Proběhl happening za záchranu libereckého lesního koupaliště

Cílem happeningu, který uspořádala Změna pro Liberec, bylo upozornit na to, že velká část liberecké veřejnosti si přeje obnovu zchátralého Lesního koupaliště. Pro děti byly připravené atrakce jako chůze na chůdách, skákání v pytli, malování na papír či panel a nechybělo ani opékání buřtů. Řečníci zopakovali historii a poukázali na to, že tu byla nejméně 2x za poslední dobu možnost zrevitalizovat koupaliště z evropských peněz. Vedení města  tento projekt ale vypustilo nebo nezařadilo a radši dotaci vrátilo.

Na happening dorazilo během dne cca 70 občanů, kterým se podařilo z větší části vyčistit vanu koupaliště od největších náletů. Na akci dorazili nejen občané Liberce, ale i z okolních měst – Jablonec, Český Dub, Praha. Právě studentka VŠ z Prahy srovnávala lesní koupaliště v Liberci s podobným lesním koupalištěm v Praze – Šárce, kde jen místo lesů jsou na jedné straně skály. Všichni přítomní se přimlouvali za to, aby bylo lesní koupaliště zachováno jako koupaliště v podobném rozsahu jako bylo dříve. Místní občané uváděli příklady mnoha  jiných měst, malých obcí a dokonce vesnic, kde mají koupaliště s přírodním čištěním bez chemie.

Alena Dvořáčková, předsedkyně o.s.Staré město Liberec:,,Občané si přejí obnovu Lesního koupaliště a ne projekt, který představilo vedení města-jakési školící středisko a kanceláře.Vedení města by mělo konečně udělat něco pro občany a ne pouze přemýšlet, jak vydělat peníze“.

Zuzana Kocumová shrnula historii tohoto kdysi tak oblíbeného a hojně navštěvovaného místa a zopakovala, že vedení města z neznámých důvodů ,,vypustilo“ tento projekt z prvního IPRM  a dotaci 37 milionů radši Regionální radě vrátilo. Byla tu ale možnost obnovit a opravit koupaliště z IPRM 3, ale opět rekonstrukce koupaliště nebyla zařazena s tím, že tento projekt z IPRM 3 ,,nejde“. Poskytovatel dotace ale na přímý dotaz sdělil, že právě  tento typ projektu by byl vhodný pro tento program, navíc to vypadá, že i z IPRM 3 se budou dotace vracet.

Takže kolosální neschopnost nebo naschvál libereckým občanům? Každopádně se všichni přítomní shodli na tom, že stav Lesního koupaliště je velká ostuda našeho města.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt