nášLiberec

Search

Vybrané body, které se budou projednávat na zastupitelstvu 28.11. 2013

Listopadové zastupitelstvo se ponese na vlně vyrovnávání se města se soukromými společnostmi. A to nejen (ač zřejmě v nejkontroverznějším bodě jednání) na základě podivného dědictví, které současným zastupitelům zanechaly městské vlády, kde dominovala ODS. Jedna firma bude chtít privatizovat část ulice před Zlatým lvem, druhá dohodnout se na podezřelém úrokovém zajištění, další, tentokrát anonymní firma (ovšem starých známých jednatelů) bude chtít dotace pro svou soukromou školu a jiná zase alespoň ze ziskem vycouvat z nepovedeného podnikatelského plánu na zástavbu dětského hřiště obřím bytovým domem.

 

Bod č. 9a – privatizace části Gutenbergovy ulice u Zlatého lva

Nadnárodní společnost, která provozuje Grandhotel Zlatý lev nabízí městu, že za 6 milionů korun nakoupí část Gutenbergovy ulice, respektive její spodní část u libereckého zámku. Důvodem je vybudování a dobudování komplexu hotelu. Jaký to bude mít vliv na průchodnost i užívání zóny, není jasné a jistě se o tom bude debatovat. Zástupci majitelů Zlatého lva se ale nebrání vysokým pokutám vůči vlastní společnosti, pokud by místo nebylo průchozí. Více zde.

Bod č. 13 – rozpočtová opatření

Další změna v rozpočtu města. Za zmínku stojí, že vedení města hodlá spolufinancovat některé evropské projekty (například revitalizaci městských lázní) z kontokorentu, který byl brán jako pojistka pro nenadálé finanční situace a platební schopnost města. Více zde.

Bod č. 15 – úrokové zajištění dluhopisů a narovnání vztahu s Českou spořitelnou

Třaskavý materiál, ohledně kterého bude ještě veselo i neveselo. Zástupci Změny pro Liberec nedávno ukázali na další kontroverzní dědictví po někdejším primátorovi z ODS Jiřím Kittnerovi, který svévolně podepsal smlouvu na úrokové zajištění městského dluhopisu. Přitom právní analýza z tohoto roku ukázala, že je smlouva neplatná. Tento krok Jiřího Kittnera přitom mohl stát město až stovky milionů navíc.

Město nyní přichází s návrhem na úrokové sazby, které jsou vázány na celou dobu dluhopisu po jednotlivých etapách, ale které jsou zároveň velice vysoké a převyšují procentuálně výši sazeb u podobných závazků v jiných městech. Více zde.

Bod č. 17 – Finanční dotace na stravování pro soukromé školy

Město bude přispívat zhruba 1,1 milionu soukromým školám – křesťanské škole J.A. Komenského a ZŠ Doctrina, kterou provozuje anonymní firma Iberus, za kterou jedná pro korupci odsouzený Jiří Zeronik (exzastupitel za ODS). Za firmou Iberus pravděpodobně stojí dnes rovněž stíhaný, bývalý náměstek Jiřího Kittnera, Pavel Krenk (ODS).

Krenk i Zeronik nyní stojí před soudem ve velkém procesu ohledně tunelování majetku přes městskou akciovku. Firma, která pro Doctrinu bude vařit školní obědy, patří bratrovi Pavla Krenka a i ona je zmiňována v tomto procesu. Do školy chodí i děti některých libereckých politiků. Město přitom má problémy s financováním vlastních škol. Více zde.

Bod č. 21 – komunikace u viladomů na Horské ulici

Město odmítá přistoupit na požadavek společnosti Thano, která na Horské ulici postavila viladomy a nyní se jedná o chodníky před těmito domy. Zástupci příslušných odborů magistrátu upozorňují na skutečnost, že stavba parkovacích míst proběhla bez řádných legislativních náležitostí, a to kvůli parkovacím místům k viladomům. Více zde.

Bod č. V – vyrovnání se společností Real Space

Několikrát probíraný případ záměru firmy architekta Horatschkeho postavit na místě hřiště v oblíbené čtvrti obří bytový dům na základě smlouvy uzavřené v minulosti, kdy byla primátorem Jiří Kittner (ODS). Stavební úřad šel firmě (přes všechna stanoviska nadřízeného krajského orgánu) neuvěřitelně na ruku. Ovšem nikoliv jen stavební úřad. Krajský úřad naopak opakovaně snahy libereckého magistrátu povolit výstavbu velkého bytového domu na dětském hřišti zamítl.

Nyní navrhují společnost i zástupci radnice několik variant, jak problém ukončit, a to tím, že se odstoupí od smlouvy. Ve všech variantách (krom poslední, kdy by měl rozhodnout soud) by společnost Real Space získala alespoň finanční odškodnění. Více zde.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní listopadové zastupitelstvo bylo přeci jen o něco jiné, než bývají ta ostatní. Jednak se projednávaly závažné věci, které městskou ekonomiku ovlivní na dlouhé
Včerejší zastupitelstvo nebylo obzvlášť dlouhé, ale místy obzvláště zajímavé. Hádka kolem hospicu, kolem úrokového zajištění dluhopisu, kdy bývalý primátor Jiří Kittner na město pravděpodobně
Město musí šetřit. A šetřit bude a bude se i snažit získávat prostředky. Což by bylo v pořádku, kdyby se šetřilo na pro město
„Moc korumpuje a moc absolutní  korumpuje absolutně“,  řekl kdysi v 19. století jeden anglický historik a jak se jinak ve svém díle v lecčem