Byznys se státem: Úřad práce v Liberci

Někteří říkají, že stát není dobrý hospodář. Někdy to ale vypadá, že dobře hospodařit neumí snad až schválně. Ukazuje to případ libereckého Úřadu práce. Za posledních šest let došlo k jeho přesunu do prostor liberecké S group holding (Syner) a ačkoliv má stát v centru vlastní budovy, nakupoval loni za nemalé peníze budovou novou. Rovněž od S group holding.

V roce 2004 proběhla v budově Elitronu na libereckém Perštýně dražba majetku společnosti Elitron Liberec a.s., na jejíž majetek byl o sedm let vyhlášen konkurs krajským soudem. Budovu, kde dražba probíhala, vydražil Josef Janíček z Uherského Brodu za 31 milionů korun.

Budova Elitronu byla v roce 2005 vložena do základního kapitálu nově vzniklé společnosti Elitextron se sedmnácti kmenovými akciemi na jméno v listinné podobě o jmenovité hodnotě  300 000 korun českých.

Už v roce 2006 se stala vlastníkem šestnácti ze sedmnácti akcií firmy Elitextron firma Syner, která se tak stala novým majitelem společnosti i budovy. Společnost samotná byla přejmenována na Elite Office Park. Budova byla pronajímána, fungovala zde například jídelna nebo obchod s elektronikou, k výraznějším investicím ale nedošlo.

Elite Office Park navíc získal i budovu v těsném sousedství Elitronu, vertikálně na něj navazující dnešní S tower.  Zde Elite Office Park pronajímá státu prostory pro Úřad práce, který předtím sídlil jen několik metrů odtud. Důvodem pronájmu nových prostor byl údajně nevyhovující až havarijní stav budovy, nicméně budova stará státu slouží dál, sídlí zde útvary Policie české republiky, aniž by prošla rekonstrukcí. Stát zaplatil společnosti Elite Office Park za pronájem části S tower, kde má rovněž i sídlo S group holding (Syner), mezi lety 2008-2013 44 milionů korun.

Další významný krok v dějinách budovy Elitronu přišel v roce 2012, kdy byl ministr sociálních věcí, pod kterého Úřad práce spadal, Jaromír Drábek, ještě letos v srpnu krajským předsedou liberecké TOP 09. TOP 09 v Liberci měla již od dob svého vzniku velice blízké vazby na místní ODS i vedení S group holding (Syner).

Za Jaromíra Drábka bylo rozhodnuto, že stát potřebuje, znovu, vlastní prostory pro Úřad práce. Ačkoliv například vlastní v centru Liberce u nádraží velikou a dlouhodobě nevyužitou budovu Skloexportu, bylo schváleno, že Úřad práce bude v Elitronu, který skrze Elite Office Park patří firmě S group holding. V roce 2012 tedy stát koupil od Elite Office Park budovu Elitronu v současném stavu za 101 milionů korun, tedy přesně o 70 milionů korun více, než byla předtím prodána o několik let dříve. Nákup byl částečně hrazen z prostředků Evropské unie.

Na budovu Elitronu je navíc schválena veřejná zakázka, která má zajistit její rekonstrukci. Vzniknout tak mají moderní kapacitní prostory pro 135 zaměstnanců úřadu práce a pro 50 pracovníků Národního koordinačního centra veřejné služby. Výše zakázky je zatím stanovena na 168 milionů korun, které mají opět zajistit fondy Evropské unie. Hotová by měla být již v roce 2015.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krajské protikorupční pracoviště /dříve Čmelák – Společnost přátel přírody / již od roku 2009 systematicky upozorňuje libereckou veřejnost a zároveň odpovědné politiky na problémy
Ačkoliv Ministerstvo práce a sociálních věcí i nadále bude ostřížím zrakem sledovat Regionální operační program (ROP) Severovýchod, začnou se skrze něj po čtvrt roce,
Zástupci Regionální rady ROP Severovýchod tvrdí, že zatýkání ze strany protikorupční policie na její liberecké pobočce z minulého týdne dotace pro celý region neohrozí. 
Minulý týden se stal jedním z hlavních témat regionálního zpravodajství zásah protikorupční policie v liberecké pobočce Regionálního operačního programu Severovýchod. Konečně, chtělo by se