Fotbalový boss Pelta zaplatil politikům letecký výlet na zápas do Amsterdamu

Krajské protikorupční pracoviště (KPKP) a Centrum nezávislé investigace (CNI) přináší exkluzivní materiál, který dokazuje provázání politiky a byznysu v Libereckém kraji. Předseda Fotbalové asociace a vlastník FK Jablonec Miroslav Pelta vyvezl čelní představitele Libereckého kraje na fotbalový zápas jen pár dní před hlasováním zastupitelstva o navýšení dotací pro sport o 20 milionů korun.

Dva mohutní bodyguardi postávají v poloprázdné příletové hale pražského letiště. „Šéfové budou mít hodinu a půl zpoždění,“ pronese jeden z nich, když se na příletové tabuli konečně objeví spoj z holandského Amsterdamu. Ovšem nejde o běžnou linku, nýbrž o speciálně objednaný charterový let. „Naše společnost většinou do Amsterdamu neléta, někdo si let musel speciálně objednat,“ vysvětluje pracovnice firmy Travel Service.

V pátek v půl druhé ráno konečně letadlo přistává. Bodyguardi jsou v pohotovosti. A není divu, do příletové haly vchází 

skupina čelních politiků Libereckého kraje a Jablonce, kterou uzavírá šéf Fotbalové asociace, majitel jabloneckého fotbalového klubu, podnikatel Miroslav Pelta (ODS).

Náměstkyně Libereckého kraje Lenka Kadlecová po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

Náměstkyně Libereckého kraje Lenka Kadlecová po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

S fotbalovým bossem letěli soukromým letem na zápas podle zjištění CNI a libereckého KPKP například náměstek libereckého hejtmana Miroslav Pieter (SLK), náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD), či krajský radní Vladimír Mastník (SLK). Na výlet s Peltou se vydal také šéf jablonecké TOP 09 Petr Roubíček.

Jak Roubíček, tak náměstek Pieter CNI a KPKP potvrdili, že Peltův fotbalový klub jim uhradil nejen letenky, ale také ubytování v Amsterdamu. Ostatní politici se k zájezdu na zápas Ajax Amsterdam – FK Baumit Jablonec nevyjádřili. Poté, co redakce kontaktovala hejtmana kraje Martina Půtu (STAN), tak následně konstatovali, že si cestu hradili sami. Doklady však redakci ani po opakované výzvě nepředložil ani jeden.

Některé z účastníků Peltova zájezdu zachytili reportéři CNI přímo po příletu. Na záběrech se tak kromě výše zmíněných politiků objevil například předseda finančního výboru Libereckého kraje Vladimír Richter (ODS), přítel radní Kadlecové Radek Polma (ČSSD), nebo Miloš Vele (ODS), náměstek primátora pro ekonomiku z Jablonce nad Nisou, kde Peltův fotbalový klub působí.

Kontroverzní fotbalový funkcionář pozval zmíněné politiky na výlet pouhé dva týdny poté, co společně s dalšími libereckými podnikateli Petrem Syrovátkou a Ludvíkem Karlem apeloval na Liberecký kraj, aby uvolnil více peněz na podporu sportu.

Ba co víc, na ruzyňské letiště dosedli liberečtí politici s Peltou v závěsu pouhé čtyři dny před hlasováním libereckého zastupitelstva o navýšení dotací o 20 milionů korun pro sport. Toto navýšení přitom navrhl právě jeden z účastníků zájezdu – náměstek Pieter.

Náměstkův veletoč

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) byl informací o výletu „svých“ krajských politiků zaskočen. „Dozvídám se to teprve nyní od vás, tak si to chci nejdříve sám ověřit,“ reagoval nejprve hejtman CNI v pondělí odpoledne. „Zjistím si, kdo všechno tam z úřadu byl, a jakým způsobem to bylo financováno.“

Záhy hejtman Půta volá zpět s tím, že členové rady Mastník a Kadlecová mu sdělili, že si akci zaplatili sami, a jsou schopni todoložit. „Paní Kadlecová mi řekla, že jí tam pozval její přítel (Polm – pozn.red.), a že doklady má on,“ konstatoval hejtman. „Panu Pieterovi se ještě snažím dovolat.“

