Dárek pro náměstka Korytáře: obsílka od soudu za jeho spor se Synerem o Soukenné náměstí

Poněkud netradiční dárek dostal ke svým dnešním narozeninám liberecký náměstek pro ekonomiku a rozvoj Jan Korytář (Změna pro Liberec). Pošta mu doručila obsílku ze soudu v němž ho město Liberec, kde nyní náměstkuje, žaluje pro 130 000 Kč, které muselo zaplatit jako pokutu kvůli sporu se Synerem o Soukenné náměstí. To vedl Korytář během svého krátkého primátorování v roce 2011, kdy odmítal podepsat zmíněnou kontroverzní zakázku. Žalobu na něj podalo další vedení města v čele s Martinou Rosenbergovou.

Jan Korytář na svém facebookovém profilu dnes dopoledne uvedl:

„Jsem dítě Štěstěny:

Tomu se říká dostat originální narozeninový dárek – dneska ráno zazvonila pošťačka a „máte tady doporučenej dopis“, tak si pro něj jdu, rozbalím ho a koukám, přišla mi obsílka k soudu. Koukám dál a že prý mám zaplatit škodu 130.000 Kč. A koukám ještě a kdo je po mě chce? Statutární město Liberec, kde zrovna náměstkuju. Na světě je krásně..:)

/pro úplnost – jedná se o dozvuk toho, že jsem nechtěl v roce 2010 jako tehdejší nový primátor podepsat zakázku na přestavbu Soukenného náměstí v Liberci za zhruba 15 mil. Kč, vysoutěženou krátce před volbami, mimo jiné proto, že na ni nebyly v rozpočtu peníze. Po mém odvoláni si pak nové vedení města na ni vzalo dodavatelský úvěr. Město za můj postup dostalo od ÚOHS pokutu – proto ta náhrada škody iniciovaná bývalým vedením. Realizaci zakázky si na městě vynutila jedna známá liberecká stavební firma. Tyto peníze pak Liberci chyběly na kofinancování projektů EU, takže se např. nerealizovala oprava divadla F. X. Šaldy za 100 mil. Kč EU dotace, kde by podíl města byl právě těch 15 mil. Kč, které se ale utratily jinde…

Na soud v květnu jsem zvědavý….“

Celá záležitost se začala psát již před šesti lety. Zakázku na poslední chvíli zadalo před volbami 2010 vedení města v čele s Jiřím Kittnerem (ODS). Během výběrového řízení bylo z důvodu nesplnění kvalifikačních požadavků zadavatele vyloučeno celkem pět firem, vítězem se stal liberecká společnost Syner, která proslula svými styky na čelné liberecké politiky. Původně měla rekonstrukce stát 17 milionů korun, ač po letech vládnutí ODS zůstaly městu obrovské dluhy a prázdná kasa.

Po volbách v roce 2010 zakázku zrušila rada města (Změna pro Liberec, ČSSD, Starostové pro Liberecký kraj, USZ) na popud tehdejšího  primátora Jana Korytáře. Zda budou žalováni i ostatní členové tehdejší rady města není jisté, ale je to nepravděpodobné, protože žalobci z řad Korytářových nástupců by tak museli podávat žalobu sami na sebe, protože s ním byli (zástupci ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj) v jedné koalici do jarního převratu v roce 2011, kdy utvořili tichou koalici s ODS.

Jan Korytář a další, kdo nechtěli zakázku pro Syner podepsat tehdy argumentovali katastrofálním stavem městské kasy i absencí skutečného plánu na revitalizaci všech libereckých náměstí. Nicméně firma Syner se odvolala u ÚOHS a ten městu za zrušení zakázky uštědřil pokutu 130 tisíc korun. K vymáhání této částky pak vyzvalo vedení města pod Martinou Rosenbergovou i občanské sdružení Oživení.

Po odvolání Korytáře a Změny pro Liberec z rady města v roce 2011 se nové vedení rozhodlo na rozhodnutí ÚOHS přistoupit, neodvolávat se a firmě zakázku zadat. Nicméně kvůli nedostatku financí ji bude splácet déle a Syner si bude účtovat penále. Zakázka vyšla na zhruba 18 milionů (vč. DPH), ač bylo avizováno, že její cena bude nižší.

Soukenné náměstí bylo kolaudováno v prosinci 2012, ale způsob provedení si nezískal srdce ani liberecké veřejnosti, ani odborníků, například z řad památkářů. pro stavbu se vžilo nelichotivé označení jako „Lavičkové náměstí“, „Náměstí plovoucí dlažby“ nebo „Náměstí Syneru“. Navíc už za několik málo týdnů byla vidět obrovská poškození a následky nekvalitního provedení díla. Situace se zhoršuje každým dnem a  na náměstí kvůli tomu došlo i ke zranění.

Společnost Syner se také dlouhou dobu zdráhala vady na náměstí opravit. Na reklamaci ze strany města se snažila odpovídat, že za nekvalitní provedení a zdvíhání se dlažby může odklid sněhu a podobně. Teprve v roce 2015 Syner uznal svá profesionální provinění a náměstí, zejména jeho dlažbu, opravil. Stalo se tak paradoxně v době, kdy ve vedení města byl opět Jan Korytář, byť ne jako primátor jako v roce 2011, ale jako jeho náměstek pro ekonomiku a rozvoj.

Jaroslav Tauchman

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.