Hejtman Půta lže, jako když Syner tiskne

Hejtman Libereckého kraje ve včerejším vysílání 20 minut Radiožurnálu, který vysílal Český rozhlas, lhal v přímém přenosu. Na dotaz reportérky opakovaně tvrdil, že nepředával médií žádné informace vycházející z jeho obvinění. Přitom on sám osobně v týdnu po svém obvinění obcházel vybrané redakce, kterým svoje obvinění v plném rozsahu předával a snažil se upozornit na fakt, že policie proti němu nedisponuje přímým důkazem, který by potvrdil převzetí úplatku. Dnes už dokonce unikají informace ze samotného spisu, není vyloučeno, že hejtman a jeho advokáti tak dál pokračují ve stejné praxi.

Martin Půta po svém vystoupení na konferenci STAN, kde zveřejnil svůj záměr setrvat ve funkci předsedy hnutí (funkci po svém obvinění protikorupční policií ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku z listopadu 2015 pouze pozastavil), byl hostem rozhlasového pořadu 20 minut Radiožurnálu. Zde mluvil o svém obvinění, uvedl, že se cítí nevinný, ale zároveň lhal v přímém přenosu a zopakoval svou konspirační teorii o spiknutí policie, státních zástupců, která je součástí jeho obhajovací strategie.

Na přímý dotaz redaktorky, která zmínila i náš web, opakovaně uvedl, že on rozhodně svoje obvinění, ve kterém jsou citovány i pasáže z odposlechů, médiím nikdy nepřinesl. Na přímou otázku: „Vy odmítáte, že byste cokoliv předával médiím?“ hejtman Půta odpověděl: „Já jsem médiím žádné informace nepředával“. Vedle toho se Martin Půta snažil převést vinu za úniky informací na ostatní obviněné či jejich advokáty, když naznačoval, že právě od nich by se k médiím mohly dostávat a že on odmítá spekulovat, kdo tak činí. Celý rozhovor je ZDE.

Toto je ovšem další z hejtmanových lží. Již několik dní po svém obvinění z listopadu loňského roku jeho obviněním disponovaly některá média, sám hejtman s nimi objížděl vybrané redakce. Na zasedání krajského zastupitelstva, kde byla například odvolávána Zuzana Kocumová a které se konalo pár dní po Půtově obvinění, měli k dispozici celý text jeho obvinění včetně odposlechů reportéři z Respektu , kteří potvrdili (stejně jako zástupci dalších redakcí), že jim je předal osobně Martin Půta.

Jistě nebude náhoda, že jako první disponovaly obviněním média společnosti Syner – konkrétně Týden v Libereckém kraji a zdejší PR pracovník Zdeněk Soudný (někdejší PR pracovník liberecké ODS a Jiřího Kittnera, ale radí i liberecké KSČM), se kterým hejtman v poslední době úzce spolupracuje. Soudný dělá asistenta poslanci za TOP 09, zakladateli Starostů pro Liberecký kraj a blízkému spolupracovníkovi Martina Půty Václavu Horáčkovi, který se ovšem zaměstnání kontroverzní mediální postavy ze Syneru snažil dlouho tajit a odmítal na otázky k tomu se vztahující odpovídat. Se lhaním a manipulací mají média Syneru bohaté zkušenosti – v minulosti je dokonce kvůli tomu pravomocně potrestal soud.

Úniky informací ale hejtmanovým zatajovaným předáváním odposlechů médiím nekončí. Dnes má minimálně pražská redakce Mladé fronty Dnes k dispozici informace ze samotného policejního spisu. Zda je opět poskytl Půta či jeho lidé, není jisté, ale jisté je, že se jedná o trestný čin.

Martin Půta, který je dnes nejvýšše postaveným činným politikem obviněným z korupce v ČR, nadále, nevyjímaje svůj rozhovor pro Radiožurnál, buduje svou strategii postavenou na konspirační teorii, do které se vedle státních zástupců a protikorupční policie snaží zatáhnout i web Náš Liberec. Důvodem může být, že se kauze dlouhodobě věnujeme (minimálně od roku 2009) a byli jsme první, kdo ukázal na Půtovy lži, když se po prvním zatýkání z dubna 2014 snažil bagatelizovat a zapřít svou roli v celé korupční kauze.

V tom pokračuje i nyní, kdy svoje kroky, kdy s příjemcem dotace na podle policie záměrně předražený projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény označuje za standartní. Přitom, jako hlava těch, kdo o dotaci rozhodují, výslovně napomáhal manažerům z Metrostavu k získání desítek milionů na tento podezřelý projekt.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.