nášLiberec

Search

Květnové zastupitelstvo: vyjeté koleje starých sporů

Zasedání slovutného zastupitelstva města Liberce nebylo nijak dlouhé, skončilo kolem půl sedmé večer, ale to neznamená, že ani tentokrát nedošlo ke střetům mezi opozicí a vládnoucí koalicí.

Řešily se závažné věci, jako co s budoucností liberecké nemocnice, jak postupuje koalice při přípravě čerpání evropských stamilionů, ale nakonec byla i zábava.

 

V počátku vystoupil občan z Rochlic, pan Jeníček, který není zastupitelům i těm, kdo zasedání sledují, neznámý. V jedné ze svých otázek narazil na cenu tepla. Toho se samozřejmě chytil radní Petr Černý (nezařazený, zvolený za VV), pro kterého je to téma číslo jedna. Do diskuse přispěli i další zastupitelé, zejména ze Změny pro Liberec.

Humorná část přišla v okamžik, kdy se Jan Korytář ze Změny pro Liberec, dotázal na názor zástupkyně města v liberecké teplárně Jany Kašparové z ČSSD. Tato někdejší bývalá tchýně a dosavadní z nejvěrnějších spojenkyň místního sociálně demokratického bosse Roberta Duška sice za svou funkci pobírá cca 35 tisíc korun měsíčně, ale málokdo ví za co vlastně. Ostatně jeden z nestorů liberecké žurnalistiky ne náhodou o ní napsal, že otevře pusu, jen když se potřebuje nadechnout.

Situaci (a blížící se trapas) se snažila zachránit primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD), která na Jana Korytáře začala doslova ječet, že nebude úkolovat zastupitele. Odpovědi placené zástupkyně se tedy zastupitelé nedočkali, ale snad paní zastupitelka (či kdo) odpoví písemně.

Diskutoval se, za přítomnosti ředitele Luďka Nečesaného, i budoucí rozvoj liberecké nemocnice. Rezoluce byla přijata nemastná neslaná, nic moc říkající. Modernizovat se má stávající areál, jen těžko říci jak. Jen bylo trošku znát, že zejména zástupcům z ODS moc záleží na tom, aby nepadla i varianta, že se bude stavět areál úplně nový, dle návrhu architekta Radima Kousala, areál daleko nákladnější a na tuny betonu objemnější…

Náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům/Starostové pro Liberecký kraj) stáhl i odkup objektu základní školy, který městu nabízela zpátky soukromá vysoká škola Karla Engliše. Liberec předběhl soukromý zájemce a budovu odkoupil.

Do celkem ostrého střetu se dostal tým Martiny Rosenbergové se Změnou pro Liberec při bodu, který se týkal Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ), který se má týkat území Liberce a Jablonce nad Nisou a který má oběma postupně srůstajícím městům přinést zhruba dvě miliardy z evropských fondů. Opozici se nelíbilo, že ač jsou nejsilnější stranou v zastupitelstvu, vedení města se o její názory nezajímá a nezve je k diskusi nad takto významným počinem.

Poté, co si zastupitelé dali skoro hodinovou pauzu na řízeček, se probíral hazard a tím i poslední zajímavý bod jednání. Jiří Šolc navrhl vyloučit ze seznamu míst, kde se hazard může prosazovat 6 míst.

Zástupci Změny pro Liberec (Kateřina Absolonová, Pavel Felgr) se ale chopili vlastní iniciativy a během dubna objížděli místa, která měla od konce března respektovat radniční nařízení o zákazu propagace na exteriérech heren. Sami pak navrhli vyloučit celkem 16 heren, kde dokumentovali, jak se zde městská vyhláška ignoruje, ovšem zvítězil návrh Jiřího Šolce.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Květnové zastupitelstvo bude, zdá se, o evergreenech liberecké politiky posledních několika měsíců. Kdysi tolik vychyvalovaný „krizový management“ městské akciovky Sportovní areál Ještěd bude opět
Na minutu přesně čtyři hodiny trvalo včerejší zasedání věhlasného sboru zastupitelů města Liberce. Spor se sváděl zejména o refinancování městského dluhu, přípravu materiálů, ale
Jaké budou nejzajímavější body, které bude pojednávat dubnové zasedání libereckého zastupitelstva? Určitě mezi nimi bude návrh na vyrovnání mezi městem a společností Eltodo-Citelum, která
Je vždycky dojemné, jaké názorové obraty jsou politici schopni předvádět. A když se blíží volby a s nimi panický strach z voličů a možného