V Liberci se rodí další osadní výbor, bude řešit problémy Machnína, Karlova a Bedřichovky

Tisková zpráva SML: Obyvatelé libereckých částí Machnín, Karlov a Beřichovka chtějí více komunikovat s Magistrátem města Liberce a sami se aktivně podílet na řešení problémů ve svých lokalitách. Iniciovali proto vznik nového osadního výboru, jehož zřízení nyní odsouhlasili liberečtí radní. Schválit ho musí ještě zastupitelé.

Za Machnín a Bedřichovku v minulosti suplovala funkci osadního výboru Společnost občanů Machnína o.s., která nepravidelně komunikovala s magistrátem. Místní ale chtějí s městem komunikovat pravidelně, a aby dosáhli přenesení patřičných rozhodovacích procesů přímo do příslušné městské části, navrhli vznik osadního výboru. Přizvání blízkého Karlova zčásti navazuje na historii, kdy Karlov, Machnín a Bedřichovka tvořily jeden celek. Všechny tři městské části navíc tíží obdobné problémy, jako stav komunikací a veřejných prostor, chybějící chodníky, kvalita ovzduší v topné sezoně či absence kanalizace.

Pro nový osadní výbor je významným faktem, že již existuje tzv. Plán pro Machnín, který se průběžně aktualizuje a jako celek definuje celou řadu konkrétních problémů, které je v oblasti Machnína a Bedřichovky nutné řešit. Po vzniku osadního výboru do tohoto dokumentu přibydou i konkrétní úkoly týkající se Karlova.

Problematiku osadních výborů upravuje zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, z něhož vyplývá, že osadní výbor zřizuje zastupitelstvo obce, které určuje počet členů osadního výboru, jmenuje jednotlivé členy a volí předsedu. Sami iniciátoři navrhli, aby měl Osadní výbor Machnín, Karlov a Bedřichovka 7 členů včetně předsedy Martina Hlavsy. Všichni občané jmenovaní v návrhu splňují zákonem požadovanou podmínku trvalého bydliště v daných městských částech.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V pátek 10. ledna odstartoval už sedmý ročník projektu Ptačí hodinka, který pořádá Česká společnost ornitologická. Cílem je zmapovat výskyt opeřenců v lidské blízkosti
Rok 2024 byl pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky v mnohém rekordní. Fond podpořil 40 mediálních projektů, kterým rozdělil dosud nejvyšší částku – 6,7 milionu
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
V zajímavém prostředí komplexu kláštera Marienthal v Sasku proběhl v sobotu 7.12.2024 workshop s tématem dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce.