Předvolební komedie už běží v plném proudu. Zatím jsou nejvtipnější Starostové

Je to tak před každými volbami. Tlačeni strachem z volebního neúspěchu slibují politici možné i nemožné, aby na další čtyři roky zůstalo vše při starém. Nejlépe se odhalí pokrytectví a absurdita předvolebních slibů v porovnání s konkrétní realitou a někdy to může být i legrace, ač jde o věci vážné a drzost politiků by se neměla přecházet jen úsměvem. V klání o nejvtipnější předvolební podbízení se zatím jednoznačně vedou staronoví Starostové pro Liberecký kraj.

Ne že by třeba takový lídr ODS Ondřej Červinka neatakoval bránice libereckých voličů dostatečně, když na přehradě s lopatičkou zasypává díry v cestách, oživuje městské centrum, které zdejší stavební lobby za vlád jeho strany zastavěla prázdnými obchoďáky.  Nebo když děkuje lidem z občanského sdružení Zachraňme kino Varšava za jejich snahu o záchranu secesního biografu, který chtěl ještě coby náměstek pro kulturu prodat svému kamarádovi z ODS, aby ten tu nasekal byty a kanceláře nebo bůhví co. Ale na Starosty v Libereckém kraji zatím přeci jen nemá.

Starostové pro Liberecký kraj, respektive hnutí Liberec občanům (opuštěný, ne dost marketinkově přitažlivý název, spojený s návratem ODS a normalizací poměrů na radnici) jako by ještě do nedávna mediálně nebylo. Po celé čtyři roky od voleb ani vidu ani slechu, o to větší ale záběr s blížícími se volbami. Nyní se vyjadřují ke všemu – v horkém červenci k lyžování na Ještědu i k centrálnímu vytápění.

Ale zatím největší majstrštyk přišel tento týden – nová politika při obsazování orgánů městských společností. Prý už nemají do představenstev býti voleni politici, ale odborníci. Kolikrát jsme tohle už slyšeli? Mockrát. A kolik je politiků v městských společnostech? Mnoho. Stále stejná písnička, jejíž refrén se ale tolik nerýmuje s realitou pod Ještědem.

Tak třeba zastupitel David Václavík z Liberce občanům/Starostů dnes ví, že v představenstvech společností musí být profesionálové. Jen škoda, že religionista Václavík je sám místopředsedou představenstva dopravního podniku (odměňováno částkou 10 tisíc korun měsíčně) od roku 2011 a od roku 2007 byl členem dozorčí rady (5 tisíc korun měsíčně). Proč k tomuto názoru dospěl po tolika letech, právě před volbami, kdy už to v jeho případě stálo městskou kasu pár stovek tisíc, asi ví jen on sám..

Za Liberec občanům/Starosty pobírá odměnu v představenstvu technických služeb i pedagožka Věra Rosenbergová a své zástupce (placené i neplacené) mají  Starostové v představenstvech i ostatních městských organizací. Ale nejsou sami. Politiky zde mají všichni zástupci stran, ke kompletnímu návratu politických matadorů (jako například Milana Šíra z ČSSD, Ondřeje Červinky z ODS) došlo ale zejména po vytvoření současné tiché velké koalice ČSSD, Liberec občanům, USZ, VV a ODS.

Často dokonce stačí být příbuzný s místním bossem ČSSD Robertem Duškem, aby si jeden dosáhl na teplé placené místečko, jako v případě technických služeb nebo minoritně vlastněné teplárny. A to vše za souhlasu Starostů, dnes zázračně změnivších názory.

Stejně jako v představenstvech měli vždy zástupci Liberce občanům/Starostů i v dozorčích radách a světe div se, nikde se ani nezmínili, že by místo politiků měli v orgánech zasedat profesionálové. To platí i pro samotného lídra Starostů Michala Hrona, který je aktivní v dozorčí radě Liberecké IS a kde na sebe upozornil jen, když chtěl bránit občanům k přístupu k informacím, k čemuž musel Libereckou IS nakonec donutit soud…

Když voliče lapají, hezky mu zpívají, zaznělo už vícekrát na tomto webu, ale i jinde. Platí to zřejmě i pro současný předvolební hit Starostů o městských společnostech. Navíc  zástupci (dnes) Starostů v minulosti (v jiných politických dresech) často a ochotně tvořili radniční koalice s ODS v době její největší podještědské slávy, se kterou se potýkáme dodnes. A tehdy městským společnostem kralovala jména jiných kalibrů – Krenk, Kittner, Zika, Nadrchal… O profesionálech v městských společnostech mluvili (dnešní) Starostové minimálně  již v roce 2010, také před volbami. Ale uvidíme, třeba jim to tentokrát vydrží i po nich.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na