nášLiberec

Search

Meze nepolitické politiky?

Přátelé se na mě obracejí s otázkami, co se to na začátku významného volebního roku ve Změně pro Liberec děje. Vypadají ustaraně.

Občanská iniciativa, která vyhrála v Liberci minulé volby, ale pak byla rychle vyšachována ze hry, aby pokud možno nemohla splnit své volební sliby, by se měla znovu pokusit získat hlasy voličů.

Ale jestli i v téhle skupině aktivních občanů, které dal dohromady aktivista a bývalý člen strany Zelených Jan Korytář, zavládl nesvár, jak chtějí přesvědčit voliče o tom, že když dostanou znovu šanci, tentokrát libereckou politiku promění už ne jen z opozičních lavic zastupitelstva, ale přímým prosazením zásad transparentního a hospodárného vládnutí?

Chápu ty obavy. Jenže já bych měl obavy mnohem větší, kdyby se ve Změně nedělo vůbec nic. Kdyby tato (mně sympatická) skupina intelektuálů, která si dala za cíl učinit Liberec městem pro všechny a ne jen pro vyvolené, nereflektovala změny nálady i politické scény a kdyby nehledala své místo na politické scéně Liberce v nastávajících volbách.

Kdybych měl bez okolků říci, co se ve Změně pro Liberec děje, řekl bych, že jsme narazili na meze nepolitické politiky – té představy, že o veřejné věci by se měli starat lidé slušní, s výborným kreditem, důvěryhodní, a ne politici, na které je často tristní pohled. Této myšlence se nemůžeme v naší zemi divit. Strana znamenala po několik desítek let jedinou stranu, která tolik slibovala a tolik své moci zneužila. Být ve straně dodnes znamená nesmazatelnou mravní šmouhu. Dnes už ne jen historicky v KSČ, ale zrovna tak v ODS, v ČSSD, ve VV, pro někoho i ve Straně zelených, nebo u Lidovců.

Strany pravidelně prokazují svou neschopnost vládnout. Jenže – a v tom je ten problém – politická hnutí, která mají zpočátku dostatek energie a často stojí na rozhořčení davů, postrádají stabilitu a ochotu či schopnost dlouhodobě se organizovat kolem sjednocujícího světového názoru nebo kolem jiného jednotícího principu. A právě to je nezbytné pro fungování demokracie. Bez skupin, které prosazují konzistentní a srozumitelný program, není možná diskuse mezi zastánci takových rozličných programů, názorů a postojů.

Snad proto se lidé dnes organizují raději kolem osobností, Bárty, Okamury, Babiše, Schwarzenberga nebo Zemana. Ti pak mají co dělat s tím, aby skupina, která místo myšlenek vyznává je samotné, fungovala na demokratických principech. Mohou to odmítat, mohou se tisíckrát vyjádřit, že oni nejsou celé hnutí, ale svůj stín v tomto uspořádání překročit nemohou. Lidé ze Změny pro Liberec, kteří se několik let zabývají problémy Liberce, diskutují s lidmi, hledají vhodná řešení, dívají se pod prsty menšinové koalici a snáší pozici Otloukánků v zastupitelstvu, na které je možno se vymlouvat, když se něco městu nepovede, se už politiky vedle svých občanských povolání stali, ať se jim to líbí nebo ne.

Nejde o velkou skupinu, která by mohla množstvím čelit stranám s dlouhou tradicí a tisícovými zástupy. Je to jen skupina o velikosti, ve které lze ještě udržet vzájemnou důvěru a známost. Ne anonymní členská základna s nepřehlednými sekretariáty, kde je tak obtížné prosadit rozumnou myšlenku, ale malá akční a schopná skupina. A ta bojuje sama se sebou, zda se proměnit do standardního politického organizmu s jasnými pravidly fungování, stranickou strukturou, sjezdy a programy, nebo zůstat aktivistickým hnutím. No, to je těžký boj. Nejde jen o lídra kandidátky, jak se to snad navenek jeví, ale o charakter celé skupiny, o její budoucnost a stabilitu.

Možná se hledá docela nová cesta, která nebude ani tou zkostnatělou stranickou hydrou, snadno zneužitelnou bohatými skupinami „politických podnikatelů“, jakých tady v Česku máme dost, ani prchavým aktivistickým hnutím, které se vybije na jediném tématu. Možná konečně najdeme cestu k občanské společnosti, která byla, a dodnes je, proti mysli konzervativním politikům. Jestli tady má nějaká skupina namířeno tímto směrem, pak je to právě Změna pro Liberec. V čele jejich kandidátky nakonec bude hned trojice Korytář, Kocumová, Baxa. Zkušeností v politice už nabrali dost, práci v zastupitelstvu města dobře znají, a veřejnost s nimi už také udělala zkušenost.

Na rozdíl od tradičních stran, je tato skupina aktivních občanů transparentní, není ovládána tajemnými skupinami v pozadí a tak bude možné se na jejich program spolehnout. Uvidíme, co na to obyvatelé Liberce.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Většinu oblastí našeho života ovládli technokrati. Namlouvají nám, že jedině oni vědí, co je třeba dělat, jak vládnout, jak řídit tento svět. Mohli bychom
Náš každodenní život ovlivnila křesťanská etika, ať si to přejeme nebo ne. Desatero se tak dlouho opakovalo, až se jednotlivá přikázání stala základními kameny
Bývalý primátor Kittner měl tentokrát důvod zapálit si vítězný doutník, i když jen v šeru radničního dvora. Co se stalo? Jím chytře instalovaná menšinová
Referendum je krajní možnost jak vstoupit do rozhodování o společných věcech, tedy těch, které se dotýkají všech obyvatel města. Je to dost náročná procedura,