Nikdo je nebude mít rád…

Motto: Kontraproduktivní jednání (z angl. counterproductive, od lat. contra, proti a producere, vytvořit, představit) označuje jednání, které působí opačně, než jeho původce zamýšlel. Může se týkat zejména opatření a předpisů, veřejných vystoupení a výroků politiků, kampaní a podobně. (Wikipedie)

Není obvyklé začít úvahu citátem z výkladového slovníku, ale čím déle pozoruji dění kolem sebe, mám pocit, že někteří politici, novináři nebo ředitelé nemocnic ztrácí soudnost a neuvědomují si, že čím víc tlučou na buben, tím existuje větší možnost, že mu protrhnou blánu.

O čem mluvím? O některých událostech uplynulých dnů, a nejen o nich. Sledoval jsem minulý týden hlavní zpravodajskou relaci ČT1. Daniela Písařovicová v nich vedla skrz obrazovku rozhovor s poslancem ANO o Čapím hnízdě. Politik tvrdil, že se v té kauze žádný podvod nestal, přičemž ta překrásná žena odpověděla, že jeho názor Česká televize nesdílí, ale dává mu prostor k vyjádření.

Miroslav Kalousek se při návštěvě čínského presidenta dožadoval vstup na Hradčanské náměstí stylem, za který by se nemuseli stydět komunističtí papaláši. Pamatuji se, jak nás s přítelem L. V. napadl s rudou průkazkou v ruce zemědělský tajemník tehdejšího OV KSČ a křičel na nás, že nás zničí, že nedostudujeme. Pomstili jsme se mu tak, že když později zcela ožralý upadl na WC do žlábku (dnes toto již téměř neznámé zařízení nahradily aseptické pisoáry), mocně jsme ho zkropili pivy přefiltrovanými našimi ledvinami.

A do třetice. Ředitel liberecké nemocnice dělá vše proto, aby se jeho syn, obžalovaný (a od pátku i odsouzený) za pokus vraždy kadeřnice, nedostal do kriminálu. Lze-li věřit tomu, co se píše a co se promítá v televizi, věnoval a věnuje tomu mnoho času i peněz. Kdesi přiznal, že ho to stálo několik miliónů. (Mimochodem, zajímalo by mě, kolik z toho přistálo na účtech našich mediálně profláknutých investigativců.) Poslední akcí jeho snahy bylo svolání tiskové konference dva dny před vynesením rozsudku, na níž renomovaní advokáti Lukáše Nečesaného přesvědčovali novináře i celý národ o tom, že je nevinen.

Co mají tyto tři nesouvisející události společného? Je to omyl.

Opravdu si dlouhonohá D. P. myslí, že když bude ve veřejnoprávní televizi hlásat své názory na to, co si myslí o kauze Čapí hnízdo (o prezidentovi, o Ukrajině, o Číně, atd.), že tím Babišovi, prezidentu Zemanovi, nebo dokonce Číně škodí? Opak je pravdou. Spíš jim přisypává, neb jak říká jeden z hasičů Formanova filmu Hoří má panenko: „Lidi nejsou hloupí, nejsou hloupí.“ Kdyby byli, nestěžovali by si například na sportovního redaktora Zárubu, který poučoval z obrazovky v době vyhrocené protičínské kampani hokejové fanoušky o tom, kdo je naším skutečným politickým partnerem. Na vojně se tomu za komoušů říkalo Politické školení mužstva.

Myslel si snad Miroslav Kalousek, že když se za pozornosti médií téměř popere s policisty u Pražského hradu, že mu to přinese politické body a vzestup volebních preferencí? Jestli ano, pak se mu duchu omlouvám. Myslel jsem, že je mnohem chytřejší. Stejně kontraproduktivně dopadá neustálé připomínání a vzývání bývalého prezidenta Václava Havla. Lidé, kteří tak činí pro své zviditelnění, jeho pověsti škodí.

Podobného omylu se dopouští otec Nečesaný, když tak vehementně tlačí na pilu. Také on si bláhově myslí, že tím může ovlivnit veřejné mínění. Obávám se však, že jeho snaha má přesně opačný účinek, než v jaký doufá. Čím víc bude tvrdit, že je syn nevinný, tím méně tomu bude veřejnost věřit. Za prvé za to může vymývání mozků z dob normalizace, za druhé, a to je podstatnější, se zásadně proměnil mediální svět.

Ještě před několika lety, kdy neexistoval facebook ani twiter, by tohle všechno fungovalo. Medializace měla svá pevná pravidla. Lidé věřili tomu, co jim servírovaly média, PR agentury i společnosti zabývající se tzv. výzkumem veřejného mínění. Bohudík to už přestává platit. Nejsem příznivcem sociálních sítí (vůbec nechápu, proč bych měl lajkovat roztomilé cizí děťátko v kočárku), nicméně je mi jasné, že jsme svědky mediální internetové revoluce. Kdo na její pravidla rychle nepřistoupí, stane se jeho jednání kontraproduktivní se všemi důsledky, které to s sebou nese.

Třeba, že je nikdo nebude mít rád.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Asi tak před třemi týdny jsem se rozhodl, že si od týdenního psaní feuilletonů na nějakou chvíli odpočinu. Ne, že bych byl unavený, nebo
Vyhříval jsem se dopoledne na chalupě na posledním letním slunci, jasany začínaly pouštět k zemi listy, popíjel jsem kafe a četl knihu Johna Wiliamse Stoner,
Měl jsem před několika měsíci nápad založit politické hnutí, s nímž bychom, kdyby se mi někoho podařilo sehnat, kandidovali v letošních krajských volbách. V noci, když jsem
Dva roky před tzv. sametovou revolucí se začala v pátek scházet  v hrádecké restauraci Lidový dům parta chlapů středního věku: Farář, Ekonom, Učitel, Slavný