nášLiberec

Search

„Nejlepší“ primátor podporuje hazard?!

Možná se to někomu může zdát jako aprílový žert, ale je tomu skutečně tak. Neuběhly ještě ani 4 měsíce od doby, kdy v Jablonci vstoupila v platnost protihazardní vyhláška zakazující herny a kasína a Jablonecký primátor Ing. Petr Beitl, se chce pokusit zrušit její platnost. Na úterním zasedání zastupitelstva 21.4. se chystá držitel ocenění Svazu měst a obcí  „Nejlepší primátor“ předložit návrh nové vyhlášky, která nadále umožní provoz výherních automatů ve městě.

„Tím by bohužel zmařil několikaleté úsilí, po kterém se Jablonec konečně dočkal vytouženého zákazu provozování heren a kasín na svém území“, komentuje celou situaci zakladatel občanského sdružení Jablonec bez hazardu o.s. Jakub Strnad. „Přitom situace se od začátku roku, kdy vyhláška vstoupila v platnost, vyvíjela velmi optimisticky. Během prvních tří měsíců z města zmizely takřka 2/3 automatů a díky aktivnímu přístupu Ministerstva financí v odebírání licencí se Jablonec v polovině roku mohl těšit na úplný konec heren a kasín, který si většina jablonečáků přeje.“

Místo toho ovšem přichází rozčarování, které by asi jen málokdo čekal přímo z dílny Jabloneckého primátora. Petr Beitl ve svém návrhu prosazuje, aby byla ve městě povolena prozatím 2 kasína. Kdo by čekal, že jsou to podniky „uklizené“ někde na okraji města mimo zraky slušných obyvatel, ten by se značně podivil. V obou případech se jedná o kasína přímo v samém centru města na očích co největšímu počtu obyvatel. Jedno z nich je dokonce opakovaně kritizováno, jelikož se nachází v přímé blízkosti školy a ohrožuje tak nejzranitelnější skupinu naší společnosti, kterými děti bezesporu jsou. A jaké argumenty k tomu používá?

Všechny, použité argumenty bylo možné slýchávat od prohazardních lobistů po celé tři roky, kdy se zákaz hazardu v Jablonci nad Nisou připravoval. A nutno podotknout, že se všechny podařilo na jednáních zastupitelstva několikrát s úspěchem oponovat a zamítnout ze strany představitelů zastupitelstva, a to v podstatě jednohlasně. Před podzimními volbami se zastupitelé včetně staronového primátora holedbali, jak je hazard špatný, jak je dobře, že měli na jeho ukončení čas se řádně rozpočtově připravit. Nyní po volbách je, zdá se, vše jinak.

Co může být příčinou takového stěží pochopitelného obratu o stoosmdesát stupňů? Navíc v době, kdy celá řada měst a obcí v České republice aktivně bojuje proti přítomnosti hazardu a proti hazardu brojí i vládní politika? „Jedno vysvětlení by se nabízelo“, uvažuje Jakub Strnad.

„První z prosazovaných kasín je vlastnicky spojováno s vlivným jabloneckým podnikatelem a lobbistou Františkem Jelínkem, druhé dokonce se zastupitelem a stranickým kolegou primátora Miroslavem Peltou. Každého rozumně uvažujícího člověka tak může napadnout, že tažení proti hazardu bylo pouhým předvolebním divadélkem. Jablonečtí politici a jejich spřízněnci ho následně využili pro odstranění konkurence a umetli si cestičku k ovládnutí celého hazardního trhu.A co my voliči? My přeci sneseme všechno, že. Již jsme si zvykli, že pro mnohé dravé podnikatele je i trh s lidským neštěstím vítaným zdrojem příjmů. Málokdo ovšem čekal, že tuto špinavou hru zaštítí svým jménem i primátor Beitl.“

V úterý se ukáže, kteří zastupitelé tuto nekalost podpoří. Doporučujeme celou situaci bedlivě sledovat, případně se mohou občané přijít podívat osobně přímo na úterní jednání zastupitelstva. Tím mohou vyslat svým zastupitelům jasný signál, že voliči nejsou v žádném případě pouhé ovečky!

Jablonec proti hazardu, o.s.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.