nášLiberec

Search

Otevřený dopis Aleně Novákové k našemu 1. výročí

Vážená paní Nováková,

dovolte, abych se na Vás obrátil jako na jednoho z více než osmi tisíc lidí, kteří na jaře 2013 podepsali petici za konání prvního libereckého referenda proti prodeji letiště a Technických služeb města Liberce (TSML), a tím umožnili, že se vůbec mohlo konat.

Za váš podpis a podporu ještě jednou děkuji.

Referendum proběhlo přesně před rokem, 4. října 2013 a přišlo k němu celkem 13.594 oprávněných voličů. Proti prodeji letiště i TSML bylo přes 96 % všech hlasujících. Naše společné úsilí mělo smysl. Letiště i TSML jsou stále v majetku města. I když vedení města v dubnu 2014 opět předložilo návrh na prodej TSML, již pro něj většina zastupitelů nehlasovala, na rozdíl od hlasování před rokem a půl.

Co se stalo, že nastal takový obrat? Je to prosté – přiblížily se komunální volby a s nimi i strach, že by se to příslušným politikům mohlo ve volbách nepříjemně vrátit. Najednou už nikdo netvrdil, že k referendu přišlo „jen“ 14.000 občanů…
Někteří současní zastupitelé, kteří chtěli letiště i TSML prodat a házeli referendu klacky pod nohy, znovu kandidují, někteří za „nové“ strany.

Pro připomenutí je zde jejich malá galerie:

Nedávejte prosím svůj hlas těm, jejichž minulé činy jsou v přímém rozporu s jejich současnými sliby, těm, co chtěli prodávat a žádné referendum si nepřáli. Těm, co se po volbách zase přestanou zajímat o názory občanů a budou pokračovat ve výprodejích městského majetku.

Píšu vám ale ještě z jednoho důvodu. Na příkladu libereckého referenda je vidět, jakou sílu může mít podpis či hlas každého občana a že je dobré nevzdávat nic předčasně. Každý sám by samozřejmě nezmohl nic, ve spojení s ostatními už ale dokáže prosadit svůj názor. Každý podpis pod peticí byl před rokem potřeba, jinak by žádné referendum nebylo.

Nechci Vám nyní psát, koho byste měla volit, věřím, že si poradíte sama. Doufám jen, že vyberete někoho, kdo hájí veřejný zájem a názor občanů ho nezajímá jen měsíc před volbami.

Liberec může být městem upravených parků, dětských hřišť a bezpečných a čistých ulic, městem, kde se dobře žije všem obyvatelům. Městem, kde není nejdražší jízdné v MHD, voda a teplo. Městem, které spravují schopní a nezkorumpovaní politici.

Proto si Vás touto cestou dovoluji požádat, abyste přišla k volbám, stejně jako jste byla vloni u referenda. Pokud k volbám přijdou všichni, kdo i vloni projevili svůj názor na prodej letiště i TSML, věřím, že se naše město změní způsobem, který nikdo nečeká.

Jan Korytář
městský zastupitel a jeden z organizátorů referenda proti prodeji letiště a TSML

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali