nášLiberec

Search

Nacisté chtěli vyhladit náš národ. Proto jedu uctít do Moskvy ty, kteří nás tehdy osvobodili, vysvětlil Zeman v Liberci

O cestě do Moskvy i americkém vojenském konvoji diskutoval prezident Miloš Zeman při úvodním setkání při návštěvě Libereckého kraje, která začala  v úterý 24. března jeho příjezdem v půl jedenácté dopoledne na Krajský úřad v Liberci. Tady na něj v zasedacím sále čekali krajští zastupitelé i vybraní nově zvolení starostové. Poté se prezident přesunul do libereckých kasáren, sídla 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. V neděli sem dorazí a přespí tu američtí vojáci.

Liberec bude mít krajský soud

Hned na začátku v úvodním proslovu sdělil prezident Zeman žhavou novinku, která místní reprezentaci velice potěšila. Neboť o ní usilují již řadu let, a doposud neúspěšně. „Během několika málo měsíců bude v Libereckém kraji konečně zřízen krajský soud. Což potvrdil nově jmenovaný ministr spravedlnosti Pelikán,“ informoval prezident, který v červnu loňského roku přislíbil hejtmanovi Martinu Půtovi, že se za jeho zřízení přimluví.

Druhý slib, který dal Zeman před tři čtvrtě rokem hejtmanovi, bylo získání peněz na opravy silnic druhých a třetích tříd. Hejtman konkrétně na ně chtěl 300 milionů. „Když jsem o tom ministra financí informoval, odvětil – Ano, už tady mám požadavek Libereckého kraje na 300 milionů,“ vzpomněl prezident. „Na státním fondu dopravní infrastruktury je dnes už 90 miliard korun, které leží bez užitku. Protože nejsme schopni postavit jediný kilometr dálnice. Říkal jsem ministru financí Babišovi – dejte je tedy sakra hejtmanům, kteří se o to dokáží postarat. Mají projektovou přípravu, vykoupené pozemky. Liberecký kraj je mezi nimi. Nakonec se podařilo z pana ministra vyrazit 4 a půl miliardy pro všechny kraje. Což je samozřejmě zanedbatelná částka ve srovnání s těmi 90 miliardami. Nicméně pevně věřím, že dojde k pochopení toho, že když někdo neumí stavět dálnice, tak má dát peníze krajům. Aby se alespoň opravovaly silnice druhé a třetí třídy,“ uvedl prezident.

Poté prezident zavtipkoval, že mluví do všeho. „Byl jsem již podruhé v restauraci Pošta. Policejní ředitel Husák mě informoval o rekonstrukci tohoto nádherného místa. Protože nemají mobiliář, vzpomněl jsem si, že jsem nedávno navštívil továrnu na ohýbaný nábytek Ton v Bystřici pod Hostýnem. Což je továrna, který tento nábytek vyrábí přes sto let. A nádherně by se hodil do mobiliáře Pošty. Co s hospodou, která nemá židle? Takže jsem prospěl panu Husákovi cennou radou, aby koupil tento ohýbaný nábytek, doplnil mobiliář a pak tam případně zřídil policejní klub. Policie si ho zaslouží,“ navrhnul Zeman využití liberecké kavárny.

Na závěr své řeči citoval prezident Karla Čapka. „Chtěl jsi dělat velké věci a budeš dělat věci malé. A tak je to dobře. Protože kumulace malých věcí udělá dohromady jednu velkou věc.“

O další kandidatuře na prezidenta se rozhodnu za dva roky

V následné diskuzi se právník Jiří Němec prezidenta zeptal, zda bude znovu kandidovat na druhé prezidentské období, a jak se mu líbí nabídka konkurentů a o průtazích se schvalováním zákona o registru smluv. „O další kandidatuře se rozhodnu za dva roky, tedy rok před uplynutím prvního mandátu,“ vysvětlil Zeman. K potenciálním kandidátům na prezidenta se podle svých slov zásadně nevyjadřuje.

„Co se týče registru smluv – každý schopný starosta jej dokaže do počítače vložit během deseti minut. Nehledě, že na to stačí sekretářka. Trošku nechápu, proč je odpor proti zákonu o registru smluv. Považuji ho za užitečný nástroj protikorupčního boje.Víte kolik utajených smluv bylo v minulosti a jaké problémy právě tyto utajené smlouvy pronásledovaly,“ odpověděl.

Americká vojska nejsou okupační

František Pešek, předseda klubu zastupitelů KSČM, poděkoval za Zemanovo stanovisko k ukončení 70. výročí ukončení druhé světové války. Tedy že pojede 9. května do Moskvy. „Svým postojem dáváte najevo, že nesouhlasíte se zkreslováním dějin, které v naší společnosti bohužel je dneska módní,“ řekl komunistický zastupitel.

„Měsíce a měsíce bojuji proti antiruským bláznům. V poslední době k tomu přibyl boj proti antiamerickým bláznům. Protože tito blázni jsou rovnoměrně rozprostřeni na obou stranách politického spektra,“ sdělil prezident s tím, že naráží na americký vojenský konvoj. „Který za pár dní projede i Libereckým krajem. Nesouhlasím s tím, aby se americká vojska označovala jako okupační. V minulém století jsme zažili okupaci dvakrát a víme jak vypadá,“ objasnil. Připomněl, že byl proti zřízení amerického radaru v Brdech.  „V době míru nemají být na českém území jiné vojenské základny než české armády,“ domníval se. „Ale průjezd vojsk se jen v minulém roce uskutečnil jedenáckrát a nikdo si toho nevšiml. A teď neustále slyšíme v hlavních zprávách kudy konvoj pojede. Někteří lidé nevědí, že základna americké armády je v Bavorsku, a proto tento konvoj jede přes Českou republiku,“ uvedl Zeman.

Kim Čong-unovi ruku nepodám

„Samozřejmě že pojedu do Moskvy. Jde o výraz mé osobní úcty, ale věřím že i většiny českých občanů nejenom obětem 150 tisíc tehdy sovětských vojáků, kteří padli na našem území. Ale i zhruba 20 milionům občanům Sovětského svazu, kteří v této válce zahynuli. Považoval bych se za člověka, který nemá historickou paměť, kdybych něco takového neudělal,“ vysvětlil.

„Někteří novináři píší, že chystám pitku s Kim Čong-unem. Přitom jsem veřejně prohlásil, že tomuto severokorejskému diktátorovi nepodám ruku, jako jsme ji kdysi nepodal Jásiru Arafatovi,“ upozornil Zeman. „Ocenit oběti nacismu je důležité i proto, že kdyby tehdy vyhráli, větší část z nás tady dnes vůbec nesedí, a ta poslušnější část mluví plynně německy a říká Heil Hitler.“

Došlo k přepsání map v Evropě. Nejezděte do Moskvy

Pak si vzal slovo Ivan Kunetka, krajský zastupitel z Turnova. Což je vůči Zemanovi rebelské město, 14 z 27 městských zastupitelů sepsalo takzvanou Turnovskou výzvu, kritizující Zemanovu činnost a chování. Bylo to znát i na Kunetkově vyjádření. „Mám na vás prosbu. Navážu na debatu, kterou jsme měli loni, kdy jsme se bavili o tom, pro vyvěšujeme vlajku pro Tibet. Snažili jsme se vysvětlil, že je to symbol za všechny země, které byly porobené či okupované. Tenkrát jste nám celkem oprávněně řekl, že se máme starat hlavně o svoje chodníky, aby byly opravené v našich městech. A nestarat se o zemi, která je schovaná mezi asijskými velehorami,“ připomněl.

