Až desítky kasin u škol či úřadů. Nejlepší primátor změnil po volbách názor na hazard o 180 stupňů

Místo města bez hazardu neomezený počet kasin kdekoli na území Jablonce nad Nisou. Tak vypadá povolební obrat nejlepšího primátora posledních čtyř let. Před volbami používal slogan: „Dobrý hospodář naslouchá a respektuje své okolí“ a opakovaně se dušoval, že všechny herny a kasina během roku 2015 v Jablonci skončí. Neuběhly ani 4 měsíce od 1. ledna 2015, kdy městská vyhláška zakázala provoz všech automatů a hazardních her, a už ji chce pokrytecky změnit.

Městskou vyhlášku o regulaci hazardu přijali zastupitelé již 15. 12. 2011. Hlasovala pro ni celá ODS včetně tehdy ještě starosty Beitla a další zastupitelé z různých stran. Provozovatelé dostali přepychové tříleté přechodné období na to, aby se na konec svého podnikání připravili. Hazardní lobby ale po volbách zapracovalo a vše by mělo být úplně jinak.

Vedení města složené z ODS, ČSSD, Domova nad Nisou, TOP 09 a Nové budoucnosti pro Jablonec se vymlouvá, že město s koncem hazardu přišlo o 20 milionů, ale ekonomický náměstek Vele (ODS) neučinil žádná opatření, aby byl Jablonec na situaci připravený.

„Koalice poukazuje na to, že během prvních dvou měsíců roku město dostalo od státu na daních o 17 milionů méně, než očekávalo. To se samozřejmě hodí jako argument pro návrat hazardu do města, s čímž ODS evidentně dlouhodobě počítala. Zmíněný propad se ale podle mých informací z Ministerstva financí během roku vyrovná. O tom však primátor i náměstek Vele taktně mlčí. Bohužel také náměstek a poslanec Lukáš Pleticha a náměstek Pavel Svoboda (oba ČSSD) postup ODS tolerují,“ říká zastupitel a člen finančního výboru Jakub Macek, který se problematikou regulace hazardu dlouhodobě zabývá.

„Změna pro Jablonec trvá na tom, aby se současně platná a účinná vyhláška neměnila. Během roku 2015 by tak skončila správní řízení o odebrání povolení na provoz všech hracích automatů fungujících podle špatně nastaveného zákona o loteriích a jiných podobných hrách. Až do přijetí nově připravovaného zákona a hazardních hrách by tak město zůstalo úplně bez nejtvrdší formy hazardu. Nový zákon s jasnými a výrazně přísnějšími pravidly bude účinný od 1. 1. 2017. Až poté budeme ochotni diskutovat o budoucnosti hazardu v Jablonci,“ doplňuje za klub Změna pro Jablonec jeho předseda Jindřich Berounský.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí.
Do třetice všeho dobrého! Liberec se opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. A to v sobotu 14. října 2023 (a tentokrát
Ekologové z Liberce chtějí tímto způsobem získat více peněz na přípravu projektů na nové tůně, remízky, stromořadí nebo obnovu pestrých luk. Novinka spočívá v