Bude další poloprázdný obchodní dům hyzdit Liberec?

Obchodní dům Forum v dolním centru Liberce je údajně na prodej. Možná, kdybychom byli v Praze a ne v Liberci, nemusela by zpráva o plánovaném prodeji velkého obchodního centra pro koncového zákazníka nic znamenat. Ale nejsme jen tak někde, jsme ve městě, které má největší počet prodejních ploch široko daleko v celé Evropě, a to jen a díky politikům a jejich vazbám na zdejší stavební lobby.

Ano jsme v Liberci, kde předešlé vlády v čele s ODS a firmou Syner dopustily postavit takové množství velkých nákupních center, že máme v přepočtu nejvíc metrů čtverečních nákupní plochy na jednoho obyvatele v ČR. Předčíme dokonce i Londýn a Paříž! Je to ale snad znakem toho, jak se tu lidé mají dobře? Ne, je to jen ukázka a důsledek korupčních a klientelistických vazeb, které tu tak dlouhou dobu vládly.

 Je to i důsledek doby, kdy se radnice vůbec nezajímala o názor lidí, ale nejdůležitější bylo, aby ty správné firmy vylily co nejvíce betonu a získaly co nejvíce zakázek, co nejvíce zisků. Ale jaký je vedlejší produkt takové politiky na poli urbanismu? Opuštěné, poloprázdné betonové obchoďáky, které se mění buď v ruiny nebo v tržnice s nekvalitním zbožím a kýčem.  A proto se obávám, že tato zpráva může znamenat jen další krok k úpadku Liberce a reálně hrozí, že OC Forum postihne stejný osud jako Plazu, Deltu či další obchodní centra.

Smutným paradoxem je, že přesto, že tu máme tak velký počet nákupních center, zákazníci, kteří jsou ochotni si připlatit za kvalitnější značky, vyrážejí, stejně jako dřív, do Prahy či do Drážďan. V OC Forum během poslední doby několik oblíbených kvalitních značek své prodejny uzavřelo. A nejde jen o kvalitu zboží, svoje má co říci kultura nakupování.

Navíc, jak tomu tak bývá, vytlačily velké supermarkety život z centra Liberce. Kdysi rušná Pražská či Moskevská ulice tak zejí navečer a o víkendech prázdnotou. Místa tradičních obchodů a obchůdků pak zaplnily herny, kde se koncentruje mnoho špatného, v čele se zločinem.  Obávám se, že další obří poloprázdné obchodní centrum bude hyzdit už tak poničenou tvář Liberce a přispěje tak k úpadku libereckého centra. Ovšem ty, kteří na tom vydělali, to asi trápit nemusí.

Zuzana Tachovská

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pan náměstek Langr minulý týden vyzval ředitelky a ředitele základních škol, aby pomohli s řešením problému a fenoménu posledních let s tzv. spádovou turistikou,
Liberecká zastupitelstva se pravidelně protahují k půlnoci a k mnoha bodům probíhá často úmorná nesmyslná diskuse. Ano, Změna pro Liberec v minulém volebním období
Redaktor MfDnes Miroslav Lubas ve svém článku 26. 2. 2015 předpovídal, že to bude buď velké vítězství Jana Korytáře a zdravého rozumu nebo jeho
Starostové pro Liberecký kraj se tvrdě obuli do Změny pro Liberec s tím, že rozdává trafiky a neplní své předvolební sliby. Starostům vadí, že
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.