Situace s politickou kulturou v České republice není dobrá, shodli se zástupci nevládních organizací

Přes dvě desítky lidí navštívilo debatu, kterou v pondělí 18. dubna v Krajské vědecké knihovně pořádaly organizace Čmelák – SPP a Krajské protikorupční pracoviště (KPKP) ve spolupráci s Transparency International, spolkem Oživení a Naši politici. Během diskuzního večera byly probírány otázky ohledně politické kultury v zemi, odpovědnosti politiků ale i úrovně zdejších médií nebo stavu, ve kterém se nalézá česká občanská společnost.

Na úvod představil všechny organizace i téma debatního večera Jaroslav Tauchman z KPKP. Uvedl několik aktuálních příkladů ze zahraničí, kdy politici obvinění z korupčních činů odstoupili nebo byli občanskou společností a médii odstoupit donuceni. Vedle toho přišlo na řadu srovnání s Českou republikou, zdejšími korupčními aférami i situací v Libereckém kraji, kde je z korupce obviněn hejtman i ředitel největší krajské organizace – Krajské nemocnice Liberec.

Právnička z Transparency International Sylva Kloboučková nastínila odpovědnost politiků a možnost jejich odstoupení i odvolání z hlediska českého práva a justice, včetně historických i aktuálních legislativních pokusů o omezení imunity zákonodárců. Michal Voda ze spolku Naši politici na příkladu pražských komunálních politiků a manažerů veřejných organizací a jejich kauz definoval čtyři okruhy, které podle něj mají být závazné pro případné odstoupení z funkce.

Předseda občanského sdružení Oživení Martin Kameník navázal na Michala Vodu a podtrhl roli médií, která se dle něj dnes dostávají do spirály bulvarizace, což má za následek častou absenci skutečných politických témat. To se odráží i v náladách veřejnosti, pocitům frustrace a rezignace, kde pak vedle mizivé existence odpovědné občanské společnosti, je nahráváno zejména populistům a politickým extrémistům.

V následné debatě s občany pak vyznělo, že situace v České republice připomíná bludný kruh. Zmiňovány byly nejen kauzy místní, ale i celorepublikové, role prezidenta v politice, nárůst nových hnutí slibujících změnu politické kultury, které se ale velice rychle etablují mezi zavedené strany. Podle zástupců nevládních organizací je jedinou cestou tlak na politiky, aby zaváděli systémové prvky a změny, které mohou být jediným donucovacím nástrojem, který by mohl politickou kulturu v zemi vylepšit.

Daniela Fialová, ředitelka KPKP říká: „I když příklady z českého prostředí vyzněly spíše negativně, určitě pokrok v politické kultuře zaznamenáváme. Kromě nutných kroků ze shora, jako jsou legislativní iniciativy v souvislosti s regulováním financování politických stran a volebních kampaní, je ale nutná úloha občanů a neziskových organizací, kteří dají jasně najevo jak má politická kultura v zemi vypadat a jakou občanskou společnost si přejí. Vážím si všech lidí, kteří na debatu přišli a svůj názor vyjádřili.“

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.