Policii už zajímá problematický nákup jablonecké teplárny

Policisté budou prověřovat dlouhodobě kritizovaný nákup zastaralé teplárny, kterou od energetické společnosti MVV Energie CZ  koupilo město Jablonec nad Nisou. Loni dala jablonecká radnice za majoritní balík teplárny 203 milionů korun. Cena byla ale nakonec ještě vyšší. Podle opozice se tak stalo účelově a město se řítí do ekonomického problému. Teplárna navíc odmítá občanům i politikům poskytovat informace o svém fungování.

Hospodářská kriminálka řeší případ již od února. Zatím jej neodložila, ale ani nikoho v souvislosti s nákupem staré teplárny neobvinila. Jako první přinesly o záležitosti zprávu Hospodářské noviny.

Recept ze zlatých devadesátých

Jablonec dal za teplárnu, jejíž stav včetně rozvodů jsou v kritickém stavu 203 milionů korun, nicméně díky dalším podmínkám, jako například povinnosti ještě vyplatit dividendy, se cena nakonec vyšplhala na 219 milionů korun. Navíc Jablonec si ke koupi pomohl stylem obvyklým v 90.letech, který se používal při privatizaci státního majetku.

Zastupitelé nechali vytáhnout prostředky potřebné pro nákup ze samotné firmy tím, že snížily její základní majetek. Takto získali zhruba 150 milionů a další desítky milionů zaplatili pak z městského rozpočtu. Zastupitelé navíc schválili prodej za cenu zhruba o 40 milionů vyšší, než jaká byla cena určená znaleckým posudkem, který si nechali sami vypracovat.

Zastaralá teplárna – tučné zisky z budoucích zakázek?

Problém je ale v zastaralém a kritickém stavu teplárny i jejích rozvodových sítí, do kterých v minulosti soukromá firma MVV Energie CZ neinvestovala. Jabloneckou kasu nyní čeká, že do revitalizace teplárny bude muset dát dalších zhruba 270 milionů, aniž bude mít jistotu, že se jí tato investice někdy vrátí.

A to může mít podle opozice zdrcující dopad na její stav. Navíc kritici prodeje varují předtím, že tak vlastně má dojít k další velkovýrobně veřejných zakázek pro místní s politiky spřátelené firmy a že toto mohl být jeden z důvodů, proč se celá transakce uskutečnila.

Problém je i ve skutečnosti, že zatímco v 90. letech teplárna dodávala teplo pro deset tisíc jabloneckých domácností, dne od ní teplo odbírá pouze 7 600 domácností.  Navíc  4000 domácností již avizovalo, že se od teplárny odpojuje. Teplárna tak bude fungovat pouze pro o něco více než třetinu původních odběratelů. I v tomto spatřují mnozí hospodářskou neefektivitu schválené koupě.

Politické kšefty a mlčení

Pro odsouhlasení ceny i následnou koupi majoritního balíku akcií nakonec hlasovali v Jablonci dvě třetiny zastupitelů. Pro byli zástupci ODS v čele s primátorem Petrem Beitlem, KSČM (kteří také jako opoziční dostali místa v orgánech teplárny), VV, někteří z Domova nad Nisou a TOP 09, proti byla ČSSD v čele s Lukášem Pletichou, který dával i pozměňovací návrh, někteří z TOP 09 ( např. dnes nezařazený Jaroslav Kraus i další), někteří z Domova nad Nisou a nezařazení (Jindřich Berounský).

Ačkoliv jablonecká teplárna patří nyní zcela městu (vlastní již 100% akcií) a poskytuje teplo pouze pro občany města, zatím není možné o jejím hospodaření získat žádné informace. Pokusil se o to jablonecký občanský aktivista a v současnosti i kandidát a tajemník hnutí Změna Jakub Macek. Bezvýsledně. Na Mackův dotaz opřený o zákon o svobodném přístupu k informacím, odmítli zástupci představenstva jablonecké teplárny, kde sedí politici např. z ODS, TOP 09 či opoziční KSČM, poskytnout jakékoliv informace s tím, že má jít údajně o obchodní tajemství.

Jablonec Liberci nejbližší

Jablonec má dlouhodobě, podobně jako Liberec, pověst města, kde byznys vítězí nad správou věcí veřejných. I zde si často politici a jejich rodinné firmy přicházejí k veřejným zakázkám, tak jak jsme o tom již informovali v minulosti. Dnes zde na radnici vládne koalice ODS, Domova nad Nisou,Starostů a nezávislých,TOP 09 a nezařazených.

Výraznou postavou zdejší politiky je například současný celorepublikový fotbalový boss a vlastník zdejšího fotbalového mužstva Miroslav Pelta. Zastupitel za ODS pelta má úzké a dobré vztahy s ostatními podnikateli, namátkou majiteli známé liberecké firmy Syner. I na našem webu jsme uvedli několik podezřelých okolností kolem veřejných zakázek dosahujících až do sousedního Jablonce nad Nisou.

Stačí zmínit odstupujícím primátorem Liberec Jiřím Kittnerem rychle podepsanou smlouvu na dodávku nových tramvají za 320 milionů s pražskou firmu Pragoimex pro společný Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Světe div se, firma Pragoimex pak začala sponzorovat v Liberci Bílé tygry patřící majitelům Syneru a v Jablonci fotbalový FK Baumit Miroslava Pelty.

Výmluvný je i příklad firmy Busline, která pro společný dopravní podnik obou měst outsourcuje za podezřelých okolností veřejnou dopravu. Busline vzešel právě spojením ČSAD Semily a ČSAD Jablonec nad Nisou a byl vždy velmi vstřícný k politikům různých stran od ODS, ČSSD, Starosty pro Liberecký kraj až po zejména jabloneckou a krajskou KSČM.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový