Netransparentní rozhodování o povolení kasin vzbuzuje mnoho spekulací a nedůvěru občanů

V Jablonci se zvýšil počet povolených kasin ze 3 na 11. Poté, co v Jablonci od ledna 2015 platina nulová tolerance heren a kasin, jde o jasný krok zpět, který vzbuzuje u veřejnosti mnoho spekulací. Umocněno je to tím, že podrobné výsledky rozhodování o povolení kasin nebyly zveřejněny a vedení města je tají dokonce i před zastupiteli města.

Včera se bohužel nepodařilo Změně pro Jablonec zabránit tomu, aby jablonecká koalice (ODS, ČSSD, Domov, Nová budoucnost, TOP 09 a KSČM) v čele s primátorem Beitlem s arogancí jemu vlastní zastupitelstvem na sílu protlačila 16 hlasy ze 30 povolení 8 nových (pseudo)kasin. Některé argumenty byly předem známé, jiné zarážející: Vzniknou černé herny, rozšíří se kvízomaty, limuzíny budou vozit hráče do Liberce, máme nejtvrdší regulaci hazardu v ČR, nemáme jinou možnost, pokračujeme ve snižování herních míst, chybí potřebná legislativa atp.

Jakub Macek, největší odpůrce heren a kasin v zastupitelstvu, k tomu říká: „Každý zastupitel, který hlasoval pro povolení nových kasin, by si měl sáhnout do svědomí a odpovědět na otázku, co pozitivního kasina přinesou občanům a zda hlasoval v jejich zájmu či v zájmu někoho úplně jiného. Jelikož nebyly zveřejněny podrobné výsledky hodnocení žádostí o povolení kasin, oprávněně budou vznikat různé spekulace. Má-li vedení města čisté svědomí, mělo by podrobné bodové hodnocení žádostí podle předem daných kritérií zveřejnit.

Zastupitelé dostali jen souhrnnou tabulku, ze které je možné zjistit jen celkový počet bodů pro každou žádost, přičemž 5 z 11 povolených kasin získalo 75 bodů ze 100, tedy nejnižší bodový příděl, který zaručil doporučení „odborné komise“, složené ze zástupců koalice, k zařazení adresy daného kasina do vyhlášky. Tuto tabulku naleznete v příloze 1. 

Michaela Tejmlová dodává: „Od ledna 2015 platila nulová tolerance heren a kasin, jenže v červnu 2015 byla prolomena. Došlo k povolení 3 kasin a včera se jejich počet zvýšil na 11. Jde o jasný krok zpět, takže to nevnímám jako jednu z nejpřísnějších regulací hazardu v České republice, jak to interpretuje pan primátor Beitl.

Vzhled některých nových kasin si můžete prohlédnout na této vizualizaci:

Kontakty:

Ing. Jakub Macek, zastupitel zvolený za Změnu pro Jablonec
M: 736 244 101, E: jakub.macek@zmena.cz

Mgr. Michaela Tejmlová, LL.M., zastupitelka zvolená za Změnu pro Jablonec
M: 777 980 726, E: michaela.tejmlova@email.cz

Příloha 1: Celkové bodové hodnocení žádostí o povolení kasina

Příloha 2: Adresy, na kterých je povolen provoz kasin

1. Pražská* 1192/13
2. Lidická* 405/3
3. Rýnovická* 3760/65
4. Budovatelů 3396/10
5. Palackého 4527/30a
6. Dolní náměstí 642/9
7. Podhorská 1321/24
8. 28. října 91/2
9. Jitřní 4286/16
10. Pražská 1462/8
11. U Kostela 4186/35
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než
Dvacet šest prozaiků i básníků, osmnáct výtvarníků a fotografů. Jména jako Miloslav Nevrlý, Jiří Žáček, Pavel Novotný, Zuzana Lazarová, Ilona Witkowska, Filip Zawada, Krystyna
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.