován za skutečného někdejšího  vládce ministerstva práce a sociálních věcí. Během necelých dvou a půl let měl na starosti zakázky za zhruba dvě miliardy korun.  Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek.

Jaromír Drábek se z liberecké TOP 09 raději stáhl

Ačkoliv se Jaromír Drábek nechal do parlamentu  zvolit za Ústecký kraj, je původem z Jablonce nad Nisou. Roky byl prezidentem Hospodářské komory a dlouhou dobu se snažil do politiky dostat skrze KDU-ČSL, která ovšem na Liberecku nemá tradičně žádnou významnou voličskou základnu. Uspěl až s TOP 09, kde již dříve potkal své někdejší podnikatelské partnery. Tím je například někdejší šéf TOP 09 Libereckého kraje Robert Korselt, který za TOP 09  kandiduje i dnes do parlamentních voleb.

Vladimír Drábek byl zvolen počátkem roku 2013 krajským předsedou TOP 09 v Libereckém kraji. Poté, co byly vyhlášeny předčasné parlamentní volby, jej v čele krajské organizace (na konci srpna letošního roku) vystřídal Petr Pošmourný. TOP 09 kandiduje v předčasných volbách v Libereckém kraji spolu se Starosty pro Liberecký kraj. Lídry kandidátky jsou Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj) a Václav Horáček (TOP 09).

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Býval to kdysi ambiciosní projekt, podporovaný řadou místních politiků. Díky nim získal i obrovské peníze z dotačních fondů Evropské unie, ale od začátku vzbuzoval
V Liberci je od 90. let parkování problémové. Problémové pro obyvatele Liberce, ale velice výnosné pro soukromé firmy, které se na něm podílejí. Současné
Podle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové koupil v minulosti stát za výrazně předraženou cenu budovu bývalého Elitronu v centru Liberce. Cena
Příběh liberecké spalovny je pravděpodobně největším případem zneužití politické moci a veřejných prostředků v Liberci za posledních 25 let. Příběh ukazuje, jak vybraní politici