Slušné a transparentní trafiky

Jedno se současné krajské vládě upřít nedá. A to, že kdyby se ještě našel někdo takový, kdo by jí věřil boj s korupcí a klientelismem, ona sama dělá všechno proto, aby mu otevřela oči. Jako tento týden, kdy vyšlo najevo, jakým způsobem se přidělují hezky placená ředitelská místa klíčových sociálních institucí. Hezky podle stranických triček a kamarádšoftů. Přesně tak, jak to Starostové pro Liberecký kraj, hlasitě a právem, kritizovali před rokem 2012 u svých tehdejších konkurentů a  dnešních spojenců z ČSSD.

Míra drzosti a nefalšované arogance, s jakou se na patřičná místa ředitelů dostali jednotliví, pravděpodobně dávno předem vybraní kandidáti, jako by celý kraj vrhala tak o deset až patnáct let zpět, do dřevních dob ODS a ČSSD. A současná krajská vláda, která se tolik ohání „slušností a transparentností“ tak je, zdá se, zkušeným a dobrým pokračovatelem těchto tradic.

Ono nejde ani o ta na zdejší poměry moc hezky placená ředitelská místečka. Kdo ví, kolik do kterého zařízení/ domova důchodců, se bude muset investovat a mít tam svého člověka se vždycky hodí. Věděla to ODS, blahé paměti, ví to ČSSD a velice rychle se to naučili i Starostové pro Liberecký kraj, kterým panáčkují i odpadlíci ze Změny v čele s Josefem Jadrným.

O tom, že je potřeba být s betonovým syndikátem zadobře, ví nejen ekonomický náměstek Marek Pieter, za jehož starostování v Desné vysoutěžil  Syner asi nejdražší rekonstrukci školy ve střední Evropě, ale své o tom jistě zná i nejznámější lobbista Metrostavu v Čechách, hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kdo by ale čekal, že se hejtman a s ním i celé vedení kraje pochlapí a postaví k ostudě čelem, dostal zase lekci z naivity. Martin Půta s Lenkou Kadlecovou sice vydali prohlášení, kde jedním hlasem říkají, jak všechno prověří a že takhle se to tedy nemá, ale zopakovat výběrko? Na to jsou zákulisní mezistranické dohody přeci jen silnější káva a pouto z nejdražších. Ještě tak zopakovat trapnou a už více než zoufalou  mantru o minulém režimu a kádrování, která má omluvit vlastní politické čachry a klientelismus.

 Takže všechno platí a jede se dál. Vždyť se blíží krajské volby a rozdávání trafik jednotlivým stranám je zaručená a osvědčená metoda, jak si pojistit vzájemné neútočení před nimi a možná i koalici po nich.

Navíc, když v krajském zastupitelstvu se všichni mají tak rádi, až na ty tři až čtyři rebely z původní Změny. A jedna trafika támhle a jedna zakázka tady posílí jednotnou frontu slušnosti a transparentnosti od KSČM až po Starosty jako hrom. Že na tom je, vedle zaměstnanců a klientů Domovů důchodců, bita právě skutečná slušnost a transparentnost? Koho to zajímá…

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
„Habemus papam,“ chtělo by se říct, když člověk sleduje prezidentskou kampaň i její výsledky. Jako by nešlo o prezidenta, ale o náboženského monarchu. Spousta
„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a
Pravicové koalice vládnoucí našemu městu i kraji, skoro v identické podobě, nadělily spoluobčanům pod stromeček (a ještě s předstihem) dvojí zdražení: dopravy a odpadů.
Verba docent, exempla trahunt. Slova učí, příklady táhnou, říká se od klasických dob a je to pořád pravda. Možná někomu skutečnost, že si primátor