Náměstek Libereckého kraje Marek Pieter po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

Náměstek Libereckého kraje Marek Pieter po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

Jen pár hodin poté, co hejtman Půta začal obvolávat účastníky zájezdu, přišel šéfredaktorce CNI zvláštní dopis od náměstka Pietera týkající se jejich předchozího rozhovoru, ve kterém politik jasně uvedl, že jeho letenky i ubytování hradil Peltův klub (celý rozhovor je zdokumentován – pozn.red.). „Omlouvám se za rozhovor, myslel jsem si, že jde o srandu kamarádů, a tak jsem i reagoval,“ otočil náhle v emailu Pieter. „…samozřejmě, že účet o zaplacení zájezdu na utkání mám.“

Redakce požádala tedy o zaslání dokladů jak náměstka Pietera, náměstkyni Kadlecovou i radního Mastníka. Ani jeden z nich ovšem na výzvu nereagoval, a doklady nezaslal.

Fotbalový boss Miroslav Pelta na dotazy, které si vyžádal zaslat emailem nereagoal, stejně tak nechal bez odpovědi položené dotazy i jeho fotbalový klub Jablonec.

Redaktoři CNI a libereckého KPKP oslovili všechny politické účastníky zájezdu, ani jeden z nich cestu za Peltovy peníze jako problematickou nevnímá. Někteří svoji účast na soukromém letu nejprve zapírali.

Politici bez problému

„Nechce se mi odpovídat na to, co dělám ve svém volnu,“ reagovala Kadlecová stroze s tím, že neřekne, kdo ji tam pozval, a kdo ji cestu a ubytování hradil. „Ani jsem vám nepotvrdila, že jsem tam byla,“ konstatovala. Poté, co ji redaktoři CNI konfrontovali s fotografií pořízenou přímo na letišti, nastalo v telefonu ticho. „No, tak… Já se k tomu nechci vyjadřovat,“ a s těmito slovy radní hovor ukončila.

Cestu s Peltou do Amsterdamu potrvdila teprve poté, co jí kontaktoval hejtman Půta.

Náměstek hejtmana Pieter byl sdílnější a nejprve sám od sebe cestu do Amsterdamu potvrdil. „Pozval nás tam FK Jablonec, bylo to celé letadlo“ uvedl pro CNI náměstek Pieter a zároveň potvrdil, že jak letenku, tak ubytování za něj hradil Peltův FK Jablonec. „To vše bylo na základě toho pozvání.“

Skutečnost, že si nechal zaplatit zahraniční výlet od organizace, které kraj přiděluje dotace, ale nevnímá jako střet zájmů. „Mé rozhodování to (výlet s Peltou – pozn.red.) nijak neovlivňuje, takže to za střet zájmů nepovažuji,“ konstatoval Pieter v telefonickém rozhovoru. „Nemám problém se zdržet hlasování, až budeme rozdělovat dotace jednotlivým  klubům. Ale takhle by mě mohli nařknout i za to, že chodím na hokej…“

Miroslav Pelta po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

Miroslav Pelta po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

Jak už bylo výše uvedeno, večer ještě téhož dne Pieter změnil názor a emailem napsal, že si výlet do Amsterdamu hradil sám.

Účast po prvotním zapírání nakonec potvrdil také předseda Jablonecké TOP 09 Petr Roubíček. „Ano,“ reagoval Roubíček nakonec na dotaz, zda mu FK Jablonec platil ubytování i letenky. „Já si myslím, že stále rozhoduju nezávisle a podle zájmů voličů a ne dle zájmů pana Pelty. Ale připomínám, že mě pozvalo FK Jablonec. To, že tam figuruje pan Pelta je věc další.“

K výjezdu do Amsterdamu se nejprve nechtěl znát ani předseda finančního výboru kraje Vladimír Richter (ODS). Teprve po konfrontaci s fotografiemi, na nichž je zachycen při příletu z Amsteradmu s Peltou a dalšími politiky pouze uvedl: „Ale to je jedno. Já vám říkám, že tam jsem jel autem, za klientem, manželka pak jela domů, já jsem byl pozvanej, já mám i hotel zaplacenej, já jsem úplně v klidu.“ Doklady o zaplacení letenky, či ubytování ale Richter neposkytl.

