Existence Duškova korupčního deníku je potvrzena, otevře se pandořina skříňka liberecké politiky?

Policie disponuje deníkem libereckého sociálně demokratického bosse Roberta Duška, do kterého si měl zapisovat částky, které měl inkasovat jako úplatky z veřejných zakázek. Zatím unikla část protokolu, kde je popsán úplatek, který měl Duškovi odvést místopředseda krajské ČSSD Andrej Grega za zakázku v Jabloneckých Pasekách. Zároveň se  může ale jednat i o účelové vypouštění informace v rámci vnitrostranického boje.

O existence Duškových zápisů se spekuluje již měsíce. KPKP na začátku léta jako první informovala o tom, že byl Robert Dušek skutečně policií, spolu s bývalým náměstkem pro dopravu Libereckého kraje Martinem Seppem, obviněn z přijímání úplatku a hrozí mu až dvanáct let vězení. Již tehdy KPKP upozorňovalo, že podle lidí z Duškova okolí měla  policie zabavit zabavila jasné důkazní materiály svědčící o rozsáhlé a organizované korupci.

Oba politici ČSSD spolu s podnikatelem Janem Imlaufem byli obviněni z korupčního jednání v souvislosti s neoprávněným získáním evropských dotací na výstavbou lázeňského komplexu Dům pohody v Chrastavě v celkové hodnotě 230 milionů korun.

Duškův deník – zatím jen malá zakázka pro spolustraníka?

Tento víkend existenci Duškova deníčku potvrdila Mladá fronta Dnes, která přinesla informaci z části protokolu, který se jedné zakázky, kde měly být poskytnuty úplatky týká.     Podle Mladé fronty se jedná o rekonstrukci kuchyně v domově důchodců Jablonecké Paseky. Zakázku za 6,1 milionu korun získala firma Ventax bývalého sociálnědemokratického poslance Andreje Gregy. Za dodatečné stavební práce mu nakonec Liberecký kraj zaplatil ještě 1,2 milionu navíc.

Mladá fronta uvedla, že si tehdejší europoslanec a šéf liberecké ČSSDdo deníku zapsal:     „Grega rek. 7 – navýšení 1,5 = 8,5.“ Nakonec za číslici 8,5 připojil ještě otazník v závorce. Zda se mělo jednat o úplatky, které Dušek chtěl, není jisté, nicméně je pravda, že policie Gregu neobvinila.

Do data, kdy kraj zakázku na opravu kuchyně vypsal, zbývalo tehdy ještě celých pět měsíců. O zakázku usilovalo hned osm firem. Nakonec skutečně vyhrál Gregův Ventax. Do té doby Dušek své propočty v poznámkovém bloku ještě upřesnil. Podle pozdější poznámky, kterou Gregovi policisté předložili, sice Dušek došel ke stejnému výsledku („7 + 1,5“), ale místo otazníku do závorky dopsal číslici 0,5.

Policisté se domnívají, že jde skutečně o úplatky, které měl Dušek po Gregovi požadovat. Ten ovšem obviněn nebyl a odmítá, že by s Duškem vůbec jednal. Pro naši redakci dokonce sdělil, že zvažuje právní kroky, protože sám podepsal mlčenlivost a je velmi překvapen, jak se informace dostávají na veřejnost.

Vnitrostranický boj?

Svou roli může hrát i vnitrostranický boj v ČSSD, protože v Libereckém kraji roste skupina sociálních demokratů, kteří Duška a lidi kolem něj, kam patří například i současná náměstkyně hejtmana Lenka Kaldecová, kterou pomáhla Robert Dušek „politicky stvořit“ před krajskými volbami 2012, vnímají jako riziko pro stranu.

Nespokojenci, mezi něž bývá řazen právě i Grega, upozorňují tak na skutečnost, že Duškův styl politiky vede krajskou sociální demokracii od jedné volební porážky ke druhé a strana stále ztrácí na volebních výsledcích. Vypuštění informace pro média, kde figuruje Andrej Grega, který se v současné době dostává na stranické půdě s Duškem do křížku, tak může mít i tento rozměr.

Robert Dušek se nedlouho před svým obviněním stáhnul z vedení ČCSD Libereckého kraje a zvolena byla právě Kadlecová. Podle informací z uvnitř strany ale stále, minimálně v liberecké organizaci, má hlavní a zásadní slovo.

Liberecká ČSSD v současné době vládne v Libereckém kraji, kde před pár měsíci uzavřela koalici se svým někdejším rivalem Starosty pro Liberecký kraj a již má s nimi na krku podezření z rozdělování trafik a kupování si politiků ze strany fotbalového bosse Pelty. Na kraji také stále běží například problematická zakázka na dopravní obslužnost. Koalici měl se Starosty vyjednávat právě Robert Dušek, který nadále zůstává klíčovou osobou místní sociální demokracie.

Podle informací KPKP se ovšem informace v Duškově deníku týkají daleko podstatnějších zakázek a stejně tak jich má být veliké množství hluboko do minulosti. Může se tak jednat o pandořinu skříňku liberecké politiky, která ukáže na organizovaný zločin ohledně správy veřejných financí v kraji i ve městech.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se