Hnutí Změna a ANO se v Liberci dohodla na koalici

Liberec bude mít nakonec koalici, kterou sestaví vítěz voleb Změna pro Liberec a druhá nejsilnější strana ANO 2011. Obě strany, které se původně nemohly dohodnout, mají v neděli večer podepsat koaliční smlouvu. Černého Petra po několika týdnech vyjednávání nakonec ve stotisícovém Liberci dostali Starostové pro Liberecký kraj, kteří si dlouho určovali podmínky budoucí koalice, ale nyní míří do opozice.

 

Potencionální koalice bude mít v zastupitelstvu 21 z 39 zastupitelských mandátů. Složení rady i náměstků zatím není jasné, ale je možné, že Změna přenechá ANO post primátora výměnou za silnější pozici v radě města.

Obě hnutí si dlouho nemohla přijít na jméno. ANO už před volbami anoncovalo, že se Změnou do koalice nepůjde, kvůli údajné agresivní kampani, přičemž si servítky vůči Změně zastupitelé ANO rovněž nebrali. Nyní ale již několik týdnů mediální zbraně utichly a obě hnutí se dohodla.

Volební vyjednávání se v Liberci táhnou už šest týdnů a Liberec je posledním krajským městem, kde nebylo jasno.
Vítězná Změna chtěla původně vytvořit koalici se Starosty a TOP 09, jednání ale ztroskotala. Poté se formovala koalice ANO, SLK, ČSSD a TOP 09. Ta ale nakonec padla. Starostové a ANO se nedokázali dohodnout. Důvodem byly, dle představitelů ANO, nejasné postoje a stálé změny názorů Starostů. Ustavující jednání zastupitelstva se uskuteční už ve čtvrtek 27. listopadu.

V komunálních volbách 2014 uspěly tyto strany a politická hnutí: Změna pro Liberec (25,5%, 12 mandátů), ANO (18%, 9 mandátů), Starostové pro Liberecký kraj (16,8%, 8 mandátů), ČSSD (9,8%, 4 mandáty), KSČM (5,6%, 2 mandáty), TOP 09 (5,5%, 2 mandáty), ODS (5%, 2 mandáty).

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.