Státní zástupce odmítl odvolání ve věci obvinění hejtmana Půty z korupce

Státní zástupce v Liberci zamítl stížnost právníka Martina Půty proti zahájení trestního stíhání. Hejtman Libereckého kraje od loňského podzimu čelí obvinění z přijetí úplatku a zneužití pravomoci v rámci rozsáhlé korupční aféry, která se týká zneužívání evropských dotací v Liberci. Hejtman se spolu s dalšími obviněnými tedy musí připravit na soud.

Státní zástupce označil stížnost Půtova advokáta jako neodůvodněnou. Hejtmana zastupuje pražský advokát Tomáš Gřivna, který v minulosti zastupoval například známého libereckého podnikatele Josefa Nadrchala, požadoval zastavit Půtovo trestní oznámení s tím, že podle něj neexistuje žádný relevantní důkaz, že by Martin Půta přijal úplatek nebo sliboval zástupcům stavební společnosti Metrostav nějakou protislužbu. To ale liberecký státní zástupce odmítl.

Hejtman pro liberecká média uvedl, že se cítí nevinen a znovu naznačil, že se jedná o spiknutí vůči jeho osobě. S touto konspirační teorií pracuje před novináři od začátku.

Martina Půtu obvinila v polovině listopadu loňského roku protikorupční policie. Podle detektivů měl za úplatu zajistit snazší proplácení dotace pro kontroverzní projekt Centrum geotermální energie společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), který se měl za pomoci dotace z veřejných prostředků (zhruba 55 milionů korun) vybudovat v prostorách kapucínského konventu a kostela sv. Máří Magdalény v Jungmannově ulici v Liberci.

Policie nejprve obvinila v dubnu 2014 8 osob z  trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim jednotlivé tresty v sazbách od pěti do dvanácti let. Šest z osmi obviněných byli vzati dokonce do vazby. Mezi nimi někdejší jednatel GEPO, liberecký politik Jiří Zeronik, šéf zdejšího Metrostavu Jiří Petráň a vedoucí Územního odboru realizace programu – Liberec ROP Severovýchod Bořek Machatý.

Metrostav stavbu kostela prováděl, dokonce, zcela nestandardně, pokryl svými prostředky s tím, že mu bude proplacena dotace. Policie ovšem operuje s tím, že stavba byla zhruba o dvacet milionů předražená. Protože jednatel společnosti GEPO Jiří Zeronik byl pravomocně odsouzen pro korupci a figuruje u další kauzy tunelování městského majetku, kterou řeší soud, byl projekt, alespoň před veřejností, označován za rizikový a byly dokonce přijata speciální kontrolní opatření.

Navzdory tomu, jak vyplývá z odposlechů, ale hejtman Půta jednal jinak a snažil se protlačit projekt k okamžitému proplacení. Podle odposlechů zveřejněných v obvinění, které sám Martin Půta potají dodal vybraným médiím, zde ale vystupoval velice aktivně a ač byl sám hodnotitelem projektů, plánovala a organizoval s příjemci varianty, které by umožnily co nejrychlejší proplácení dotace pro Metrostav.

V důsledku toho byl v listopadu 2014 policií obviněn pro přijetí několika set tisícového úplatku (figuroval pod přezdívkou Nejvyšší) a zneužití pravomoci úřední osoby. Spolu s ním byl obviněn i Jaromír Dolanský, figura libereckého života, blízká známým zákulisním hráčům jako Jiří Zeronik, Robert Dušek, ale i hejtmanu Půtovi.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec odmítl námitky stěžovatelů, kteří podali námitku proti vítězi rekonstrukce libereckého bazénu, kde se policie domnívá, že ji skrytě řídil majitel SYNER Group Petr
Město Liberec vyšlo Libereckému kraji vstříc a v rekordně krátkém čase schválilo změnu územního plánu, která umožňuje přístavbu Gymnázia F.X. Šaldy. Liberecký kraj ovšem
Mezi 16. až 19. zářím začíná další stání u krajského soudu v Liberci, kde se řeší korupční kauza kolem tunelování evropských dotací v případě
Stolní tenista Jiří Suchánek vybojoval včera na paralympijských hrách v Paříži stříbrnou medaili. Jiří žil dlouhé roky v Liberci a v roce 2014 zasednul