Územní plán až za 2 roky. Komu ku prospěchu?

Starostové: Naším přáním je schválit nový územní plán bez umělých odkladů co nejdříve. Firmy i občané již od roku 2007 čekají na nový územní plán (ÚP). Proces vypracování a schválení územního plánu má již dnes značné zpoždění. Původně měl být ÚP vydán v červu 2013. I kdyby se nyní pracovalo co nejefektivněji a nejrychleji, dočkali bychom se vydání ÚP na přelomu let 2015 / 16.

Pokud zastupitelstvo schválí nový harmonogram tvorby územního plánu, schválí tím vlastně vypracování nového návrhu ÚP a odklad vydání ÚP o dva, možná tři roky. „Pro tak zásadní rozhodnutí nebyly zastupitelstvu předloženy žádné konkrétní důvody a navíc se k tomuto bodu neusnesl ani výbor zastupitelstva pro rozvoj a územní plán,“ říká Jan Marek, zastupitel za SLK.

I přes již tak velké zpoždění předkládá náměstkyně Hrbková teprve nyní a pod rouškou změny harmonogramu svůj plán na zadání a vypracování zcela nového návrhu územního plánu. Do nového návrhu má být zapracována územní studie zeleně, jejíž zpracování (dle rozsahu) bude trvat nejméně 10 měsíců.  Dle plánů koalice právě studie zeleně má zásadně omezit zastavitelné plochy města. Nutně tak studie zeleně nastartuje dlouhý proces znovu přepracování návrhu územního plánu.

Předseda klubu zastupitelů SLK Jan Berki již na minulém jednání zastupitelstva přednesl kompromisní návrh, a to schválit územní plán v současné připravené podobě a neprodleně zahájit jeho aktualizaci, která by představám současné koalice vyšla vstříc. Tento návrh ale náměstkyně Karolína Hrbková nechala bez povšimnutí.

Firmy a občané města Liberce budou odsouzeni do role čekatelů na další 2-3 roky. Bez nového územního plánu nemohou stavět a rozvíjet se. Leda, že by si prolobovali tzv. strategickou změnu územního plánu. V pořadí již takřka stou. Ta ovšem bude těžko koncepční a v souladu s novým návrhem, který ještě nikdo nezná.

Bude velmi zajímavé sledovat, jaké pozemky a kterých vlastníků budou novým tak zvaně zelenějším návrhem územního plánu zhodnoceny a které budou naopak dotčeny negativně. Je totiž namístě se ptát, komu prospěje toto přešlapování na místě a proč to náměstkyně neumí vysvětlit ani zastupitelům?

Podle Jaroslava Zámečníka (SLK) mohou za zastavením prací na územním plánu stát také zájmy liberecké teplárny a spalovny, “Stávající návrh územního plánu hovoří jasně o decentralizaci centrálního vytápění. Při schválení současného návrhu ÚP mohlo zanedlouho dojít k odpojení přibližně 6 tisíc domácností ze stávajících 16 tisíc domácností napojených na Termizo přes Teplárnu” konstatuje Jaroslav Zámečník.  “Zbylých 10 tisíc domácností by zůstalo napojeno na Teplárnu nadále, hlavní akcionář MVV by ale musel do rekonstrukce parovodů výrazně investovat. Odložením územního plánu se takovéto investice odkládají na neurčito a domácnosti se výrazného zlevnění tepla jen tak nedočkají,“ doplňuje Jaroslav Zámečník.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ředitel liberecké zoo David Nejedlo přišel obhajovat investice zoo za 25 mil. Kč, které mu každoročně posílá ze svého rozpočtu město Liberec. Moc se
Takto podrobně a odborně nemá své lidové názvosloví lokalit, ulic a budov zmapované žádné město. Určitě v Česku, a i ve světě je to
Liberecký kraj si připsal další dvě zajímavé kulturní památky. Ve Frýdlantu je nově prohlášen kulturní památkou areál zámeckého pivovaru, jehož kořeny sahají až do
Sotva se někteří rodiče vzpamatovali z krajského fiaska při přihlašování na střední školy, chystá vláda vzdělávacímu systému další ránu. Složitě znějící „plošné snížení maximálního