Aktuální korupční kauza kolem ředitele Nečesaného dovršuje politické pokrytectví a nedospělost

Luděk Nečesaný, kterého spolu s jeho ženou ve středu obvinila protikorupční policie ze závažných trestných činů spojených s korupčním jednáním, zůstává v čele Krajské nemocnice Liberec. Postavil se za něj nejen manažerský tým nemocnice, ale i dozorčí rada. Ovšem způsob, jakým se to stalo, ukazuje na zoufalý stav reflexe takto závažných obvinění, zvláště u politiků.

Luděk Nečesaný je bezesporu špičkový a schopný manažer, který dokázal výrazně zlepšit hospodaření takového veřejného kolosu, kterým KNL je a zároveň dopomohl „svým“ lidem k zaslouženým vyšším odměnám za jejich záslužnou, ale bohužel často neprávem podhodnocennou práci. Nečesanému se povedlo zlepšit ekonomické fungování KNL, ale i například výrazně snížit ceny nakupovaného materiálu, které zdědil po svých politicky dosazených předchůdcích jako byli Jiří Kittner nebo Jiří Veselka. O tom není a nemůže být pochyb.

Právem dnes mluví o tom, jak se mu podařilo změnit určité smlouvy (například na dodávku energií) a ušetřit tím desítky milionů korun. Tyto smlouvy měly své kořeny v době krajské vlády ČSSD (s podporou KSČM) a jejich „překopání“ muselo někoho řádně zabolet. KNL je obrovská veřejná firma s rozpočtem zhruba 2,5 miliardy korun a takové instituce vždy přitahují pozornost politických podnikatelů jako noční lampa dotěrný hmyz.

Jenomže na co ředitel Nečesaný i jeho dnešní zastánci zapomínají je skutečnost, že i on sám přišel a pochází ze stejného prostředí. Jeho námluvy se zdejšími politickými podnikateli jako je Radim Zika a celý klientelistický syndikát kolem Syneru jsou dostatečně známé. Stejně tak i doslova gangsterský způsob, kterým se v roce 2010 pomocí zaměstnanců jednoho kontroverzního podnikatele přes noc stal lídrem kandidátky zdejší TOP 09.

Nečesaný byl také za dobře (po pravdě musel být) s tehdejším krajským vedením, kde vládnul železnou rukou dnes rovněž obviněný boss ČSSD Robert Dušek. Co se mezi ním a Duškem i jeho věrnými stalo, že musel být v roce 2011 odvolán ze svého postu, těžko říci. Ostatně ono anonymní trestní oznámení, které se objevilo a vše tak podezřele detailně popisovalo, mohlo být z prostředí Roberta Duška, tvrdily alespoň tehdy zlé jazyky.

Každopádně se to vše skutečně časově kryje s nákupem, dle policie předražených, kardio a trauma center (jedním z dodavatelů byla firma, kde předtím Nečesaný sám dlouhé roky působil) na jedné straně a zázračným podnikáním Nečesaného ženy Šárky, která založila firmu na poradenství, za dva roky v ní protočila 20 milionů (náklady měla přitom pár desítek tisíc), aby ji následně prodala. I ona je dnes obviněná – z legalizace majetku nabytého trestnou činností.

Ale jistě toho ví více policie a státní zástupce, jejichž práci se dnes ředitel liberecké nemocnice snaží shodit. Používá u toho stejných metod jako při kampani na obhajobu svého syna, kde mu rovněž pomohly politické konexe jeho dobré známé a profesní souputnice a kolegyně, dnes poslankyně za ANO a ještě práce kontroverzního advokáta Vlastimila Rampuly, který proslul jako státní zástupce napojený zase na pražské politické podnikatelejako Roman Janoušek či Ivo Rittig.

Že se nad tímto vším nepozastavil manažerský tým Luďka Nečesaného, je nepřekvapující. Nikdo nemohl ani doufat v to, že se jinak vysloví například hejtman Martin Půta, který má sám na krku korupční skandál, kde díky kvůli němu samotnému uniknutým odposlechům přišel o svou pracně budovanou image přeslušnělého bojovníka proti korupci a sám se svých funkcí dál drží jako klíště.

Nicméně na stejnou písničku zatancovala i dozorčí rada liberecké krajské nemocnice, kde sedí politici napříč všemi stranami, včetně stran nových jako je Změna pro Liberec či ANO. Místo argumentů pocity, osobní postoje a tvrzení, jak je Nečesaný dobrý manažer, což nikdo nepopíral a nic to na podstatě problému nemění ani za mák. Na výše zméněné alarmující skutečnosti se neodpvědělo vůbec nebo tak, že firma Šárky Nečesané vlastně není spojená s KNL (až na manžela/ředitele, chtělo by se dodat).

Svou rolí užitečných když ne idiotů, tak alespoň naivků připravili Nečesanému munici pro další palbu na policii a státní zastupitelství. Jak to umí, ukázal u případu svého syna, který se mu nyní hodí jako dar z nebes (a už na tom svou obhajobu také začal budovat). Také tím opět posunuli české hranice o trochu dále na východ od míst, kde je normální, že při takto závažném obvinění se dotyční stáhnou do doby, než se vše vysvětlí.

Ale hlavně posílili pozice dnes obviněných politiků jako je Pavel Krenk, Jiří Zeronik, Martin Půta, Robert Dušek, kteří zcela automaticky tvrdí, že za jejich korupčními skandály (byť sebeprůhlednějšími) je politický nebo bůhví jaký boj.  A Češi konspirační teorie milují…

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou