Jak vidím Liberec v srpnu roku 2014

Co v metropoli českého pohraničí – v Liberci schází, je smysluplná regulace dopravy tak, aby město nevypadalo v určitých hodinách, jako štvané zvíře. Aby doprava neohrožovala místní i návštěvníky města na životě. Možná by stačily krátké, propojovací spojky mezi nákupními centry, odklon dopravy v určité hodiny z centra. Zlevnit místní dopravu, zrušením zbytečných mezičlánků mezi městem a občany, v sobotu a v neděli jezdit grátis….

Depresi vyvolávají ve městě rovněž prázdné vybydlené ulice, domy. Město nemělo příliš dlouho útvar architekta, schází mu strategická vize do budoucna,  návrhy, jak do centra města vrátit život. Vždyť ono umírá, v určitých částech se rozpadá a je neobyvatelné. Za daných okolností zdarma, bez daní a poplatků by měl mít možnost stavět v Liberci v prolukách a tam v centru, kde už chcípnul pes každý, kdo by mohl městu vrátit genia-loci, sevřeného kompaktního místa pro bydlení, rekreaci i práci. Třeba podniky drobných služeb, menších provozoven, které tu už byly, ale které se dnes neuživí, a proto spěchají za město do megacenter obchodu, obžerství, příšerné zábavy a praštěných soutěží o teflonový hrnec se zabroušenou pokličkou….

Dnes hrůzu vzbuzující „Skloexport“, mrtvá Třída 1. Máje, prostory Na Rybníčku, Kavárna Nisa, okolí Papírového náměstí, dřevomorková past – bývalá Galerie, zakletý Liberecký zámek, navrácení barokního  Morového sousoší na Sokolovské náměstí, úprava Malého náměstí včetně otevření parku – zahrady u Křížového kostela. Dobudování rozšíření nemocnice, kde se zbourání a dostavění nových nemocničních pavilonů. Hrozí další rozšíření opuštěných domů v centru města. Řešení čeká i Rumunská ulice, která je v hrozném stavu. Co s Preciosou u České besedy? Slyší pan majitel na to, že spousta lidí ve městě nemá práci?

Jedna z největších ostud města jen samosprašná mulda za terminálem MHD. Ta a prostory po Textilaně budou pravděpodobně ještě dlouho výzvou všem, kdo budou chtít Liberec vrátit mezi města stavěná s určitou koncepcí, ne jako shluk náhodných staveb, který dnes charakterizuje Liberec, tak odlišný od toho, který by si liberečáci přáli.

Městu schází otevřený lidový zábavný park pouťového charakteru, žádné další drahé sportoviště, videohry, loterie, ale bezpečí pro seniory i pro maminky s kočárky. Monitorovaný a hlídaný prostor bezpečí pro každého, kdo si sedne na lavičky.

Nevídanou pobídkou, jak vyjít vstříc podnikatelům v této oblasti, je nabídnout služby, které městu schází. Přivést do města turisty, rodiče s dětmi, sousedy z Polska a Německa, propojit turistické služby, využít Euroregionu – Nisa sídlícího v Liberci ke zprostředkování zkušeností měst, obcí, stávajících kontaktů k tomu, aby se v Liberci realizovaly cíle, které napomáhají sblížení Čechů s Poláky a Němci. Pozvat polské a německé obchodníky do Liberce a otevřít jejich obchody v centru, zrovna tak služby a provozovny, tam, kde se město vylidňuje a umírá.

Máme partnerská města. Co o jejich zastoupení ve městě, vědí o nich informační centra? Opsat to, co už jinde funguje a začít hledat způsoby řešení, stejně, jako se vracet ke starým dávno odzkoušeným tématům. Navrátit se ke kořenům. Restaurace „Radniční sklípek“ a „Hotel Imperial“ jsou příkladem toho, co by se mělo realizovat bez prodlení. Po čem veřejnost volá. Pronajmeme letiště na určitou dobu? Zahraniční investor nám může nabídnout nejen zajímavá dopravní řešení.

Važme si toho, že máme Ještěd, hotel i horu. Nezapomínejme, že stále platí – Liberec = Ještěd a dlouho, dlouho tu nebude nic, co by Ještěd mohlo nahradit. A přesto se stále zhoršuje přístupová cesta k lanovce. Kdo bude řešit stísněné prostory odbavování turistů? I to patří ke kultuře města, jako veřejné WC, zastávky MHD, sochy a sousoší, drobné plastiky, lavičky. Je toho dost, za co lze i pochválit, ale to by mělo být samozřejmostí.

Revitalizace krajského města by měla být cílem i Krajského úřadu. Je až s podivem, že dosud nespolupracují orgány města i kraje a neřeší problémy jinak, než nárazově. Smysluplná by měla být společná, stálá komise řešení revitalizace metropole Libereckého kraje. Dovedu si představit takovou stálou komisi se členy: Liberecký kraj, Město Liberec, zástupce Euroregionu Nisa, společnosti Babylon, Technické University, Městské policie, MHD, Libereckého deníku, MF-Dnes….

Jsem přesvědčen o tom, že tak významnému městu Sudet a metropoli českého pohraničí se podaří vrátit na  místa, která Liberci náleží. Stane se opět perlou mezi Jizerskými a Lužickými horami na skok od Prahy  v centru česko-polsko-německého Trojzemí?

Egon Wiener

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Poslední týden přinesl nemálo zásadních zpráv. Proběhlo opětovné odsouzení kdysi mocného (a podle vlastního přesvědčení zřejmě nedotknutelného) šíbra, město navštívil nový prezident, v Liberci
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.