Město má příležitost kino Varšava zrekonstruovat „za hubičku“

Začátkem prosince se v kině Varšava uskutečnila unikátní akce PechaKucha Night Liberec. O co jde? Jedná se o příležitost pro aktivní lidi ve městě, aby na dvaceti snímcích představili poutavým způsobem svou činnost. Na každý snímek mají 20 sekund a musí se tak vejít do necelých sedmi minut. Už když jsem se ten večer blížila k Varšavě, chumel lidí naznačoval, že prázdno nebude. Nakonec se zúčastnilo 250 převážně mladých lidí. Téma se tentokrát týkalo veřejného prostoru ve všech podobách.

Bylo úžasné sledovat, kolik máme v Liberci mladých lidí, kteří dělají něco pro ostatní. A tak jsem se dozvěděla, kdo umísťuje na místa ve městě, o které oko často nezavadí, kočičky z mozaiky. Viděla jsem a poslechla si autora blogu Jizerské ticho. V průběhu večera se představila řada dalších zajímavých lidí a projektů. Stejně jako po dobročinném večeru „Na šikmé ploše“ a aukci výtvarných děl, která kinu vynesla přes 127 tisíc korun, tak i teď po první liberecké PechaKucha Night, jsem si uvědomila, jak je prostor kina Varšava pro Liberečany cenný. Členové spolku Zachraňme kino Varšava už několik let usilovně pracují na tom, aby v Liberci ožila zaniklá scéna kina. V budoucnu tento prostor nemá být jen o filmech, ale také o besedách a zajímavých setkávacích akcích. A také o možnosti kvalitního sálu pro místní ZUŠku. Ta jak víme, sál velmi postrádá.

Za poslední víc než rok slýchám jak slova podpory nadšencům ze spolku, tak také něco jako: „další bumbrlíček, který bude chtít po městě peníze“. Právě v těchto dnech se ve vedení města jedná o zapojení do projektu, který by znamenal kompletní rekonstrukci kina a zajištění kulturní náplně za minimálních nákladů na několik let.

A tady je na místě uvést argumenty, proč projekt zaslouží ze strany města podporu:

1. Město má příležitost kompletně zrekonstruovat a vybavit městský objekt za cca 60 milionů korun, přičemž vlastní podíl města bude cca 6 milionů. 54 milionů budou prostředky z programu Ziel 3.

2. Město získá za minimální prostředky zhodnocenou městskou nemovitost v centru města.

3. Zájmová umělecká škola v Liberci bude mít přímo v sousedství scénu, která umožní prezentovat výsledky práce studentů. Město ušetří prostředky, které by muselo v budoucnu do vybudování sálu pro ZUŠ vynaložit.

3. Vznikne nový kulturní prostor, který nekonkuruje svou náplní stávajícím kulturním zařízením, ale naopak vyplňuje nepokrytou poptávku.

4. S ohledem na velký zájem (potenciál ročně v řádech desetitisíců)o program ze strany mladých lidí již nyní, má budoucí kulturní zařízení výrazný vzdělávací, výchovný a z hlediska společenského

    života místní komunity výrazně kladný přínos.

5. Spolek Zachraňme kino Varšava již nyní zhodnotil budovu města vlastní dobrovolnickou prací minimálně o 1 milion korun. Z dlouhodobé činnosti a přínosu je tedy patrné, že se jedná o seriózně míněnou iniciativu.

 Jiný autor by jistě našel jiné argumenty, stejně jako některý další by našel argumenty proti podpoře ze strany města. Pokusila jsem se vysvětlit, proč je podle mého názoru důležité projekt podpořit. Podle mých zkušeností se správná investice do lidí vrátí v podobě jejich zájmu o život ve městě, v podobě jejich podpory a pomoci v okamžiku, kdy to bude město potřebovat. Z města, které podpoří vlastní lidi v jejich iniciativě, lidé nebudou odcházet jinam.

Květa Vinklátová, zastupitelka města za SLK

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nechci na Ještědu nové sjezdovky, kvůli kterým by padlo 7× víc lesa než na Novou skalku. Tohle kácení ale bezohledně prosazuje provozovatel areálu, společnost
Náměstek Jiří Šolc (ANO) a primátor Zámečník (Starostové) v aktuální zprávě straší obyvatele Liberce černými scénáři kvůli zdražujícím se cenám energie. Vedení města odhaduje,
Na tiskové konferenci libereckých radních dne 17. 8. zazněly informace o několika nových plánech a záměrech. Jelikož se toto volební období chýlí ke konci,
Opozice zvedla staronové téma vlastní městské developersko/inženýrské společnosti a tak se tedy sluší na toto výsostně politické téma reagovat a vést polemiku. Myslím si,