Transparency International zaplnila libereckou knihovnu

Do posledního místa zaplněný velký sál Krajské vědecké knihovny v Liberci byl svědkem veřejné debaty, která na téma zadlužení města uspořádala Transparency International ve spolupráci s místními občanskými sdruženími – o.s. Čmelák-SPP, Je čas nemlčet, o.s. „D“. Na pořad přišlo seznámení přítomných občanů s vývojem, aktuálním stavem i možnou budoucností městského dluhu, případy modelových libereckých a pražských kauz i věcná diskuze v druhé půlce večera.

V úvodu besedy s názvem „“Zadlužený Liberec – co k tomu vedlo, jaká je dnes situace a jak z toho ven?“ seznámil s organizací Transparency International (TI) i projektem Kurzy občanské protikorupční sebeobrany programový ředitel TI Radim Bureš. Všichni z příchozích zhruba 130 občanů Liberce, kteří debatu navštívili, si mohli rovněž odnést brožury, gamebook nebo i netradiční deskovou hru, která si klade za cíl seznámit je s nekalými praktikami, bohužel obvyklými na českých a moravských radnicích a krajích.

Po Radimu Burešovi vystoupil Jaromír Baxa, krajský a městský zastupitel za Změnu a zároveň ekonom a pedagog z Univerzity Karlovy v Praze. Ve svém příspěvku shrnul problematiku zadlužení Liberce, jak k němu došlo, i to, jak se dařilo bývalým městským vládám dlouhé roky kupící se dluh před občany skrývat. Jaromíra Baxu doplnil Jaroslav Tauchman, redaktor serveru nasliberec.cz. Ten občanům v sále představil několik libereckých kauz, na kterých bylo demonstrováno, jak byl dluh během let utvářen.

Za zástupce TI posléze promluvil její analytik Stanislav Beránek, který Libereckým na příkladu aktuální kauzy z Prahy 8 ukázal, že ani v hlavním městě nejsou problémy se spravováním obce a svěřeným majetkem zásadně odlišné. Právník TI Petr Leyer pak vyjmenoval několik legislativních úskalí a nástrah českého právního systému, které napomáhají  netransparentní politice zmínil i právní cesty, jak jim možné čelit.

V druhé půli středečního více jak dvou a půlhodinového večera pak začala samotná debata. Na jejím začátku vystoupil liberecký náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc, který se jí aktivně účastnil i nadále. Ze všech pozvaných zastupitelů města i kraje na debatu dorazili ještě hejtman Martin Půta a zastupitelé za Změnu pro Liberec Květa Morávková a Ondřej Petrovský. Občané Liberce následně kladli panelistům dotazy ohledně městského zadlužení nebo vyjadřovali své názory na to, v jakém stavu je současný veřejný život v Liberci i celé zemi a jak jej mohou či nemohou ovlivnit.

„Jedním z požadavků vzešlých z diskuse bylo, aby politici občanům více naslouchali. Akce sama tento požadavek naplnila, řada městských a krajských politiků, včetně hejtmana Půty, seděla v sále a poslouchala názory nevládních organizací i občanů. Pro nás je to dobrý příslib do budoucna“, hodnotí akci Radim Bureš.

Nakonec byli příchozí občané pozváni na více prakticky zaměřený Kurz občanské protikorupční sebeobrany, a to 25. září od 17 hodin rovněž ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Cílem tohoto školení je seznámit občany libereckého regionu s možnostmi, jak efektivně postupovat v boji proti korupci a klientelismu.

„Jsme rádi za možnost vystoupit a otevřeně  debatovat s libereckými občany, navíc po boku Transparency International. Myslím, že debata byla úspěšná, nejen pro velký počet zájemců, ale i pro věcný a konstruktivní duch, který jí provázel,„ uvedl  Jaroslav Tauchman, redaktor serveru nasliberec.cz

[widgetkit id=64]

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než
Dvacet šest prozaiků i básníků, osmnáct výtvarníků a fotografů. Jména jako Miloslav Nevrlý, Jiří Žáček, Pavel Novotný, Zuzana Lazarová, Ilona Witkowska, Filip Zawada, Krystyna
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.