nášLiberec

Search

Soud s bývalým vedením města pokračuje

Případ tunelování městského majetku skrze obecní akciovou společnost Sportovní areál Ještěd (SAJ) se vrací před liberecký soud. první stání proběhlo koncem minulého týdne. Vrchní soud v Praze vrátil k novému projednání jednu z největších korupčních kauz, ve které loni padl osvobozující rozsudek. Liberec a jeho akciová společnost měly kvůli aktivitám tehdejších politiků z ODS přijít o 23 milionů korun, zejména kvůli nevýhodným a účelovým směnám. Celou kauzu otevřelo občanské sdružení Čmelák podáním trestního oznámení.

Vrchní soud v Praze zrušil rok starý (a pro mnohé překvapující) rozsudek libereckého soudu, jehož předseda Petr Neumann osvobodil všechny tři přítomné žalované liberecké politiky – bývalého primátora Jiřího Kittnera, jeho náměstka Pavla Krenka i zastupitele (všichni v době žalovaného jednání ODS) ve věci nevýhodných obchodních transakcí (zejména směn nemovitostí),  jichž se měli žalovaní dopouštět skrze angažmá na liberecké radnici a v městské akciovce SAJ, kdy měli v cizí prospěch poškozovat veřejný majetek.

Nadřízená instance označila osvobozující rozsudek za španý a špatně vyargumentovaný. Soud se nyní musí zabývat i případným majetkovým prospěchem, který mohli obvinění politice z transakcí mít.

Vrchní soud nařídil nové projednání s tím, že nebyly vzaty v potaz klíčové důkazy. Soud v Liberci se tedy opakuje, byť se stejným soudcem, ale ten by se měl řídit dle pokynů a nařízení Vrchního soudu. Na lavici obžalovaných zasednou již pouze bývalý náměstek Pavel Krenk a někdejší zastupitel Jiří Zeronik. Hrozí jim až 12 let kvůli trestnému činu zneužití pravomoci veřejného činitele a z podvodu.

U Jiřího Kittnera se nakonec neodvolal ani státní zástupce. Jiří Kittner ovšem o podezřelých machinacích s pozemky v SAJ musel prokazatelně vědět, protože je pomáhal, po odstoupení Krenka z vedení společnosti, eliminovat (například úpravou problematických smluv – více ZDE). Jiří Kittner získal odkonce od státu odškodné 200 tsiíc korun – více ZDE.

Liberecký soud se loni de facto přiklonil k tvrzení obžalovaných, že zkoumané směny byly nutné, ač to u řady z nich nebyla pravda a záměr, proč byly získány, se nikdy nerealizoval. Neobvyklé ceny, které za pozemky zájemci, kteří jej získali často těsně před směnou za částky výrazně nižší, díky žalovaným politikům získali, obhajoval soudce potřebou získat je pro nadcházející mistrovství světa v lyžování. Ani to u řady pozemků ale neplatilo.

Jedním z klíčových argumentů soudce pak bylo, že se nepodařilo prokázat propojení mezi lidmi, ke kterým směňovaný městský majetek směřoval, s obžalovanými. To ale jednoznačně pravda není. Drtivá většina směňovaných nemovitostí, která měla sloužit SAJ nakonec  skončila u podnikatelských subjektů nebo jedinců, kteří jsou buď přímo, nebo přes své nejbližší rodinné příslušníky zcela jasně a prokazatelně spojeni s obžalovanými, respektive s bývalým náměstkem  Pavlem Krenkem a zastupitelem Jiřím Zeronikem , kteří byli zároveň čelnými funkcionáři SAJ. Více ZDE.

Celá „kauza SAJ“ začala v roce 2009,kdy Čmelák-SPP, o.s. spolu s Oživení , o.s. podaly trestní oznámení.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Někdejší kontroverzní liberecký primátor Liberce za ODS Jiří Kittner, dostal od státu odškodné 203 tisíc korun. Uspěl tak se svou žalobou za obžalobu ve
Případ tunelování městského majetku skrze obecní akciovou společnost Sportovní areál Ještěd (SAJ) se vrací před liberecký soud. Vrchní soud v Praze vrátil k novému projednání jednu
Kauza s machinacemi s četnými nemovitostmi v městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ), které za podezřelých okolností končily u firem svázaných s politiky
Dnes rozhodl krajský soud v Liberci v čele s Petrem Neumannem o tom, že bývalý primátor Liberce Jiří Kittner, jeho náměstek Pavel Krenk a