Nekompetence, zákulisní dohody a občerstvení: neotřesitelné pilíře liberecké demokracie

Vypadalo to, že se na předprázdninovém zastupitelstvu budou všichni kousat nudou, ale zase se ukázalo, jak zdání klame. Možná to bylo předvolebním ozónem, na kousavé diskusní souboje přeci jen došlo. Opozice nenechala na vládnoucí koalici niť suchou, ale do vlastních řad se začali pouštět i před volbami se probudivší radní, kteří vědí, jak je důležité právě teď na sebe upozornit a sehrát kritické divadlo.

Zástupcům KSČM a Změny pro Liberec se pranic nelíbil záměr města prodat budovu v Rochlicích, kde soukromý investor plánuje vystavět školku. Celkem logicky se ptali, proč tuto záležitost nezařídí město samo, když je po místech ve školkách takový hlad. Vedení radnice, kde dominuje levicová ČSSD se sociálně odpovědnou primátorkou, ale bůhví proč upřednostňuje variantu odkupu a razí staré modré heslo o tom, jak je město špatný hospodář. Dlužno dodat, že v případě předražené ruprechtické školky, kterou město nechalo stavět, těmto slovům dostálo bez výtek.

A vzhledem k tomu, že má onu školku v Rochlicích stavět firma, která provozuje bezpečnostní agenturu, možná nebudou spekulace o tom, že je pravým účelem vybudovat ubytovnu, zase tak přitažené za vlasy.

Od roku 2006 plánuje firma Hané interiér, která tak ráda sponzoruje Bílé tygry a dodává pak během MS v lyžování na liberecké VŠ koleje po čertech drahý nábytek, zastavět dolní část Frýdlantské ulice. Dnes jí radnice opět chce vyjít vstříc, když firma požaduje odkoupení pozemků, kvůli lepším podmínkám pro úvěr u banky. Zajímavé bylo, že už dnes nikdo vlastně neví, jak má ona velká multifunkční budova, která má krášlit jednu z historických a nejstarších městských ulic, vypadat. Minimálně to Kateřině Absolonové ze Změny pro Liberec nikdo nebyl schopný říct.

Nejsmutnější postavou včerejšího zastupitelstva byl náměstek pro kulturu Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům/Starostové pro LK) Ten si pravda ne příliš profesionálně přišel říct o navýšení téměř 200 tisíc korun na jazzovou akci, která v Liberci proběhnout. Je udivující, jak v Liberci, kde se na kultuře škudlí každá koruna a lidé, kteří se pro kulturu, kterou zde za dvacet let téměř zardousila modrá ruka volného trhu, něco dělají, mají často smůlu, najednou se najde 200 tisíc pro akci, o které pan náměstek nic moc nedokáže říci. Přitom to je částka, kterou má často město pro kulturu na třetinu roku.

Do pana náměstka, který byl i na jazzovém školení ve Slovinsku, se pustili komunisté, ale i vlastní radní, jako Petr Černý, který se vůbec v posledních měsících staví více do role opoziční než koaliční. Holt volby se blíží a žádný výtah v podobě VV, který je minule do zastupitelstva vytáhl, v nedohlednu.

Asi nejvášnivější debata se odehrála u změny územního plánu, která měla změnit účel pro vratislavický park, aby zde mohl vyrůst soukromý dům pro seniory a lidi trpící vážnými chorobami spojenými se stářím. Chvályhodný účel ale kalila skutečnost, že se investor ani neobtěžoval dostavit, aby svůj, nejen pro Vratislavice zásadní projekt vůbec představil. Navíc vyšlo najevo, že vratislavická radnice ani místní s tímto plánem nijak neseznámila.

K večeři dostali zastupitelé kuřátko, a tak bylo před šestou zaveleno ke čtyřicetiminutové přestávce, ač zbývalo projednat jen pár bodů do konce. K veliké radosti novinářů, kteří zastupitelstvo sledovali. Ale kuřátko je kuřátko.

Po přestávce si jen stihli vyměnit názory Jan Korytář ze Změny pro Liberec s náměstkem Jiřím Rutkovským z Unie pro sport a zdraví. Jan Korytář chtěl vědět a znát kritéria, kterými byli vybíráni členové expertní skupiny IPRÚ – integrovaného plán rozvoje území, přes který mohou přijít do Liberce až tři miliardy. Korytáře zajímalo, proč je to ve skupině samý člen ODS nebo lidé, kteří vždy měli blízko za posledních dvacet k místním podnikatelským lobby a zda strany ve vedení radnice nemají vlastní odborníky. Odpovědi se ale nedočkal, respektive ji pan náměstek odmítl sdělit.

Zastupitelé se rozešli do letního večera, před sebou dva měsíce prázdnin a čerpání sil na říjnové volby, na které se jistě moc těší. My také.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS poprvé představí svůj rozpočet na příští rok. A pro leckoho to nebude pěkné čtení, magistrát stojí
Dnes proběhne říjnová schůze libereckého zastupitelstva. Na pořadu bude několik třaskavých bodů. Opozice zřejmě bude grilovat koalici Starostů, ANO a ODS za její přístup
Březnové zastupitelstvo nevypadá nijak nabitě, ale i tak lze dnes očekávat, že se zastupitelé střetnou u některých bodů. Půjde zejména o osud oblíbeného veseckého
Vypadá to na body nabité a možná i emotivní jednání zastupitelstva. Na programu bude odevzdání projektu autobusového nádraží Libereckému kraji, otázka bazénů ve městě,