Radní pro dopravu Vladimír Mastník (SLK) během dne na dotazy CNI nereagoval, vypnul si telefon a odpověděl, až poté, co byl kontaktován hejtmanem Půtou. „Pozvání jsem dostal, byl jsem tam soukromě, měl jsem dovolenou a platil jsem si to,“ konstatoval Mastník s tím, že jej pozval FK Jablonec.

Účastníci zájezdu
Místo Jméno Strana Funkce Od kdy je ve funkci
Liberecký kraj Lenka Kadlecová ČSSD Náměstkyně hejtmana; Radní pro sociální oblast; Předsedkyně krajského výkonného výboru Od února 2015
  Marek Pieter Starostové pro Liberecký kraj (SLK) Náměstek hejtmana; Radní pro ekonomiku, investice, správu majetku a informatiku; Předseda SLK Od roku 2012
  Vladimír Mastník Starostové pro Liberecký kraj Radní pro dopravu Od roku 2012
  Vladimír Richter ODS Zastupitel LK, předseda finančího výboru Od roku 2012
  Radek Polma ČSSD Vedoucí kanceláře Asociace krajů  
Jablonec n.N. Petr Roubíček TOP 09 Jablonecký radní; Předseda zdejší TOP 09; Ředitel společnosti Jablonecká Energetická Zastupitelem od října 2014; ředitelem od prosince 2014
  Miloš Vele ODS Náměstek primátora Jablonce n. N.; Předseda představenstva společnosti Jablonecká Energetická Náměstkem od listopadu 2014; Předsedou  od srpna 2013
  Milan Kouřil ANO Jablonecký zastupitel; Člen dozorčí rady společnosti Jablonecká Energetická Zastupitelem od října 2014; V dozorčí radě od května 2015
  Vít Němeček ODS Jablonecký zastupitel, ředitel Nemocnice Jablonce n. Nisou Od roku 2004

Náměstek Jabloneckého primátora Vele, jenž se soukromého výjezdu také účastnil, na pokus o kontaktování a na položené dotazy sms nereagoval.

Miliony z medvěda

Fotbalový klub Miroslava Pelty FK Baumit Jablonec byl v minulosti častým a velkým příjemcem veřejných dotací. Za rok 2012 inkasoval například 7 milionů korun v rámci programu G99 nazývaného „porcování krajského medvěda“, což bylo více než pro ostatní sportovní kluby v kraji.

Předseda finančního výboru Libereckého kraje Vladimír Richter po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

Předseda finančního výboru Libereckého kraje Vladimír Richter po příletu z Amsterdamu. Zdroj: CNI/KPKP

Situace se změnila po posledních krajských volbách v roce 2012, kdy byla nastavena jiná pravidla pro rozdělování sportovních dotací Libereckého kraje. I přesto byl Peltově klubu (stejně jako Slovanu Liberec a HC Bílí tygři) schválen v roce 2014 jednorázový příspěvek 750 tisíc korun.

V létě 2015 se na města Liberec, Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj obrátili tři největší vlastníci sportovních klubů regionu – Ludvík Karl (Slovan Liberec), Petr Syrovátko (HC Bílí tygři) a Miroslav Pelta s žádostí o navýšení podpory mládežnického sportu v řádech milionů korun. Liberecký kraj, ústy hejtmana Martina Půty a ekonomického náměstka Marka Pietera, slíbil navýšení podpory sportu o dvacet milionů korun. Zatímco v roce 2014 to byla částka 30 milionů, letos se má schválit navýšení o 20 milionů na 50 milionů.

Hlasovat o navýšení pro sport má liberecké zastupitelstvo právě dnes.

 

 

Vojtěch Srnka, Jaroslav Tauchman, Eliška Bártová

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého
Vítězem právě proběhlých voleb do Evropského parlamentu je hnutí ANO. Volilo jej téměř 27 procent těch, kteří dorazili k volebním urnám. Oproti posledním volbám