Změna pro Liberec se ve městě stala suverénním vítězem voleb

Komunální volby v Liberci vyhrála Změna pro Liberec se ziskem 25,46 % hlasů. Daleko za ní skončilo jako druhé ANO 2011 Andreje Babiše, které získalo 18,05 %. Bronzovou pozici obsadili Starostové pro Liberecký kraj se 16,59% hlasů. Tradiční liberecké strany jako ČSSD, KSČM a ODS utrpěly drtivou porážku. Do zastupitelstva se nedostaly ani strany mající v čele některé současné městské radní.

 

Volební účast byla v Liberci pouhých 36%. Vítězem voleb se podle očekávání – a navzdory úporné snaze spojených sil politických konkurentů a médií – stala Změna pro Liberec. Ta získala 25,45% hlasů, což je o 5 % více než měla při minulých volbách. V zastupitelstvu získá 12 mandátů.

Pod Ještědem dosud neznámé ANO 2011 skončilo druhé se ziskem 18,05% a bude jej na radnici prezentovat 9 zastupitelů. Starostové pro Liberecký kraj obsadili třetí příčku a v zastupitelstvu budou mít 8 zástupců.

Čtvrtá skončila ČSSD se ziskem pouhých 9,82%, což znamená propad o 7% oproti volbám v roce 2010. Tento výsledek sociální demokracii postačí na 4 zastupitele. Neúspěch zaznamenala i KSČM, která získala o půl druhého procenta méně než v posledních volbách. Dnes ji volilo jen 5,59 % voličů. V zastupitelstvu tak má pouze dva mandáty.

Předposlední stranou, která se dostala do zastupitelstva města Liberce, je TOP 09, která získala důvěru 5,46% voličů a má také dva mandáty. Fiaskem volby skončily pro místní ODS, která dlouhou dobu dominovala zdejší politice. Do zastupitelstva se dostala jen velice těsně se ziskem, 5,04%. I to jí ovšem zajistí dva zástupce v zastupitelstvu.

Do zastupitelstva se nedostala stra PRO sport a zdraví, která pod různými jmény byla dlouhodobou stálicí libereckého zastupitelstva. Jí a jejímu lídrovi Jiřímu Rutkovskému dali voliči pouhých 3,34% hlasů. Dalším dosavadním radním, který v zastupitelstvu nezasedne je Petr Černý z Nového směru. Navzdory nákladné kampani se mu podařilo přesvědčit pouhá 2,71% voličů.

Stejný osud v podobě vyšachování z politického dění postihl i končící radní Kamila Jana Svobodu z KDU-ČSL (2,29%) a Romana Šotolu z Liberec ještě žije (1,56%).

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Navzdory platné smlouvě, která říká, že má rozvoj areálu na Ještědu platit její nájemce – společnost TMR kontroverzního slovenského podnikatele Igora Rattaje, bude další
Liberec přijde o desítky milionů korun. V polovině září ohlásil primátor města Jaroslav Zámečník (STAN/SLK), že zvýší daň z nemovitosti, a napraví tím to,
Jedna z dominant města, neorenesanční radnice, má dnes narozeniny. Přesně před 130 lety byla dokončena její stavba, a to přesně po pěti letech od
Sotva hejtman Libereckého kraje ohlásil, že bude svůj post obhajovat i pro čtvrté volební období, vyšla najevo zajímavá skutečnost. Používal totiž telefon s aplikací