23 libereckých zastupitelů soud osvobodil

Včerejším rozhodnutím libereckého soudu bylo osvobozeno všech třiadvacet zastupitelů města Liberce, které státní zastupitelství vinilo z toho, že svým rozhodnutím o prodeji pozemků způsobili městu škodu.

Státní zástupkyně, která pro politiky požadovala podmíněné tresty, se proti němu odvolala a a jelikož rozsudek ještě není pravomocný, jednání soudu bude pokračovat.

 

Žalobce viní 23 libereckých zastupitelů z minulého volebního období, že svým schválením materiálu předloženého Jiřím Kittnerem (primátor odpovědný za resort ekonomiky, ODS) způsobili městu škodu, když schválili prodej pozemků v Liberci manželům Volavkým za nižší než obvyklou cenu.

V dubnu 2007 zastupitelé města rozhodli, že bude bez výběrového řízení prodán pozemek  pod Ještědem  o výměře 3344m², a to  za 1 499 575 Kč, to je cca 450 Kč za m². Přitom v roce 2007 se ceny podobných pozemků v Liberci pohybovaly mezi  1400-1800 Kč za metr čtvereční. Městu tak měla vzniknout škoda. Navíc transakce proběhla bez výběrového řízení.

Na podezřelý prodej upozornil jako první současný náměstek primátorky za Liberec občanům/Starostů pro Liberecký kraj a tehdejší opoziční zastupitel za SOS Jiří Šolc.

Někteří obvinění zastupitelé se dlouhodobě brání, že město tehdy masivně vyprodávalo svůj majetek a že materiálů, které vedení předkládalo  bylo veliké množství, ve kterém se nebylo jednoduché orientovat. V tom mají pravdu. Například při posledním předvolebním zasedání zastupitelstva pod primátorem Jiřím Kittnerem v roce 2010 dostali zastupitelé materiál týkající se prodeje majetků, který měl zhruba 450 stran.

Nabyvatelé nemovitostí, manželé Volavkovi, vlastníci hrádecké firmy Autotrend byli v té době generálním dodavatelem automobilů pro libereckou radnici. Zároveň Autotrend figuroval mezi významnými sponzory Bílých tygrů Liberec, hokejového týmu patřící pod S group holding/Syner, firmou svázanou s libereckou ODS (např. Jiří Kittner působil jako ekonomický ředitel Syneru), která v té době dominovala liberecké radnici. Advokát S group holding například zastupuje i některé zastupitele, povětšinou z ODS v právě probíhajícím případě.

Obžalovaní někdejší zastupitelé:    Kateřina Absolonová (SZ),  Pavel Bernát (ODS), Ondřej Červinka (ODS), Michal Dufek (ODS), František Hruša (ČSSD),  Jiří Janata (USZ), Naděžda Jarošová (ODS), Ctibor Jech (ODS), Naděžda Jozífková (ODS), Jana Kašparová (ČSSD), Jiří Kittner (ODS),  Zuzana Kocumová (USZ),  Hana Konšelová (ODS), Jaroslav Morávek (KSČM),  Květoslava Morávková (SZ),  Petr Olyšar (ODS), Ivo Palouš (ČSSD), Ján Piňko (ČSSD),  Martin Sepp (ČSSD), Vladimír Šámal (ODS),  Milan Šír (ČSSD), Jan Veverka (ODS), Vladimír Vojtíšek (ODS).

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.