Liberecký magistrát – transparentnost s ručením omezeným

Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál, zveřejňují se materiály jednání rady, byl přijat protikorupční specialista (který nepřišel na žádná pochybení), jednání zastupitelstva je online. Jenže, jak to bývá, realita se s politickými proklamacemi moc nerýmuje.

 

Jak je tomu, když se občan konkrétních informací domáhá, jsme na našem webu již informovali. Městská firma LIS, v orgánech zastoupená tehdy vládnoucími politiky (SLK, ODS),  prohrála soudní spor s Petrem Červou, když opakovaně odmítala zveřejnit informace, na které měl právo.

Smutné je, že v této praxi pokračuje město Liberec i za nového vedení, kdy na radnici vládne koalice Změny pro Liberec a ANO. Úředníci pod tajemníkem libereckého magistrátu Jindřichem Fadrhoncem (jmenován za vlády ČSSD, SLK/LO, VV a USZ) odmítá odpovědět na tak triviální dotazy, jako od kdy do kdy kdo pro magistrát pracoval.

Odpověď, proč tomu tak je, může být v tom, že oni bývalí úředníci, kteří dnes pro magistrát pracují jako najímaní soukromníci, stojí za organizovaným zadáváním veřejných zakázek ve městě, a to často zakázek velice problematických.
Ještě za bývalého vedení radnice (na podzim roku 2014) jsme se na magistrát obrátili s dotazem, kdy jsme vůbec nečekali, že by s jeho odpovězením měl být nějaký problém. Chtěli jsme vědět, od kdy do kdy a v jakých funkcích, pro liberecký magistrát pracovali dnešní majitelé firem Compet Consult a Investing CZ. Ale ouha. Odpověď byla zamítnuta, prý jde o informace příliš soukromé povahy.

Tyto firmy mají leccos společného. Nejenže oba bývalí úředníci, než šli do soukromého sektoru, pracovali na magistrátě, ale dodnes pro město, často až automaticky, pracují pro Liberec v rámci outsourcingu. Jedna firma (Compet consult) pro město zpracovává výběrová řízení, druhá pak stavební zakázky kontroluje (Investing CZ).

Že na základě takovéto spolupráce vyhrávají firmy jako Syner, je asi zbytečné zdůrazňovat. Klasický je například příklad lázní. Zakázku na oko vyhrála Chládek a Tintěra, stavěl ji Syner (o čemž kontrolor město nějak zapomněl informovat), výběrové řízení, za které má nyní město platit sedmimilionovou pokutu, zpracovávala Compet consult.

A takových příkladů je více, až to vypadá na promyšlený systém. Ale magistrát se brání, seč může, aby se informace dostaly ven. Taky promyšleně a systémově. Přitom existují judikáty, které obcím nařizují zveřejňovat daleko „soukromější“ informace (jako například výši platu), než jaké jsme chtěli znát my.

Nemá ale cenu zahazovat flintu do žita. Proti odmítnutí naší žádosti jsme se odvolali a budeme čekat, jak rozhodne nadřazená, krajská, instance. Jsme připraveni jít i k soudu, protože jsme, po konzultaci s právníky, přesvědčeni o oprávněnosti našich nároků i o tom, že magistrát případný soudní spor musí prohrát.

Rukavice je zvednutá, ovšem bude také záležet na nové politické reprezentaci, zda se bude chovat jako její předchůdci či jejich spolustraníci na kraji. Tedy tak, že o transparentnosti úřadu se bude co nejvíce mluvit, ale jen do prvního konkrétního problému.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Koncem minulého týdne vydalo vedení Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj+ ČSSD+ odpadlíci od Změny) tiskovou zprávu, která pravděpodobně vstoupí do historie. Jako reakce
Několik velkých sociálních zařízení v Libereckém kraji má nové ředitele. Ovšem způsob, jakým je Rada Libereckého (Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD, odpadlí členové Změny pro
Stávající koalice Změny pro Liberec a ANO celkem hlasitě avizovala, že změní systém zastoupení v městských společnostech. Od počátku jejího fungování uběhly téměř čtyři měsíce
Krajské protikorupční pracoviště, o.p.s. ve spolupráci s občanským sdružením Čmelák-SPP, o.s., připravilo před volbami servis pro obyvatele města Liberce. Navazujeme tak na práci občanského