Liberec chce vymáhat stotisícovou pokutu od ÚOHS po bývalém primátorovi Janu Korytářovi za to, že neoprávněně zrušil výběrové řízení na rekonstrukci Soukenného náměstí, kterou měla realizovat, a také ji později uskutečnila, firma Syner.
Město zakázku v roce 2010 zrušilo s tím, že na realizaci nemá peníze, Úřad ale řekl, že v rozpočtu ve výši miliarda a půl se peníze najít přece mohou, argumentaci města neuznal a udělil pokutu.
Byl jsem tehdy náměstkem primátora pro ekonomiku, sestavoval jsem rozpočet na rok 2011 a viděl jsem, že nám po zaplacení všech splátek dluhů nestačí peníze ani na běžný provoz a že se neobejdeme bez razantních úspor. Začaly klesat daňové příjmy a městu navíc naběhly povinnosti platit dluhy a výrazně vyšší platby ze smluv uzavřených ještě bývalým vedením města.
ÚOHS naši argumentaci postavenou na nedostatku finačních prostředků neuznal. Ve svém odůvodnění napsal, že si má město být vědomo toho, v jaké finanční situaci je a rozumně plánovat. Dobrá rada nad zlato. Jenže co má dělat vedení města, když nastoupí v situaci, kdy minulé vedení rozumně neplánovalo a předalo prázdnou kasu a hromadu nových závazků k tomu? Má se dále zadlužovat? Na to úřad ve svém rozhodnutí neodpověděl.
Nové vedení města v čele s primátorkou Rosenbergovou se proti rozhodnutí UOHS ani neodvolalo, pokutu zaplatilo a zakázku realizovalo na dluh. Jinak to nešlo, protože peníze opravdu nebyly, i když se na městě prokazatelně šetřilo jak nikdy před tím. Stavba se proto prodražila o dalších čtvrt milionu na úrocích a poslední splátku město uhradilo až letos. Fakt, že se staví na dluh se radnice snažila utajit a úvěr skryla za změnu platebních podmínek, aby jej nemuselo schvalovat zastupitelstvo.
Myslím, že tento vývoj celkem prokazatelně dokládá, že město na stavbu peníze skutečně nemělo a škoda by měla být vymáhána spíše po těch, kdo kteří schválili vypsání zakázky bez možnosti jejího zrušení v případě nedostatku financí. Tedy zejména po exprimátorovi Kittnerovi, který měl ekonomiku města na starosti. Ten se zachoval nezodpovědně, když zakázku v době před schválením rozpočtu na další rok takto vypsal. Primátor Korytář následně už jen volil mezi dvěma špatnými řešeními – zrušením zakázky a nebo dalším úvěrem či omezením dalších služeb pro občany.