Vybrané body, které se budou projednávat na zastupitelstvu 27.2. 2014

Letošnímu únorovému zasedání zastupitelstva bude (opět) dominovat ekonomika. Zastupitelé se musí rozhodnout, zda nové podmínky přefinancování městského dluhopisu ve výši zhruba dvou miliard korun budou pro Liberec výhodné nebo nikoliv. Koncem loňského roku se kvůli tomu dostali do vážného sporu a padala ostrá slova. Město se taky musí rozhdonout, zda převezmě od Libereckého kraje dopravní hřiště a zda chce do nekokonečna snižovat ceny nemovitostí nabízených k prodeji.

Bod č. 10 – Dopravní hřiště

Liberecký kraj nabízí městu zdarma (formou převzetí nebo výpůjčky) do užívání dopravní hřiště, které je tradičně provozováno u fotbalového stadionu u Nisy. Město ale musí na jeho provoz nalézt v rozpočtu částku 3 500 000 Kč. Kraj koupil před lety dopravní hřiště od TJ Slavia a investoval do něj zhruba 5 milionů korun. Protože jsou dopravní hřiště v kraji provozovány i jinými obcemi, nabídl ho Liberci k převzetí.

V rámci politické nevraživosti mezi krajem a městem, zástupci města Liberec převzetí zprvu odmítli a uvažovali, dle některých zastupitelů zcela absurdní variantě, že místo toho postaví hřiště nové. Nyní musejí zastupitelé rozhodnout, k čemu se přikloní. Ovšem již v minulosti současná koalice ukázala, jak umí řešit problémy se zakázkami týkajícími se objektů určených pro děti, jako například u předražené kontejnerové školky v Ruprechticích. Více zde.

Bod č. 14 – opakovaná úprava cen pozemků a budov

Město navrhuje celkem drasticky (již o 40 % z původní částky) snížit cenu budov na Jablonecké a Dvorské ulici. Minimálně jeden z nich je historicky cenný, mimo jiné v něm byla historická mýtnice. Budovy se dnes nabízejí za 4,3 milionu korun (budova ve Dvorské, původně za necelých 6,8 milionu) a 1,9 milionu korun (budova na Jablonecké, původně za cca 2,9 milionu Kč). Tato taktika stálého snižování ceny nemovitostí, kterou prosazuje vedení města, je častým terčem kritiky opozice. Více zde.

Bod č. 15 – záměr přefinancování komunálního dluhopisu

Pravděpodobně nejdiskutovanější body nadcházejícího zastupitelstva. Jedná se o neblahé dědictví po vládách Jiřího Kittnera. Zástupci Změny pro Liberec loni ukázali na další kontroverzní dědictví po někdejším primátorovi z ODS Jiřím Kittnerovi, který svévolně podepsal smlouvu na úrokové zajištění městského dluhopisu. Přitom právní analýza z tohoto roku ukázala, že je smlouva neplatná. Tento krok Jiřího Kittnera přitom mohl stát město až stovky milionů navíc. Jaromír Baxa v tomto případě dokonce podal trestní oznámení.

Město na sklonku roku přišlo s návrhem na úrokové sazby, které jsou vázány na celou dobu dluhopisu po jednotlivých etapách, ale které jsou zároveň velice vysoké a převyšují procentuálně výši sazeb u podobných závazků v jiných městech.

Nyní předkládá nové podmínky a podle vyjádření náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce může město ušetřit prokazatelně až 350 milionů. Uvidí se, co na to bude říkat opozice. Více zde.

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zasedání slovutného zastupitelstva města Liberce nebylo nijak dlouhé, skončilo kolem půl sedmé večer, ale to neznamená, že ani tentokrát nedošlo ke střetům mezi opozicí
Květnové zastupitelstvo bude, zdá se, o evergreenech liberecké politiky posledních několika měsíců. Kdysi tolik vychyvalovaný „krizový management“ městské akciovky Sportovní areál Ještěd bude opět
Na minutu přesně čtyři hodiny trvalo včerejší zasedání věhlasného sboru zastupitelů města Liberce. Spor se sváděl zejména o refinancování městského dluhu, přípravu materiálů, ale
Jaké budou nejzajímavější body, které bude pojednávat dubnové zasedání libereckého zastupitelstva? Určitě mezi nimi bude návrh na vyrovnání mezi městem a společností Eltodo-Citelum, která