Lyže a peníze: evergreen města, evergreen kraje…

Minulý týden zčeřily mírně zatuchlé vody liberecké politiky dvě události se podobným jmenovatelem. Jednou bylo bezesporu pokračování soudního přelíčení s bývalým vedením Liberce, kde jsou Jiří Kittner, jeho někdejší náměstek Pavel Krenk a Jiří Zeronik (všichni ODS) obžalováni z tunelování veřejného majetku skrze městskou lyžařskou akciovku.  Druhá je pak spor vládnoucí krajské koalice ohledně dotací na šampionát v letech na lyžích. Lyžařské sporty jsou v českých zemích mezi lidem oblíbené, veřejné prostředky ještě víc u českých politiků.

Už druhé pokračování zažila zatím největšího soudního procesu s politiky ve městě i kraji zažily síně libereckého soudu. Ačkoliv to vypadá, že soudce Petr Neumann, kterého veřejnost zná z televize společnosti Syner Genus TV má celkem jasno a že státní zástupce se možná bude muset odvolávat k vyšší instanci, nerozhodlo se ani nyní.

Bývalý primátor Kittner působil vesele a vyrovnaně, podporován svým přítelem a PR pracovníkem, publicistou Syneru Zdeňkem Soudným, dnes asistentem poslance Václava Horáčka z TOP 09/SLK. Jeho spolustraníci a přátelé, bratři podnikatelé, nyní svědci, ke kterým doputoval za boudu za Ještědu pohádkový majetek, sice museli tvrdit, jak se s obžalovanými neznají a kdo že to vlastně je? Ostatně i někteří apoštolové zapřeli dokonce Krista a bratři podnikatelé si během té jedné neuvěřitelné směny vydělali rozhodně více než 30 stříbrných.

Pavel Krenk, pravděpodobně mozek veškerého „podnikání“ v rámci Sportovního areálu Ještěd, tvrdil, že on jednal, jak jednal, protože je krizový manažer. Asi proto, aby společnosti jemu dovedl do krize, bůhví. Stejně tak Jiřího Kittnera dle jeho slov zajímala pouze městská ekonomika, což se mu, přiznejme si vzhledem k jejímu stavu, moc nepovedlo. Tak zatím skončilo soudní jednání druhé u případu, kde město přišlo minimálně o téměř dvacet milionů a na který jsme před pěti lety upozornili a podali trestní oznámení.

Na prvním lednovém zasedání se znovu otevřely nůžky mezi vládnoucí koalicí Starostů pro Liberecký kraj (SLK) a Změnou pro Liberecký kraj. Důvodem byly dotace na světové mistrovství v letech na lyžích v Harrachově. Komerčně úspěšná a výdělečná akce si tak vysloužila čtyřmilionovou dotaci, asi má Kraj prostředků dost.

Zarážející ale je, jakou formou se organizátorům dotace dostalo. Předložili naprosto nekonkrétní rozpočet (ke stáhnutí ZDE) a přesto jim byla dotace odsouhlasena, ač nelze pochybovat, že by se s podobným přístupem jiný žadatel musel poroučet. Konkretizace rozpočtu do jednání zastupitelstva byl, podle náměstkyně Kocumové, také předpoklad, aby byla dotace odsouhlasena na jednání zastupitelstva. Ale někdo si práci s žádostí a rozpočtem dělat holt asi nemusí, snad to není tím, že má blízko a nejblíže k politické elitě bývalých dvaceti let v Liberci.

Ale organizátoři harrachovského šampionátu neobtěžovali ani podruhé a přesto jim byla čtyřmilionová částka přiklepnuta, jako by se nemalovalo. Proti tomu vystoupila liberecká část Změny, ČSSD a KSČM. Jen u těch dvou posledních nelze nevzpomenout na skutečnost, že když byly minulé volební období na Kraji u moci, podpořily spolu s ODS částkou patnácti milionů podobný „kulturní“ program během libereckého Mistrovství světa v tunelování veřejných prostředků maskovaném jako Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Kdo viděl za milionový honorář poskakujícího Leoše Mareše před prázdným náměstím v Liberci, nezapomene.

Korunu diskusi dal radní pro dopravu za Starosty Vladimír Mastník, když se styděl, jak se tu „handrkují o pár milionů“. Milionek sem, milionek tam. Snad se nebudou páni radní stydět, když v budoucnu půjde o jinačí částky, třebas právě v dopravě.

V médiích, a to i u těch nejzkušenějších libereckých novinářů, se to prezentovalo tak, že  šlo o Michala Davida, hlavní hvězdu harrachovské show zaplacenou z krajských milionů. Sice to může být hezký pohled,  až se budou s hudebním symbolem spartakiád fotit přední polistopadoví antikomunisté z ODS a TOP 09/SLK, ale jádro pudla je zakopané jinde. Budou totiž volby. A Míša David i ostatní estrádní kýč táhne za každého režimu, tak proč si z krajských peněz neokořenit předvolební kampaň.

Lyžování a skoky na lyžích Češi milují a ti ze severu zvlášť. Lyže jsou i média tudíž moc a politické PR. Lyžování také znamená spoustu peněz a příležitostí, jak se k nim dostat.  Že to ale s sebou nese své nástrahy, ví už i bývalé vedení Liberce, když se dnes musí zpovídat u soudu. Snad na to přijde i vedení krajské, dřív než bude pozdě.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou