Kteří jsou největší parlamentní flákači z Libereckého kraje?

Zajímavou analýzu týkající se práce českých zákonodárců vydalo občanské sdružení Kohovolit.eu. Toto sdružení již od roku 2006 sleduje aktivity českých poslanců i senátorů a přehled jejich práce přineslo i za nedávno uplynulý rok 2015. Z Libereckého kraje jsou mezi největšími flákači poslanci parlamentu za ČSSD, KSČM i hnutí ANO. A v senátu se zase nepředřou zástupci našeho regionu za ODS.

Kohovolit.eu se sledování volených zástupců věnuje dlouhodobě. Měří pak aktivitu jak politických stran jako takových, tak samotných poslanců i senátorů. Nejprve se podívejme na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Jako v minulých letech nepřekvapí, že je opozice daleko činorodější než vládní strany.

Z poslaneckých klubů by nejaktivnější Úsvit a ODS. Oba kluby se vyznačují zejména vysokým počtem vystupování na schůzích. Následuje TOP 09. Pak přichází vládní strany. KDU ČSL a hnutí ANO. Druhá od konce v pracovním nasazení ve sněmovně je ČSSD. Nejméně aktivními jsou pak zástupci KSČM. Komunisté mají ze všech klubů dlouhodobě nejvyšší docházku, ale během vystoupení schůzí příliš nemluví a navíc téměř nepředkládají návrhy zákonů.

A jak to vypadá s aktivitou poslanců zvolených v Libereckém kraji? Z dvou set poslanců je na tom nejhůře jablonecký náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD), který zřejmě doplácí na svou kumulaci funkcí, skončil na 189. místě.  Ani jeho stranický kolega Pavel Ploc na tom není o moc lépe, ten, přes relativně vysokou účast na jednání, doplatil na téměř nulové vystupování. V žebříčku obsadil 155. příčku.

Ještě hůře než Pavel Ploc je na tom někdejší kontroverzní ředitel liberecké záchranky, který kvůli nestandardnímu hospodaření i manažerským krokům musel ze svého postu odejít, Stanislav Mackovík z KSČM, který skončil jako 172. poslanec ze dvou set. Mackovík i jeho politická „tvůrkyně“, krajská předsedkyně KSČM a liberecká zastupitelka(která Mackovíkovi dělá poslaneckou asistentku) Dana Lysáková začínají uvnitř své strany čelit stále hlasitější kritice, právě pro povahu jejich práce.

„Nejsme politici, makáme“, takové bylo předvolební heslo hnutí ANO. Jak ale data dokazují, ve skutečnosti to s tím „makáním“ není až tak žhavé. Jablonecká poslankyně Jana Pastuchová, která se nejvíce proslavila kontroverzním lobováním v případu z pokusu o vraždu obžalovaného Lukáše Nečesaného (jeho otec Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, byl její dlouholetý spolupracovník) obsadila 119. příčku. Ani někdejší novinář Martin Komárek, který se za Liberec, se kterým neměl nikdy nic společného (a ani dosud, krom pozvánek na pití piva, pro něj nic neudělal) nechal zvolit, rozhodně zase tak „nemaká“. Patří mu 96. místo ze 200 poslanců.

Poměrně dobré místo obsadila poslankyně za pravicově extrémistické hnutí Úsvit, které založil Tomio Okamura, podnikatel v minulosti napojený na kriminální struktury a organizovaný zločin, který ale odklonil z poslanecké kasy většinu ze zhruba stovky milionů a byl vyloučen. Přestože kvalita příspěvků poslanců Úsvitu vyzývajících k vystoupení z EU a podobně je diskutabilní, aktivní rozhodně jsou. Jana Hnyková obsadila 21. příčku mezi poslanci.

Své vítěze i poražené má v řadách zástupců Libereckého kraje TOP 09/Starostové pro Liberecký kraj. Zatímco letitý parlamentní matador Václav Horáček, kterému dělal (ač se to poslanec Horáček snažil zakrýt) asistenta kontroverzní PR pracovník Jiřího Kittnera Syneru Zdeněk Soudný, obsadil až 104. pozici, jeho kolega ze Semil Jan Farský je vítězem mezi severními zákonodárci se 17.místem. Jan Farský je znám svým bojem na poli o větší transparentnost státní správy i rétorickým tažením proti korupci. Korupční skandály jeho nadřízených a kolegů z TOP 09 či Starostů pro Liberecký kraj ho ale nechávají klidnými.

V senátu má Liberecký kraj o poznání méně zástupců. Pouhé dva a oba za ODS. Celkově mezi nejaktivnější strany zde naopak patří ČSSD, následuje jí hnutí STAN, ODS, Strana zelených, KDU ČSL a nejméně pracovití jsou senátoři za hnutí ANO.

Zástupci Libereckého regionu ani zde rozhodně nepatří mezi ty nejpracovitější. Bývalý dlouholetý předseda senátu za ODS, v Liberci spojený se zdejší podnikatelskou klakou kolem společnosti Syner, Přemysl Sobotka obsadil 28. místo z 81. senátorů. Ještě hůře na tom je Jaroslav Zeman za Jablonec nad Nisou. Byť na svých předvolebních biloboardech až populisticky zneužívá chudoby tanvaldského mikroregionu a paušálně brojí pro ti těm, co údajně nechtějí pracovat, jeho samotný výkon v senátu není nikterak oslnivý. Skončil až na 64. místě z 81.

Podle vyjádření Kohovolit.eu se  při měření aktivity poslanců sleduje jejich účast na schůzích, počet podaných návrhů zákonů a pozměňovacích návrhů, vystoupení na schůzích a interpelací. U senátorů se sleduje účast na schůzích, počet podaných návrhů zákonů a vystoupení na schůzích. U každého indikátoru dále stanoví pořadí zákonodárců v dané komoře. Poté u každého zákonodárce sečtou jeho pořadí u všech indikátorů. Vznikne tak index měřící jeho aktivitu.

Každý indikátor má sám o sobě nevýhody, například na schůzích častěji vystupují předsedové klubů, interpelace využívají spíše zákonodárci opozice atd. Všechny indikátory dohromady už ale představují poměrně dobrý přehled o aktivitě zákonodárce. Zejména ti poslanci a senátoři, kteří nevykazují aktivitu u žádného z měřených indikátorů, si zaslouží bližší pozornost svých voličů.

Kompletní tabulka zákonodárců od Kohovolit.eu je ZDE

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jak vypadala zasedání krajského zastupitelstva v roce 2023? Na konci roku jsme se rozhodli udělat malou rešerši a vybrat okruh nejzajímavějších i neproblémovějších a
Nejdříve je třeba zdůraznit, že Základní síť sociálních služeb v Libereckém kraji je třeba upravit a zrekonstruovat. Za celou dobu existence krajů nebyla základní
Výše uvedený komentář spojuje několik věcí najednou.
Zítra zasednou volení zástupci Libereckého kraje, aby se probrali zhruba šedesáti body, které mají přichystány ke schválení. Jako každý měsíc, přináší náš web