nášLiberec

Search

Budou evropské dotace opět porcovat experti z ODS?

Bez větší publicity se v Liberci připravuje čerpání dalších evropských miliard, na které by Liberec mohl dosáhnout v příštích letech. Jedná se o tzv. IPRÚ – integrovaný plán rozvoje území, který by měl nahradit dosavadní IPRM – integrovaný plán rozvoje města. Změna pro Liberec nesouhlasí s postupem vedení města, které koordinuje přípravu podkladů pro čerpání těchto dotací.

Změna nesouhlasí zejména s tím, jak byla sestavena tzv. expertní skupina, která má připravit podklady pro čerpání těchto dotací. V této skupině jsou totiž v míře větší než malé zastoupení zastupitelé ODS. Jedná se o tři současné liberecké zastupitele Červinku, Dufka a Bernáta, bývalého zastupitele Kadlase a jabloneckého zastupitele Karáska. Kromě nich zde můžete najít i šéfa ODS blízké Unie pro sport a zdraví J. Veselku či ředitele DPMLJ L. Wejnara, známého svými vazbami na společnost BusLine, která má s DPMLJ nadstandardní vztahy.

Jan Korytář, zastupitel ZPL: „Tento způsob přípravy čerpání nových evropských dotací v objemu několika miliard je zcela nepřijatelný. Hrozí, že nemalá část jich opět skončí jinde, než kde by to očekávala veřejnost. Je příznačné, a dobře to ilustruje poměry v Liberci, že expertní skupinu složenou z expertů ODS schválila rada města pod vedením primátorky za ČSSD“.

Na opakované dotazy, kdo a na základě jakých kritérií sestavil tuto komisi, náměstek primátorky Rutkovský dosud neodpověděl.

Kateřina Absolonová, předsedkyně klubu ZPL: „Na jednání zastupitelstva budeme požadovat vysvětlení vzniklé situace a změny ve složení této komise. Není možné, aby rozhodování o takto důležité věci mohla zásadně ovlivňovat skupina lidí napojených na jednu stranu.“

„Mantinely, do čeho a kolik bude možné investovat, se vytvářejí právě teď. Proto je důležité, aby byly v expertní skupině zastoupeny různé představy o budoucím rozvoji města. Návrhy členů expertního týmu by měly pocházet od politických stran z celého spektra a od hlavních hospodářských a sociálních partnerů v regionu. Rozhodně ne jenom od jedné skupiny, která o městu rozhoduje už dvě desetiletí“, dodává Josef Šedlbauer, zastupitel ZPL.

Podle předběžných informací by se v rámci IPRÚ mohly rozdělovat 2 – 3 miliardy Kč z evropských fondů. Využití těchto peněz by mělo vycházet ze strategických dokumentů města i z aktuálních priorit široké veřejnosti.

                                                                                                                   Tisková zpráva Změny pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.