Liberec nemusí platit milionovou pokutu ohledně areálu ve Vesci

Štastný konec má jeden z případů ohledně nechvalně proslulého MS v lyžování, které v Liberci proběhlo v roce 2009. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nakonec neshledal porušení zákona o veřejných zakázkách ve věci výstavby lyžarského areálu ve Vesci a správní řízení definitivně zastavil. Město Liberec tak nemusí platit pokutu jeden milion korun.

Antimonopolní úřad vyměřil Liberci pokutu ve výši 1 milion korun již v květnu roku 2011. Město mělo podle úřadu nezákonně rozdělit zakázky spojené s budováním lyžařského areálu ve Vesci. Jednalo se o výstavbu přístupové komunikace k areálu a výstavbu provozní budovy. Liberec se od začátku hájil tím, že šlo o odlišné stavební zakázky. To nakonec ÚOHS potvrdil.

Městu dal dříve za pravdu také Nejvyšší správní soud. Před rokem zamítl kasační stížnost antimonopolního úřadu proti rozhodnutí krajského soudu a zrušil rozhodnutí o udělení pokuty. Kauza se pak vrátila zpět k ÚOHS, který ji v posledním roce došetřoval.

ÚOHS vedl s městem v minulosti kvůli zakázkám pro mistrovství světa v klasickém lyžování sedm řízení. Pochybení našel v šesti z nich. Celkem šlo o 72 zakázek a celková pokuta byla 6,55 milionu korun. Soud však většinu pokut zrušil, včetně pětimilionové.

Lyžařské mistrovství uspořádané pod taktovkou v Liberci kdysi dominující ODS, budilo a budí kontroverze. Zůstaly po něm obrovské dluhy, například vůči živnostníkům, kterým mělo údajně pomoci. Je s ním spojena řada kauz ohledně spekulací s pozemky, v nichž figurují podnikatelé napojení na zdejší ODS či ČSSD. K soudu se dostaly i zakázky týkající se výstavby, která zajišťovala průběh konání šampionátu.

Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 112 milionů korun bez penále.

Mezi největší propagátory zadluženého mistrovství patřila liberecká ODS, přičemž někteří její politici na něm buď přímo vydělali, jako například bývalý poslanec a náměstek libereckého primátora Tomáš Hasil nebo byli v minulosti zaměstnanci Syneru či firem okolo něj (Jiří Kittner, Tomáš Hampl, Ctibor Jech…). V současné době působí například bývalý mluvčí organizačního výboru Kateřiny Neumannové Zdeněk Soudný jako asistent poslance za TOP 09/Starosty pro Liberecký kraj, dříve dělal PR poradce bývalému primátorovi Jiřímu Kittnerovi.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.