Američani měli zpoždění. Asi jim došlo palivo, spekulovali promočení lidé při čekání na zpožděný americký konvoj

V neděli 29. března v půl jedenácté měl projet americký konvoj hraničním přechodem v Harrachově. Na místě se srotili příznivci, kterých bylo mnohem více, i komunističtí odpůrci konvoje. Leč Američané stále nejeli. „První části konvoje došlo palivo, čekají na další,“ zněla jedna zaručená informace. Pak už promočení a zmrzlí lidé vtipkovali. „Američané své stroje v Polsku prodali a teď jedou na koních.“ Nakonec až před 17 hodinou se všichni dočkali prvních amerických vojáků. O hodinu později dorazila první skupinka do libereckých kasáren, kde je vítaly davy lidí. Další po 21 hodině.

 Po desáté hodině v Harrachově měli přesilu Američané. Tedy lidé s americkými vlajkami, kteří přišli přivítat konvoj. Viditelné však byly i asi dvě desítky komunistů s protiamerickými nápisy. „Nejde o přejezd. Budou u nás déle než 48 hodin. Takže se jedná o pobyt, který by měla schválit poslanecká sněmovna, a ne jenom vláda. Byla tedy porušena ústava a zákony platí jenom pro někoho. A především si nemyslíme, že agrese přichází z Ruska, ale naopak z USA,“ tvrdila komunistka Kateřina Klikarová, které souhlasně přikyvoval její kolega Josef Vondruška či předsedkyně KSČM v Liberci Dana Lysáková. Objevil se i mladý komunista, který v ruce třímal sovětskou vlajku se srpem a kladivem. „Přiznávám, že je to trochu provokace. Jsem komunista, ale se vším co bylo před revolucí nesouhlasím. Ani s příjezdem sovětských vojsk v roce 1968,“ překvapivě prozradil. Přesto byla jeho vlajka jako červený hadr pro býka a rozlítil některé přítomné. „Sundej tu vlajku, to je protizákonné. Co dělá policie, ta se na to jenom kouká?“ rozčiloval se jeden muž. Mladík po přímluvě od antikonfliktního týmu raději vlajku sroloval.

    Odhadem asi desetinásobná přesila na komunisty volala. „Táhněte za Putinem do Moskvy.“ Či kolem nich projíždělo auto s amplionem ze kterého znělo – „Zdravíme komunistické vrahy.“ Na hranice nepřišli neutrálové, ale lidé s jasným politickým názorem. „Přišla jsme přivítat naše americké přátele, jsem ráda, že projíždějí Českou republikou,“ sdělovala mladá žena zabalená do americké vlajky. „Škoda, že tudy nejeli před 70 lety. Naše země by se vyvíjela jinak a vyhnula se komunistickému experimentu,“ povzdechl si starší muž.

    Před půl jedenáctou se na hranici s Polskem objevil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Proč? „Jsou to vojáci spojenecké armády. A v době kdy celé Polsko vítalo konvoj jako jasný signál na které straně toho sporu na Ukrajině patříme, si myslím, že by na hranicích neměli stáli jenom komunisté a příznivci Moskvy,“ uvedl. Chvíli po něm přichází i jeho náměstek Josef Jadrný s velkou americkou vlajkou. Přichází k němu komunistický krajský zastupitel Vondruška s transparentem Stop NATO a fotoaparáty cvakají a jejich autoři získávají bizarní fotku.

    Komunisté nemají právo nám říkat, co je svoboda a demokracie

    „Myslím, že to, co tady předvádějí komunisté se svými transparenty, dokonce i se sovětskou vlajkou, je nebetyčná drzost, sprostota a zneuctění tradic demokracie, která v Americe trvá od roku 1792. A tito pánové a dámy nemají žádné právo nám říkat, jak má vypadat svoboda a demokracie,“ vysvětlil Karel Bůna z Jilemnice. Na hranice přivezl i plzeňské pivo. „Je to symbolika, protože na tomto území jsme neměli štěstí, aby nás osvobodily armády USA. Jako měla Plzeň. Je to už hodně let, ale proč bychom naše přátele nepřivítali plzeňským pivem,“ upozornil.

    Déšť sílil a Američané nikde. Ani v poledne, ani ve dvě po poledni, ani o hodinu později. Přichází jobovka. „První části kolony došlo palivo, čekají na druhou vlnu,“ zní „zaručená“ zpráva s tím, že konvoj přijede v 16 hodin. Ale ani v tuto dobu nepřijíždějí. To už promočení a zmrzlí lidé vtipkují. „Američané prodali v Polsku své stroje a teď jedou na koních. Proto mají zpoždění,“ zní jedno z humorných vysvětlení.

    Konečně jsou tady. Je 16.45 a několik amerických vozů s mávajícími vojáky projíždí hraničním přechodem. Americké vlajky se třepotají a zcela zastíní pár protiamerických nápisů. Část přítomných poté autem míří za nimi do Liberce. Všude stojí davy lidí, kteří hodiny a hodiny čekají, aby pozdravili konvoj. V Desné, Smržovce, Lučanech i Jablonci. „Byl jsem v Jablonci a lidé se i pětkrát vraceli. Jsem příjemně překvapen, jak lidé dali najevo, že patříme k Západu,“ radoval se Jan Šik.

    Před 18 hodinou první americká skupinka přijíždí do Liberce. Durychova ulice i Štefánikovo náměstí, kde jsou kasárna, je obsypané lidmi. Mumraj, hlava na hlavě. Přitom stále leje a konvoj měl do Liberce dorazit ve 12.30, takže má více než pětihodinové zpoždění. Američané mávají a zajíždějí do kasáren. A lidé neodcházejí a čekají na další části konvoje. „Je tři čtvrtě na devět večer a před kasárnami je stále ještě asi 500 lidí a stále čekají na další část konvoje. Paráda,“ hlásí Jan Šik. Druhá skupina nakonec do kasáren přijíždí před 21 hodinou, po ní následuje třetí. V Liberci přespí asi 180 amerických vojáků a noc zde stráví 40 obrněných transportérů Stryker a terénních vozidel Humvee.  V úterý se vydají směr Praha.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se