Audity na nejnižší cenu soutěžit nechceme

Audity jsme chtěli dělat už po volbách v roce 2010, tehdy se nám nepodařilo pro tento návrh nalézt politickou podporu. Naši tehdejší koaliční partneři /ČSSD a SLK, tehdy jako LO/ se postavili na zadní. Teď jsme se na nich dohodli, podobně jako před dvěma lety na kraji. Všechny městské společnosti proto vypsaly výběrová řízení, někde jsou již hotová, jinde ještě běží.

Opozice, především ODSka, nám nyní vyčítá, že nesoutěžíme jen na cenu. S připomínkou, že jsme soutěže na nejnižší cenu prý vždycky chtěli.

Není většího omylu! Snažili jsme se v minulých letech vystupovat proti předraženým zakázkám, když jsme měli za to, že srovnatelnou kvalitu může město získat levněji. To ale neznamená, že bychom chtěli soutěžit vždy na nejnižší cenu a dávat zakázky i firmám bez zkušeností. Kritizovali jsme proto např. zakázku na kontejnerovou školku, kterou získala firma bez zkušeností. Dnes se zdá, že naše kritika byla oprávněná. Stejně tak kritizujeme soutěže na služby jen na cenu, konkrétně u auditu se nám soutěž na nejnižší cenu neosvědčila již v minulosti, kdy jsme zkrátka nezískali tak kvalitní práci, jak bychom čekali.

Poučeni zkušenostmi, dali jsme nabízené ceně tentokrát váhu (jen) 50%. Zbylou část tvoří subjektivně posuzovaná kvalita nabídky, kterou jsme se pokusili dopředu vtělit do celé řady podrobnějších kritérií. Zatímco cena je docela dobré kritérium ve stavebních zakázkách, kde si kvalitu můžete ohlídat např. smlouvou, požadavky na reference a podobně, zejména u služeb cena nemůže být jediným kritériem. Levně provedený audit, který by ale byl špatně provedený, by nám nepomohl, šlo by o vyhozené peníze; dobře provedený audit nám naopak může mnoho peněz ušetřit.

Proto ve výběrových řízeních dáváme větší prostor posuzování toho, kdo by audit dělal. Posuzujeme zkušenost nejen firem, ale samotných členů týmu. Nechceme už opakovat zkušenost, kdy vybereme na základě složitých referencí firmu, která pak pošle na práci zcela jiné lidi, než kteří za firmu vystupovali v době dojednávání zakázky. Nechceme vybrat tým, který nedokáže přesvědčit, že byl na minulých zakázkách pro zadavatele přínosem. A už vůbec nechceme vybrat tým, který udělal v některé z předchozích zakázek prokazatelné chyby.

Zároveň jsme nechtěli dělat výběrové řízení tak, abychom nastavili extrémně přísná pravidla, že by se mohly zúčastnit třeba jen tři nebo čtyři největší firmy na trhu. Ani jsme nechtěli zadat práci nějaké firmě na přímo, jen podle referencí a zkušeností našich nebo našich kolegů. Věříme zkrátka tomu, že soutěže zvyšují šanci na výběr nejlepšího řešení, třeba i proto, že se může zúčastnit někdo, s kým bychom nepočítali a předvede nejlepší výkon.

Přes veškerou snahu, kterou jsme přípravě soutěže věnovali, nemůžeme slíbit, že vybereme firmy, které udělají skvělou práci. Pokusili jsme se však udělat maximum proto, aby se nám peníze, které za audity dáme, vrátily.

Odkazy:
Tisková zpráva ODS: http://www.ods.cz/os.liberec/ms.liberec/clanek/9755-dalsi-podezrela-vyberova-rizeni-pod-taktovkou-zmeny-pro-liberec
Zadávací podmínky soutěže v TSML, a.s.: http://tsml.cz/getFile/case:show/id:16606

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec přináší znění dopisu historika umění a architektury Pavla Karouse, kterým se obrací na zastupitele města Liberec ve věci výstavy Socha a město
Vážená redakce „Náš Liberec“, vážení čtenáři, dne 25.5.2021 jste uveřejnili na Vašich stránkách rozhovor s Ing. Miloslavou Pošvářovou. Člověk, který se danou problematikou nezabývá,
Vážený pane Mračku, děkuji Vám za otevřený dopis a dovolte mi tedy na něj otevřeně odpovědět. Na prvním místě bych Vás chtěl ujistit o
Na včerejší konferenci rady města Liberce odmítlo vedení města odpovídat ohledně milionové zakázky pro kontroverzní místní firmu Investing CZ, která ji získala na víc
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.