„Jenomže od té doby se stalo spousta věcí, které nelze odestát. Agrese už není mezi asijskými velehorami, ale týká se země, která byla donedávna naším sousedem a od které nás dělí jen jedna hranice. Došlo k přepsání map v Evropě, okupací Krymu, válčí se nadohled od našich hranic. Chci vás vyzvat, abyste do té Moskvy nejel. Protože tam budou pochodovat nejenom veteráni velké vlastenecké války. Budou tam defilovat i tanky, které válčily v Gruzii, bojovaly v Čečně. Budou tam pochodovat námořníci, kteří v rámci své dovolené na zotavenou bojovali o doněcké letiště. Nad hlavou vám přeletí bombardéry, pro které se už upravují letiště na Krymu. Chci vás poprosit, abyste tam nejel a alespoň části našich občanů udělal radost,“ pronesl Kunetka.

Zeman odvětil: „Je tady ale standardní problém, že udělám radost části občanů a udělám zmatek druhé části. Kdybych byl populista, tak se rozhodnu podle toho, která část je větší. Ale populista nejsem. A tak se musím rozhodnout podle vlastního svědomí,“ uvedl.

„Zvažoval jsem pro a proti. Uznávám, že argumenty, které jste uvedl, jsou platné. Ale stejně platné jsou argumenty, které jsem uváděl já. Je otázkou váhy těch argumentů. Tehdy byla sovětská armáda skutečně osvoboditelkou. Až tři roky poté přišel komunistický puč. A my oslavujeme i na domácím území toto osvobození. Rozhodl jsem se nakonec jet do Moskvy, a to už před několika měsíci. V mém postoji převažuje jedna jediná úvaha. Komunisté  mnohým z nás vzali majetek. Já sám jsem dvacet let nemohl vykonávat svoji práci. Nemohl jsem učit, publikovat. Třikrát jsem byl vyhozen z práce. Přesto tvrdím, že komunistická verze budoucnosti byla stokrát lepší než nacistická. Která znamenala vyhubení našeho národa. Byli jsme podlidé. Z tohoto hlediska chápu ten akt z roku 1945 jako osvobození. Francie či jiné západoevropské země nebyly osvobozeny sovětskou armádou. Tam ten postoj může být jiný, než ten můj. Z toho vyplývá, že právě obava z vyhlazení národa mě vede k vyjádření úcty. A že tam budou pochodovat nejen veteráni, ale i jiní vojáci, je totéž jako by tam pochodovali Jakobíni při pádu Bastily,“ vysvětlil prezident.

O poplatcích má rozhodnout koncesionář

Na koncesionářské poplatky veřejnoprávním médiím se zeptal bývalý hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. „Zastávám názor, že veřejnoprávní televize neplní svoji funkci že se vpodstatě stala špatnou komerční televizí,“ myslel si prezident. „Je-li to komerční televize, měla by mít stejné podmínky jako jiné komerční televize. Což je varianta číslo jedna. Anebo varianta číslo dvě – měla by se vrátit k poslání veřejnoprávní televize. To znamená k objektivnímu zpravodajství,“ zmínil.

„Kdo rozhoduje o tom, že se mu vysílání veřejnoprávní televize líbí, nebo nelíbí? Jediný kdo o tom skutečně rozhoduje, je právě poplatník, koncesionář. Takže takzvaný asignační model, kdy buď to dám televizi, která už hospodaří s rozpočtem 7 miliard korun ročně, anebo na školy, zdravotnické zařízení a podobně, je svobodná vůle koncesionáře,“ ozřejmil prezident a připomněl, že existují i radikálnější návrhy. „Například senátor Kubera mi říkal, že má připravený návrh na totální zrušení koncesionářských poplatků. Já dávám přednost mírnější variantě, protože je tu celá řada prospěšných organizací. A kdybyste jim 135 korun měsíčně posílali, tak to v jejich hubeném rozpočtu bude hrát významnou roli,“ konstatoval Zeman.

S hejtmanem Půtou si prezident vyměnil dárky, oba měli podobné nápady a věnovali si vzájemně novoborské sklo, pouze z konkurenčních skláren.

Po skončení této debaty se prezident přesunul na návštěvu 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Zde na něj už čekal i ministr obrany Stropnický. Vojáci předvedli ukázky základních schopností techniky a materiálu pluku na nástupišti a následně s vojáky diskutoval v zasedací místnosti velitelství. Poté dekoroval pluk pamětní stuhou prezidenta republiky.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali